. Imieniny :
Szkoła Podstawowa nr 3 im. J. Ch. Ruberga
w Lędzinach
GŁÓWNA                     DZWONKI                      PODRĘCZNIKI                      KONTAKT
WYDARZENIA

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO


Nadszedł długo oczekiwany przez nas dzień zakończenia roku szkolnego. Cała szkoła uczestniczyła w uroczystej mszy świętej w kościele Chrystusa Króla w Hołdunowie. Po zakończeniu mszy wszyscy uczniowie zebrali się na placu szkolnym i uczestniczyli w akademii z okazji zakończenia roku szkolnego. Na początku głos zabrała pani Dyrektor Małgorzata Szeligiewicz, która podziękowała uczniom za wytrwałą pracę oraz życzyła udanych i bezpiecznych wakacji. Wiceburmistrz Marek Bania, podkreślił osiągnięcia naszej szkoły, a zwłaszcza otwarcie nowej pracowni językowej współfinansowanej przez Urząd Miasta i licznych sponsorów. Najprzyjemniejszą chwilą dla uczniów było rozdanie nagród i świadectw z czerwonym paskiem za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie. Akademię poprowadziły uczennice z klasy V c Zofia Komandera i Daria Matysek. Program artystyczny przygotowali uczniowie klasy III a pod kierunkiem pani Sylwii Bhiry. Całością koordynowały panie: Magdalena Kogut i Wioletta Jasińska-Jarczak.

POŻEGNANIE KLAS SZÓSTYCH


W dniu 26 czerwca 2014 roku o godzinie 15.30 zebraliśmy się w sali gimnastycznej, aby wspólnie pożegnać uczniów klas szóstych. Akademię rozpoczęły przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego: Aneta Figiel i Julia Berger. Wszystkich zebranych a wśród nich rodziców, nauczycieli i uczniów powitała Pani Dyrektor Małgorzata Szeligiewicz. Uczniowie klasy szóstej przekazali sztandar szkoły uczniom obecnej klasy piątej, a w roku przyszłym klasy szóstej. Tegoroczni absolwenci pożegnali się ze szkołą w montażu słowno - muzycznym. Dziękowali nauczycielom za trud włożony w ich edukację, a rodzicom za wychowanie i poświęcony im czas. Krótki program artystyczny, w wykonaniu uczniów klasy VI a, VI b, VI c przygotowany został przez wychowawców ( K. Kalka, E. Kosteczko, B. Klimek). Potem uczniowie klasy V c pożegnali uczniów klas szóstych wierszem i kwiatkiem. Pani Dyrektor z wychowawcami klas wręczała Dyplom Absolwenta uczniom klas, nagrody najlepszym uczniom oraz listy gratulacyjne dla rodziców i podziękowania. Po wręczeniu nagród pani Jolanta Woszczek wręczyła Złote Orły oraz srebrne i brązowe uczniom, którzy poprawili swoje wyniki w nauce. Pani Gabriela Włodarczyk rozdała najlepszym sportowcom nagrody. Potem odbył się miły akcent uroczystości podczas, którego uczniowie poprosili wszystkich nauczycieli na środek i podziękowali im za pracę włożoną w wychowanie i nauczanie, każdy nauczyciel otrzymał kwiatek. Na szkolnej uroczystości było obecnych wielu rodziców, dumnych ze swoich dzieci. Wszystkim uczniom i ich rodzicom życzymy wesołych wakacji!
galeria zdjęć na FB szkoły.

Z EKSPRESJĄ PRZEZ CAŁY ROK SZKOLNY…


Czerwiec to miesiąc szkolnych podsumowań, dlatego chcieliśmy się krótko podzielić tym, co udało nam się zrealizować w Klubie Ekspresji Dziecięcej. Swoją działalność rozpoczęliśmy we wrześniu 2013r. w kilku kołach zainteresowań. Naszym głównym celem było rozwijanie zainteresowań i kreatywnego myślenia. Chcieliśmy wspomagać wszechstronny rozwój ucznia, kształtować wrażliwość estetyczną czy po prostu pobudzić do działania. Jesteśmy pewni, że wszystko się udało, bo świadczą o tym nie tylko sukcesy, ale przede wszystkim pytania uczniów, czy ruszamy już od 1 września.
A co robiliśmy?!
Na zajęciach z florystyki z p. B. Piekorz układaliśmy kompozycje z kwiatów, traw i liści, które ozdobiły wszystkie biurka w szkole. Matematyczne impresje p. M. Pierończyk, chociaż brzmią poważnie, to nastawione były na zabawy i zagadki logiczne, takie jak japońskie sudoku. Olbrzymim powodzeniem cieszyło się Rękodzieło artystyczne p. B. Pyras, gdzie odkrywano tajemnice techniki decupage, bibułkarstwa artystycznego czy bardzo modnego sutaszu, czyli biżuterii z koralików. Grupa ta zdobyła wiele nagród i wyróżnień w powiatowych i miejskich konkursach plastycznych. Podobny profil miały Techniki przestrzenne z p. S. Komanderą. Tutaj królowało orgiami i quilling. Swoimi pracami wsparliśmy kiermasz charytatywny dal Godfreya czy wielkanocną sprzedaż ozdób na rzecz świetlicy szkolnej. Zdolności językowe i rozwijanie wiedzy o krajach angielsko i niemieckojęzycznych szlifowaliśmy na zajęciach z p. I Łaźniowską i p. B. Żokiem, gdzie poznawaliśmy kulturę i historię tych krajów. Zajęcia, które łączyły różne elementy sztuki prowadziła p. M. Gepert. Kalambury, plener fotograficzny czy tworzenie przedstawienia teatralnego w ramach projektu edukacyjnego Odyseja Umysłu to niektóre nasze działania. Zajęciami nastawionymi na rozwój fizyczny były zajęcia z p. G. Włodarczyk, podczas których ćwiczono step, aerobik czy opracowano układy choreograficzne. Grupę mogliśmy podziwiać podczas Dnia Rodziny, Święta Szkoły czy Dni Lędzin. Tyle na nami. Teraz czekamy na wakacje, a od września nowe pomysły i edukacyjne wyzwania. Jak zawsze czekamy na Wasze propozycje, bo to Wy tworzycie te zajęcia.

KALEJDOSKOP PLASTYCZNYCH SUKCESÓW MŁODYCH ARTYSTÓW


Cieszymy się, że mamy zdolnych uczniów, z którymi potrafimy pracować, by mogli rozwijać swoje talenty i odnosić coraz większe sukcesy realizując się twórczo.Nasi laureaci pracowali pod kierunkiem nauczyciela plastyki i zajęć technicznych p.Beaty Pyras.,,Tradycje śląskie wczoraj i dziś” -konkurs wojewódzki
śląskie kruszonki
I miejsce Roksana Felkel IVb
II miejsce Martyna Skoczylas Vc
"Stroik wielkanocny"
I miejsce Kamila Borkowska Vd
II miejsce Katarzyna Gąsiorczyk Vb
III miejsce Damian Stanisławski IVc
,,Figurka wielkanocnego zajączka” – konkurs powiatowy
II miejsce Dariusz Kozielski V
III miejsce Zofia Komandera Vc
Wyróżnienie Katarzyna Gąsiorczyk Vb
,,Stop zmianom klimatu. Zmieniaj nawyki- nie klimat” – konkurs powiatowy
II miejsce Zofia Komandera Vc
III miejsce Kamila Borkowska Vd
,,Cztery żywioły – pomagają czy zagrażają środowisku naturalnemu” – konkurs powiatowy
I miejsce Zofia Komandera Vc
III miejsce Katarzyna Lelonek Vb
,,Pocztówka z wolontariatu”- konkurs powiatowy
I miejsce Zofia Komandera Vc
,,Chatka Baby Jagi” – konkurs powiatowy
Wyróżnienia : Ewelina Jastrzębska Vb
Maja Lisiecka IV
Katarzyna Gąsiorczyk Vb
Karolina Urbańczyk IV
Daria Tobiasz Vc
,,Janusz Korczak i Ja” – konkurs powiatowy
I miejsce Szymon Siwek VIa
III miejsce Weronika Bistyga VIc
,,Bożonarodzeniowa szopka” – konkurs powiatowy
I miejsce Natalia Kokot Vc
II miejsce Marcelina Ścierska Vc
III miejsce Zofia Komandera Vc
,,Anieli się radują” – konkurs powiatowy
I miejsce Kamila Borkowska Vd
II miejsce Patryk Czudaj Vd
III miejsce Błażej Gierczak IVc, Artur Ochwat Vd, Wiktoria Warzecha Vd
,,A to Polska właśnie” –konkurs szkolny
I miejsce Jakub Mika Vb
II miejsce Katarzyna Lelonek Vb
III miejsce Zofia Komandera Vc
"Ojciec Święty Jan Paweł II”- konkurs szkolny
I miejsce Julia Falkus Va
II miejsce Zuzanna Żukowska Va
III miejsce Aleksandra Czarnuch Va
,,Jesienny festiwal dyń” – konkurs szkolny
I miejsce Błażej Gierczak IVc
II miejsce Kinga Lachor IVc
III miejsce Martyna Jałowy IVb
Wyróżnienie Roksana Felkel IVb, Sergiusz Siemaszko IVb

DNI LĘDZIN


16 czerwca 2014 roku bawiliśmy się podczas finału obchodów Dni Lędzin. Szkoła Podstawowa nr 3 jak co roku włączyła się w oprawę artystyczną tej imprezy.Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy Ia, którzy zatańczyli w rytm piosenek "Crans" i "W deszczowym nastroju", a zaraz po nich podziwialismy IIIa, która zaśpiewała angielską piosenkę"Wild child". Publiczność do wspólnej zabawy porwały uczennice klas starszych (Vd, VIb, VIa), które zaprezentowały takie hity jak "Toka toka", "Tmber", czy "Papi".
MISTRZOWIE W ZAWODACH MODELARSKICH


Dnia 15.06. 2014r. odbyły sie miejskie zawody modelarskie samochodów zdalnie sterowanych o "Puchar Burmistrza Miasta Lędzin" W kategorii indywidualnej uczniowie Jakub Jaromin z klasy III a zajął I miejsce otrzymując dodatkowo puchar, Kamila Borkowska z klasy V d zajęła III miejsce. Wyżej wymienieni zawodnicy otrzymali dyplomy, medale i nagrody. W klasyfikacji ogólnej szkoła zajęła I miejsce otrzymując dyplom i puchar.
Dnia 21. 06. 2014r. odbyły się powiatowe zawody modelarskie samolotów na otwartą przestrzeń. W klasyfikacji ogólnej szkoła zajęła I miejsce otrzymując dyplom i puchar.
W kategorii indywidualnej uczniowie zajęli nastepujace miejsca:
W klasie samolotów rzutek:
II miejsce zajął Jakub Jaromin z klasy III a
III miejsce zajął Jakub Komandera
W klasie samolotów jaskólek A1/2:
IV miejsce zajęła Kamila Borkowska z klasy V d
V miejsce zajęła Natalia Tomala z klasy V d
Gratulacje!

Zdarzyło się to w piątek trzynastego…
Święto Szkoły


Data Święta Szkoły, czyli piątek 13 czerwca została wybrana na przekór przesądom. Było to także nawiązanie do trójeczki w nazwie szkoły. Przygotowania do tego wydarzenia trwały tak naprawdę cały rok, bo uroczystość była podsumowaniem wszystkich działań podejmowanych w tym roku szkolnym. Czas płynął szybko, jak spadające kartki z kalendarza, dlatego postanowiliśmy przypomnieć w formie gazetek na korytarzach naszym gościom co robiliśmy od września do czerwca. Pokazaliśmy, jak działamy, co zdobyliśmy i jak cieszyliśmy się z naszych sukcesów i osiągnięć. Był to szczególny dzień radości i dumy dla uczniów, rodziców, nauczycieli oraz zaproszonych gości, w tym Burmistrza Miasta Lędziny - Wiesława Stambrowskiego, Naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu, Spraw Społecznych i Promocji Miasta - Krzysztofa Bednarczyka, Przewodniczącej Lędzińskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin - Krystyny Cuber, Dyrektora Ośrodka „Błogosławiona Karolina” - Piotra Goja, Przewodniczącej Rady Miasta Lędziny - Teresy Ciepły oraz dyrektorów lędzińskich szkół i przedszkoli. Pani Dyrektor Małgorzata Szeligiewicz podziękowała Burmistrzowi Lędzin Wiesławowi Stambrowskiemu za udział w stworzeniu nowoczesnej pracowni językowej i pomoc w remontach i doposażeniu szkoły. Podziękowania skierowano również do sponsorów, którzy chętnie wspierają naszą placówkę m.in.: pomogli szkole przy urządzeniu sali multimedialnej. Punktualnie o godzinie 13.00 została otwarta przez Panią Dyrektor szkoły i Pana Burmistrza pracownia językowa ….w sali numer 13! Następnie zaproszeni goście udali się do sali gimnastycznej, gdzie w pięknej scenerii przygotowanej przez nauczycielkę plastyki Beatę Pyras odbył się koncert „Kartki z kalendarza”. Imprezę poprowadziły działające w Samorządzie Uczniowskim: Aleksandra Kupczyk i Emilia Binda. Reżyserkami przedstawienia był panie: Ewa Kosteczko i Katarzyna Kałka. Nauczyciel muzyki, czyli Maestro Michał Brożek wraz ze swoim chórem śpiewająco przypominał szkolne uroczystości. Prezentacja multimedialna przygotowana przez Reginę Karwicką dopełniła wspomnień o realizowanych licznych projektach, akcjach i działaniach w tym roku szkolnym. Po raz kolejny okazało się, że nasi uczniowie mają mnóstwo talentów, które potrafią zaprezentować. Ich występy gorąco oklaskiwała widownia. Pani Dyrektor podziękowała swoim nauczycielom za zaufanie i realizację wielu nowych trudnych projektów, wymagających ogromnego wysiłku, zaangażowania i dyscypliny pracy. Podkreśliła, że dużym sukcesem jest raport z ewaluacji zewnętrznej, wzrost wyników sprawdzianu szóstoklasistów i to, że szkoła staje się co raz bardziej kolorowa, rozśpiewana, twórcza i bezpieczna. Na intensywnej pracy, która towarzyszyła dobrej zabawie szybko minął ostatni rok. Mamy nadzieję, że gościom podobało się nasze przedstawienie i atmosfera w szkole.
A następne Święto Szkoły już za rok… mamy nadzieję, że będzie znów 13, bo to intrygująca data.
Zpraszamy do galerii na fcebook szkoły.
Nauczycielami przygotowującymi koncert byli: E. Kosteczko, K. Kałka, B. Konop, S. Bhira, B. Zachura, D. Komandera, A. Kramarczyk, B. Warzecha, M. Gepert, A. Kruszyńska, M. Pierończyk,A. Uzdowska, A. Mickiewicz, R. Karwicka- Szkoda, M. Brożek, B. Pyras.

SZLAKIEM WROCŁAWSKICH KRASNALI


W dniach 12-13 czerwca klasa VI C wyruszyła na wycieczkę do Wrocławia. Bagaże zostawiliśmy w hostelu ”Cinamon”. Zaczęliśmy zwiedzanie od takich miejsc jak: Ostrów Tumski, Katedra Jana Chrzciciela, Kościół Św. Krzyża, Wyspa Piaskowa. Potem zobaczyliśmy Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Uniwersytet Wrocławski, Jatki, Kościół Św. Elżbiety i budowle, nazywające się Jaś i Małgosia. Następnie poszliśmy na rynek, by zjeść obiad. Po posiłku wróciliśmy do miejsca zakwaterowania. Odpoczęliśmy i udaliśmy się podziwiać Panoramę Racławicką. Potem przejechaliśmy się linią kolejową o nazwie „Polinka”. Wieczorem obejrzeliśmy pokaz Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej. Bardzo podobała nam się jazda tramwajem, którą odbyliśmy wracając wieczorem do miejsca zakwaterowania. Rano zjedliśmy śniadanie, wykwaterowaliśmy się i spotkaliśmy się z przewodnikiem. Później oglądaliśmy Iglicę, Halę Stulecia, która jest obiektem Światowego Dziedzictwa UNESCO i Pergolę. Zwiedziliśmy Ogród Japoński. Udaliśmy się do ZOO, gdzie mogliśmy robić zdjęcia różnego rodzaju zwierzakom. Następnie zjedliśmy posiłek. Około godziny 16.00 wyjechaliśmy z Wrocławia, kierując się do domu. Do Lędzin dojechaliśmy o godzinie 20.00. Byliśmy zmęczeni, ale zachwyceni tym, co zobaczyliśmy i zwiedziliśmy. Mamy nadzieję, że nasza wycieczka będzie zachętą dla innych klas, aby zwiedziły również Wrocław. Opiekunami uczniów były panie: B. Klimek, R. Karwicka, W. Jarczak.

POSTAW NA RODZINĘ


1 czerwca 2014 roku z okazji Dnia Dziecka odbył się Piknik Rodzinny. Imprezę organizowały wspólnie: Urząd Miasta Lędziny, Miejski Ośrodek Kultury oraz Szkoła Podstawowa nr 3. Punktualnie o 15.30 spod budynku szkoły wyruszył kolorowy orszak uczniów, rodziców, nauczycieli i sympatyków szkoły w kierunku placu targowego. Na czele pochodu jechała grupa około siedemdziesięciu motocyklistów. Tuż za nim maszerował radosny pochód z transparentami, balonami i pomponami. Hasła przygotowały wcześniej dzieci podczas zajęć projektowych. Ich pomysłowość i różnorodność zasługuje na szczególna uwagę. Przygotowany program pod hasłem „Postaw na Rodzinę” uroczyście otworzył Burmistrz Miasta Pan Wiesław Stambrowski. Do wspólnego świętowania zachęcały: Dyrektor MOK Pani Joanna Figura i Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Lędzinach Pani Małgorzata Szeligiewicz. Festyn został tak przygotowany aby dzieci wspólnie z rodzicami mogły świętować swój dzień. Artystyczną oprawę i liczne konkurencje był przeplatany różnego rodzaju pokazami tanecznymi uczniów Trójki. Nauczyciele pobliskiej placówki w pomarańczowych koszulkach z logo szkoły promowali swoją szkołę i służyli pomocą w trakcie imprezy, zachęcając do wspólnej zabawy. Przygotowali również wiele konkurencji w których brały udział całe rodziny. Zawody były tak ułożone aby każdy bez względu na wiek miał okazję w nich uczestniczyć i były świetna zabawą. Dużą dawkę emocji dostarczyły konkurencje sprawnościowe: zjadania wiszącego jabłka, ubijanie białka czy też rzuty woreczkami do miski. Amatorzy piłki nożnej mogli wykazać się celnymi strzałami na bramkę. Sporą dawką humoru okazała się konkurencja w zawijaniu taty w papier toaletowy czyli tworzeniu mumii na czas. Z każdego bloku zawodów wyłaniano zwycięzców, którzy otrzymywali atrakcyjne nagrody ufundowane przez Burmistrza Miasta Lędziny. Nie zapomniano także o najmłodszym i najstarszym uczestniku zabawy, wręczając nagrody. Na scenie zaprezentowały się również grupy taneczne ze Szkoły Podstawowej nr 3 w energetycznych tańcach. Występujące uczennice porywała do tańca i zachęcały zwłaszcza młodszych do wspólnych pląsów. Wystąpił również zespół wokalny „Radość” pod kierunkiem Anny Musioł. Uroczyście z rąk Burmistrza Wiesława Stambrowskiego i dyrektor MOK wręczono nagrody laureatom konkursu ‘Entliczek-Pentliczek”. Nagrodzeni z dużą ochotą i bez cienia tremy recytowali zwycięskie wiersze przed lędzińską publicznością. A to nie koniec atrakcji jakie czekały na dzieci. Dla najmłodszych i tych trochę starszych przygotowano uwielbiane dmuchańce dostępne za darmo: zamki, pływające kule oraz ogromna zjeżdżalnia. Dzieci miały okazję popróbować swoich sił w jeździe konnej. Malowanie twarzy to atrakcja, którą dzieci uwielbiają a kolejka nigdy się nie kończy. Nic nie wzbudza tyle emocji jak możliwość wcielenia się w ulubionego bohatera. Stojące wozy strażackie z OSP Lędziny zabezpieczające imprezę były nie lada gratką dla przyszłych strażaków. Na zakończenie dla wszystkich uczestników festynu odbył się pokaz akcji ratowniczej. Pod dowództwem naczelnika Mariusz Droba strażacy przeprowadzili symulację wypadku drogowego z udzielaniem pierwszej pomocy poszkodowanym. Będąc drugą najfajniejszą szkołą podstawową w powiecie chcieliśmy w szczególny sposób podziękować i pokazać, że głosy oddane na nas nie były bezpodstawne. Zapraszamy na kolejne wspólne świętowanie. Już 13 czerwca Święto Szkoły!
Zapraszamy na facebook szkoły.

4 CZERWCA LEKCJĄ WOLNOŚCI


W Szkole Podstawowej nr 3 w Lędzinach uczniowie przystąpili do LEKCJI WOLNOŚCI organizowanej przez MEN w ramach obchodów wydarzeń 1989 r. Akcja poprzedzona była zajęciami wprowadzającymi młode pokolenie w tematykę tamtych lat. Wykorzystano na lekcjach „Tekę edukacyjną” przygotowaną przez portal Scholaris. Uczniowie naszej szkoły przygotowali happening pod hasłem „Flagi wolności, truskawki radości‘’. Od dwóch tygodni umieszczamy na specjalnie założonym przez organizatora profilu internetowym w serwisie Facebooka wspomnienia z wydarzeń 1989 r w formie reportażu, wywiadu, prac plastycznych. Materiały powstawały podczas pracy dzieci metoda projektu na zajęciach historii i godzin wychowawczych. Swoje prace eksponowali m.in. na gazetkach szkolnych. Klasy szóste wykonały wstążeczki „ symbol wolności”, które będą wręczane rodzicom uczniom i nauczycielom w tym dniu. Efektem działań była akcja 4 czerwca, kiedy to obchodziliśmy święto wolności. W tym dniu miała miejsce akcja pod hasłem „Flagi wolności, truskawki radości‘’. Uczniowie, nauczycieli, w dniu 4 czerwca ubrali się na biało lub czerwono i o umówionej godzinie w symboliczne samo południe ustawili się w centralnym punkcie naszej szkoły tworząc kształt polskiej flagi. Najpierw flagę wykonali uczniowie klas I - III, a potem klas IV – VI. By ją „ożywić”, uczniowie mieli białe i czerwone balony. Wykonali również napisy „Solidarność” oraz plakaty na temat wydarzeń czerwcowych. Od rana uczniowie klasy VI A wręczali nauczycielom, rodzicom, uczniom symboliczne kokardki biało- czerwone jako symbol wolności oraz ulotki z krótka informacją. Tworzyli również strefy wolności czyli hyde parki w formie białych plansz, paneli, na których pisali co dla nich oznaczają wydarzenia z 4 czerwca 1989 r., czym dla nich jest wolność. Uczniowie klasy V b wykonali hasło WOLNOŚC z cukierków żelków i flagę przekrojonych jabłek. Szóstoklasiści wykonali napis CZERWIEC 1989 z truskawek będących symbolem tamtych wydarzeń. Kolejne klasy VI b, Va, V d przygotowały plakaty o 25 rocznicy wolności i demokracji w Polsce. Klasa VI a przygotowała okazjonalną gazetkę pod hasłem DZIEŃ WOLNOŚCI. Ten dzień wolności fetowaliśmy na wesoło i radośnie jedząc truskawki z bitą śmietaną. Nasi uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w żywej lekcji historii, która przybliżyła im te wydarzenia, dzięki którym żyją i, uczą się w wolnej Polsce.. Nauczyciele przygotowujący „Lekcje wolności" i akcję: K. Kałka, E. Kosteczko, R. Karwicka- Szkoda.
Zapraszamy na facebook szkoły.

MISTRZ ORTOGRAFII KLAS III


W czerwcu, jak co roku odbył się w naszej szkole konkurs ortograficzny. Z zawiłościami polskiej ortografii zmagali się uczniowie klas trzecich. Pisali dość długi tekst złożony z wielu trudnych wyrazów, takich jak: zbliża się, wykorzystać, harcerzy, różne, humor. Jurorzy wśród ponad sześćdziesięciu dyktand poszukiwali tego, które zostało napisane bezbłędnie. Okazało się, że w tym roku takie prace były aż trzy. A więc laureatami konkursu, a zarazem zdobywcami zaszczytnego tytułu „MISTRZ ORTOGRAFII KLAS III” zostali: Kinga Dudek, Karol Sroczyński i Dawid Włosiński. Wśród piszących byli też „mistrzowie”, którzy potrafili napisać dyktando robiąc ponad 30 błędów. Nazwisk tych „mistrzów” nie chcemy podawać do publicznej wiadomości. Konkurs zorganizowały panie: D. Komandera i B. ZachuraSPRAWOZDANIE Z PRZEBIEGU TYGODNIA LITEREK „Ch” i „H” DLA KLAS I-III


Od 12.05.2014r. do 16.05.2014r. rozwijano kompetencje ortograficzne prawidłowej pisowni wyrazów z ,,h i ch’’ u uczniów klas I – III.Drzwi do sal lekcyjnych oraz sale lekcyjne zostały udekorowane gazetkami, plakatami, na których widniały wyrazy z trudnościami ortograficznymi, z którymi uczniowie zapoznawali się codziennie w ramach swoich zajęć poprzez różnorodne ćwiczenia, zabawy ortograficzne. Klasy pierwsze bawiły się ,, W haftowaną chusteczkę’’, ,,Wirujące chmurki’’, wyklejały kontury literek ,,h i ch’’; czytały uzupełniony tekst z literką ,, h i ch’’; rozwiązywały plątaninki ortograficzne. W klasach drugich rozwiązywano rebusy ortograficznych z literką ,, h i ch’’, przeprowadzono ćwiczenie ortograficznego pt.,,Chytra kurka’’. Uczniowie odgadywali powiedzenia w ukrytych w kwiatach oraz uzupełniali tekst lukami. Jako podsumowanie napisali świetnie dyktanda. Uczniowie klas trzecich tworzyli scenki dramowe pt. ,,Herbatka u Halinki’’; uzupełniali tekst z lukami ciekawostkami herbacianymi, wypisywali wyrazy z ,,ch’’ w kolejności alfabetycznej, rozwiązali rebus z wpisaniem hasła na czas, zapoznali się ze złotymi zasadami Henryka Michała w grze ortograficznej na online. Świetnie napisali dyktando ortograficzne pt. ,,Kłopoty Henia’’.KONKURS MATEMATYCZNY "KANGUR"


W dniu 20 marca nasi uczniowie rozwiązywali wcale niełatwe zadania z konkursu kangur. Na wyniki przyszło nam długo czekać, ale było warto!!! Uczeń z drugiej klasy Kacper Kuzak otrzymał wyróżnienie zdobywając drugie miejsce w powiecie. Ale na tym nie koniec sukcesów!!! Uczennice klasy VI B Laura Galas i Weronika Żurek zdobyły również wyróżnienia. Gratulujemy nagrodzonym, a wszystkim uczestnikom życzymy zapału, chęci do pracy, bo już za rok nowa edycja konkursu. Wegług przysłowia "ćwiczenie czyni mistrzem", już dziś zachęcamy do rozwiązywania zadań, a może za rok Ty będziesz laureatem?

SPRAWOZDANIE Z PRZEBIEGU TYGODNIA LITEREK „Ch” i „H” DLA KLAS IV-VI


W czasie trwania „Tygodnia literek ch i h ” nauczyciele wraz z uczniami przygotowali plakaty i wystawy zawierające reguły polskiej ortografii wraz wykorzystaniem ich w praktyce. Uwzględnione zostały następujące zasady: wymiana ch:sz, ch po literze s, ch na końcu wyrazu, wyrazy „huśtające się” , wyrazy „hałaśliwe”, pisownia imion: Hania, Henryk itp., h po literze z, pisownia h w cząstce hekto-, pisownia h w cząstce hipo-, wymiana h : g, ż, z , pisownia h w cząstce hiper-, pisownia h w cząstce higro-. Na pierwszej lekcji w czasie trwania „Tygodnia ortografii” nauczyciele języka polskiego przygotowali krótkie teksty z luką, natomiast nauczyciele uczący w danej sali lekcyjnej przygotowali krzyżówki, rebusy lub tekst z luką dostosowany tematycznie do ich przedmiotu. Zawierały one od 10 do 20 wyrazów z problemem ortograficznym (wyrazy te zostały przygotowane tak, by zawierały jak najwięcej różnych reguł ortograficznych wymienionych powyżej). Dodatkowym elementem do uzupełnienia były znaki interpunkcyjne. Następnie przez cały tydzień poszczególne klasy przychodzące do danej sali lekcyjnej utrwalały pisownię tych wyrazów wykorzystując techniki pamięciowe (zakładki osobiste, zakładki liczbowe, pokój rzymski, metoda łańcuchowa itp.). Pod koniec tygodnia uczniowie powtórne napisali ten tekst z dwudziestoma wyrazami i nauczyciele porównali ze sobą te dwie prace pisemne. Dodatkowo ćwiczone wyrazy były wywieszone na poszczególnych plakatach. Słowa te zostały w szczególny sposób wyróżnione na plakatach tematycznych.

PRAWO JAZDY NA INTERNET
Akcja skierowana była zarówno do uczniów klas nauczania zintegrowanego jak również w szerszym zakresie do uczniów klas 4-6. Na potrzeby projektu został opracowany harmonogram z szczegółowymi zadaniami. Informacje podane zostały rodzicom poprzez stronę internetową szkoły facebook szkoły oraz na wywiadówkach podczas których wychowawcy omówili zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, zachęcali również do kontaktu ze szkołą w przypadku pytań i wątpliwości związanych z korzystaniem przez dziecko z ITC (pedagog, wychowawca, informatyk). Dla klas I-III przygotowane zostały zajęcia na podstawie strony internetowej www.necio.pl oraz materiałów Fundacji Dzieci niczyje. Klasy IV przystąpiły do kursu o tematyce bezpiecznego korzystania z Internetu on-line na stronie www.fdn.pl/kursy który kończył się egzaminem i certyfikatem. Klasy V -VI na zajęciach komputerowych omawiały zagadnienia związane z ochroną swojego wizerunku w sieci. Dodatkowo temat poruszany był na zajęciach z wychowawcą. Lekcja odbywała się metodą projektów podczas której m.in. uczniowie układali wyrazy związane z ITC na planszach Scrabble oraz tworzyli plakat. Prace były fotografowane i zamieszczane na profilu facebook szkoły. Ogłoszone zostały również konkursy na grafikę komputerową i krótki filmik na temat wizerunku w sieci. Termin prac został przedłużony na prośbę uczniów do 13 czerwca. Najlepsze prace zostaną umieszczone w sieci. Na zajęciach języka angielskiego nauczyciel omówił z uczniami standardowe zwroty, formularze jakie pojawiają się w Internecie, na które należy zwrócić szczególną uwagę i zachować ostrożność przy wypełnianiu. Uczniowie chętnie uczestniczyli w zajęciach, a całość cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Wykorzystano wiele materiałów Fundacji Dzieci Niczyje m.in.: grę planszową Misja, płyty z filmami 3,2,1 Internet, płyty z kreskówkami oraz broszury i scenariusze lekcji. Dla rodziców zostały przygotowane „Umowy bezpiecznego korzystania z Internetu” pomiędzy dzieckiem a rodzicem oraz „Zasady korzystania z Internetu”.II POWIATOWY KONKURS GWARY ŚLĄSKIEJ


Jak to dawniej bywało……można było usłyszeć 26 maja w Imielinie podczas II Powiatowego Konkursu Gwary Śląskiej dla szkół podstawowych. Organizatorami imprezy były: Szkoła Podstawowa im. Kard. St. Wyszyńskiego oraz Biblioteka Publiczna. Swój udział w konkursie zgłosiły szkoły z Bierunia Starego i Nowego, Bojszów, Chełmu Śląskiego, Lędzin oraz Imielina. Szkołę Podstawową nr 3 w Lędzinach reprezentowały: Laura Manzel VA, Zofia Komandera VC, Daria Matysek VC, Kinga Kołodziej VIA, Oliwia Kściuczyk VIA, Weronika Żurek VIB. Zaproszenie do jury przyjęły: p. prof. H. Synowiec, p. dr hab. Danuta Krzyżyk i p. Bernadeta Ficek. W sumie do udziału w konkursie zgłoszono blisko 30 uczennic i uczniów, w wieku od 7 do 13 lat, którzy zaprezentowali teksty gwarowe o tematyce obyczajowej, opisującej wydarzenia z przeszłości, a także tradycyjne obrzędy ludowe. Usłyszeliśmy m.in. teksty o stroju śląskim, o pracach domowych i polowych, o dawnej szkole, o świętach i związanych z nimi obrządkach. W pierszej kategorii wiekowej (klasy I – III) przyznano następujące nagrody: 1. miejsce zajęli ex aequo reprezentanci SP nr 3 z Bierunia: Julia Kobiór (tekst pt. „Śtyry pory roku”) i Nicolas Brewczyk („W polu”). Wyróżnienie zdobył Marek Balon - SP nr 2 w Chełmie Śląskim („Ciśnie Gregor”). W drugiej kategorii wiekowej (klasy IV – VI): miejsce I – Angelika Weszka - SP im. W. Gawlikowicza w Bojszowach („O tym, jak Meluzyna…”), miejsce II – Anna Nowrocka, uczennica SP nr 2 w Chełmie Śląskim („Zielone Świątki”), miejsce III – Kinga Szafron - SP im. W. Gawlikowicza w Bojszowach („O tym, jak krasnoludki…”), miejsce IV – Łukasz Lysko - SP Imielin („Wielki Piątek”). Wyróżnienia zdobyli: Bartłomiej Blacha – SP nr 1 w Bieruniu („Wielki Piątek”) i Laura Manzel – SP nr 3 w Lędzinach („Kiecka”). Nim rozpoczęły się występy, publiczność miała okazję wysłuchać krótkiego koncertu „Koralinek”, które wprowadziły zebranych w klimat konkursu piosenkami: „Głęboka studzienka” czy „Powiadają, żem jest ładna…”. Uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!! Barbara Klimek, Ewa Kosteczko, Magdalena Gepert

POWIATOWE ZAWODY MODELARSKIE


Dnia 24. 05. 2014r. odbyły się powiatowe zawody modelarskie balonów z bibuły na ogrzane powietrze.
W kategorii balonów typowych, uczniowie zajęli następujące miejsca:
I miejsce - Sandra Szmit kl V d
II miejsce – Dominika Żurek kl III a i Weronika Żurek kl VI b
III miejsce – Kamila Borkowska kl V d i Magdalena Tam kl V d
V miejsce – Jakub Komandera kl I c i Karol Jaromin kl I c
W kategorii balonów nietypowych, uczniowie zajęli następujące miejsca:
II miejsce – Jakub Komandera kl I c i Karol Jaromin kl I c
W klasyfikacji ogólnej uczniowie zajęli I miejsce zdobywając dla szkoły puchar i dyplom. Wszyscy wyżej wymienieni laureaci otrzymali za czołowe miejsca medale, dyplomy i nagrody, a za dalsze miejsca dyplomy i nagrody.

WARSZTATY REGIONALNE


22 maja 2014r. nasza grupa czyli Wiktoria Warzecha, Kamila Muła, Patryk Czudaj, Sandra Szmist, Szymon Cylwik i Kamila Borkowska z klasy 5 d Szkoły Podstawowej nr 3 pod opieką pani Katarzyny Kałki wyruszyła do Gimnazjum nr1 im. Janusza Korczaka w Lędzinach. Zostaliśmy zaproszeni na warsztaty regionalne. W gimnazjum zostaliśmy ciepło przywitani. Zobaczyliśmy stroje pochodzące z naszego regionu i poznaliśmy rzeczy, których dawniej używano . Nauczyliśmy się nowych słówek gwarowych. Obejrzeliśmy film, w którym został ukazany przepis na zupę popularną w naszym regionie czyli ,,Wodzionkę ‘’. Następnie na podstawie słówek pochodzących z naszej gwary użytych w filmie zrobiliśmy plakat. Każde ze słówek przetłumaczyliśmy na język polski. Na koniec zostaliśmy poczęstowani cukierkami i zwiedziliśmy szkołę. W gimnazjum było bardzo miło i z niecierpliwością oczekujemy następnego spotkania . Tekst napisała uczennica klasy V d Wiktoria Warzecha

FESTIWAL TAŃCA EUROPEJSKIEGO


Dnia 21 maja 2014r. w Szkole Podstawowej nr1 z Oddziałami Integracyjnymi w Gliwicach, odbył się Wojewódzki Festiwal Tańców Europejskich pod honorowym patronatem Prezydenta miasta Gliwic oraz Dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Gliwicach. Festiwal miał charakter konkursu i skierowany był do przedszkoli i szkół podstawowych .Naszą szkołę oraz miasto reprezentowały uczennice z klasy V D (Kamila Borkowska Kamila Muła, Sandra Szmist, Natalia Tomala, Karolina Ferenc ,Martyna Stalmach )w tańcu tureckim przygotowane przez panią Barbarę Konop. Festiwal przyniósł nam wiele niezapomnianych wrażeń. Wszyscy z nagrodami rzeczowymi wróciliśmy do domu.

PAPIESKA KAWIARENKA „Kremówka”


PAPIESKA KAWIARENKA „Kremówka” zapraszała w swe podwoje Pokolenie JP2 - czyli Rodziców uczniów naszej szkoły podczas wywiadówek w poniedziałek 19 maja br. Od godz.16.00 w holu głównym szkoły, można było częstować się „papieską kremówką” – w ten sposób tego dnia nazywaliśmy wszystkie ciasta, których różnorodność i walory smakowe przeszły nasze oczekiwania.
Kochane Mamy i Babcie: dziękujemy za przygotowanie ciast i Wasze dobre serca!!!
Można było jak w prawdziwej kawiarni wypić kawę czy herbatę słuchając „papieskich piosenek” w wykonaniu uczniów naszej szkoły: Kamili Grabowskiej z IB, Martyny Warzechy i Klaudii Kolny z IIIC, Jakuba Jaromina i Julii Smołki z IIIA, Wiktorii Warzechy, Kamili Muły, Karoliny Ferenc i Magdy Tam z VD. A wszystko po to by zebrać środki na dofinansowanie nagród dla laureatów szkolnego projektu „ROZWIŃ SKRZYDŁA – BĄDŹ ORŁEM”. Będą to tablet, zegarek firmy „SWACH” oraz telefon komórkowy. DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM, KTÓRZY NA RÓŻNE SPOSOBY WSPIERALI NASZĄ „KAWIARENKĘ”! Zebraliśmy 672 zł.


IV-V-VI-klasisto!!! Jeszcze jest czas!!!
Wzbij się wyżej, podnieś średnią ocen!!
ROZWIŃ SKRZYDŁA – BĄDŹ ORŁEM – warto!!!
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY „ORTOGRAFICZNA WIOSNA”


W dniu 20 maja bieżącego roku uczennice naszej szkoły wzięły udział w Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym „Ortograficzna wiosna”, którego organizatorem było Gimnazjum nr 1 imienia J. Korczaka w Lędzinach. Konkurs adresowany był do uczniów klas szóstych. Naszymi reprezentantkami były: Oliwia Kściuczyk Via, Aneta Figiel VIb, Martyna Żołneczko VIb, Zuzanna Nowak VIc. Reprezentantki zostały wyłonione podczas czterech „Tygodni Ortografii”, które cyklicznie były organizowane w czasie całego roku szkolnego w naszej szkole. Konkurs składał się z dwóch części: indywidualnej (dyktando ortograficzne )i drużynowej (wykorzystanie umiejętności ortograficznych w diagramach i krzyżówkach, testu ortograficznego wykorzystującego znajomości zasad ortograficznych, uzupełniania luk). W obydwu częściach dziewczynki odniosły sukcesy. W indywidualnej części II miejsce zajęła Zuzanna Nowak, IV Martyna Żołneczko, VI Oliwia Kściuczyk, VII Aneta Figiel. Drużynowo zespół w składzie Zuzanna Nowak, Oliwia Kściuczyk zajął II miejsce, natomiast zespół w składzie Aneta Figiel i Martyna Żołneczko IV miejsce. Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe w postaci słowników i kolorowych długopisów. Barbara Klimek, Ewa Kosteczko, Magdalena Gepert.

Entliczek-Pentliczek


W dniu 15 maja br. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie recytatorskim „Entliczek - Pentliczek”. Naszymi reprezentantami byli: Oliwia Bojanowska, Tomasz Bołdys, Patrycja Botor, Julia Frostek, Daniel Horst, Szymon Mazurkiewicz, Nikola Parszcz, Patryk Szcześniak, Mateusz Praetz, Mateusz Zając, Kamila Grabowska, Bartłomiej Nędza, Błażej Tomala, Sebastian Wojciech, Paulina Gierczak, Martyna Kuczek, Zofia Komandera, Daria Matysek, Marzena Strojny, Wiktoria Mazurkiewicz, Zuzanna Żukowska, Aneta Nowowiejska, Katarzyna Lelonek, Wiktoria Warzecha, Martyna Warzecha, Alicja Ścierska. Występ odbył się w Sali Miejskiego Ośrodka Kultury na Placu Farskim. W repertuarze naszych uczniów znalazły się wiersze J. Tuwima, J. Brzechwy i M. Konopnickiej. Dzieci były bardzo dobrze przygotowane. W interesujący sposób zinterpretowały teksty, pamiętając o gestach i ruchu. Duże wrażenie zrobiły też przygotowane stroje i inne elementy sceniczne. Podczas występu bardzo dobrze bawili się zarówno uczniowie jak i nauczyciele oraz rodzice. Mamy nadzieję, że nie jest to ostatni występ naszych uczniów, którzy mają ogromny talent i potrafią się pięknie zaprezentować. Nauczycielami, którzy przygotowali uczniów do konkursu, byli: E. Kosteczko, M. Gepert, B. Klimek, A. Kramarczyk, B. Warzecha, D. Komandera, B. Zachura, A. Dzierżak, E. Hrzibek i J. Nowak.AKADEMIA Z OKZAJI 3 MAJA


Jak co roku uczniowie naszej szkoły przygotowali akademię z okazji 3 maja. Przedstawienie odbyło się 9 maja, a wśród występujących znaleźli się uczniowie klas V A, VI A, VI B oraz VI C. Przedstawiono krótki rys historyczny, który przypomniał wydarzenia towarzyszące uchwaleniu konstytucji 3 maja 1791 roku. Na scenie pojawili się m.in. caryca Katarzyna, król Prus i ambasador Austrii, którzy knuli przeciwko Polsce i doprowadzili do jej kolejnych rozbiorów. Uczniowie przypomnieli przy tej okazji piękne teksty patriotyczne. Przeplatane były one pieśniami wykonanymi przez nasz szkolny chór. Zaprezentowano m.in. „Poloneza 3 maja”, „Marsz konfederatów barskich”, „Hymn do miłości ojczyzny” i „Mazurek 3 maja”. Inną atrakcja przedstawienia była prezentacja multimedialna, która przedstawiła okoliczności powstania konstytucji, jej najważniejsze i zapisy i twórców. Akademia była świetną lekcją patriotyzmu, pokazała, że musimy szanować naszą historię i tradycje. Powinniśmy też być dumni z tego, że jesteśmy Polakami. Uroczystość przygotowali nauczyciele: E. Kosteczko, K. Kałka, M. Gepert i B. Klimek. Oprawą muzyczną zajął się pan M Brożek, a piękną dekorację wykonała pani B. Pyras. Przedstawienie zainteresowało wszystkich uczniów i nauczycieli, a pani dyrektor podziękowała występującymi i ich opiekunom za przygotowanie całej uroczystości.

ORGANIZACJA TYGODNIA LITEREK „CH”, „H” KL.I-III


Czas trwania „Tygodnia ortografii”: od 12.05.2014r. (poniedziałek) do 16.05.2014r. (piątek)
Celem głównym projektu jest wykształcenie nawyku bezbłędnego pisania wyrazów z „h” i ,,ch’’. Na koniec podsumowane zostaną wyniki przedstawiające zestawienie ilości popełnionych błędów na początku i na końcu trwania tygodnia ortografii. Wszystkim uczniom życzymy powodzenia i przy okazji miłej zabawy!HARMONOGRAMORGANIZACJA TYGODNIA LITEREK „CH”, „H”


Czas trwania „Tygodnia ortografii”: od 12.05.2014r. (poniedziałek) do 19.05.2014r. (poniedziałek)
W czasie trwania tygodnia ortografii uczniowie będą utrwalali reguły ortografii dotyczące pisowni „ch” i „h”. Na korytarzach przygotowane zostaną plakaty przedstawiające poszczególne reguły: wymiana ch:sz, ch po literze s, ch na końcu wyrazu; ch przed spółgłoskami, h po literze z, wyrazy „hałaśliwe”, wyrazy „huśtające się”, pisownia imion, h w rozpoczynającej cząstce hekto-, higro-,hiper-, hiop-; zasady interpunkcji wraz z przykładami na krótkich zdaniach, tekstach. Na wszystkich zajęciach uczniowie będą stosowali w praktyce wymienione powyżej zasady. Na koniec podsumowane zostaną wyniki przedstawiające zestawienie ilości popełnionych błędów na początku i na końcu trwania tygodnia ortografii. Wszystkim uczniom życzymy powodzenia i przy okazji miłej zabawy!PRZEDSTAWIENIE PROFILAKTYCZNE KOŁA TEATRALNO - LITERACKIEGO


W dniu 30 kwietnia 2014 w Szkole Podstawowej nr 3 im. J. Ch. Ruberga w Lędzinach odbyło się przedstawienie profilaktyczne dotyczące przemocy i agresji. Główny bohater- Pinokio, został namówiony przez kolegów z klasy na wagary. Całość przedstawienia toczyła się wokół nieszczęśliwego wypadku, w czasie którego jeden z kolegów został ranny. Uczniowie zostali ukarani. Sprawa toczyła się równolegle na policji i w szkolnym gabinecie dyrektora. Scenka ta przedstawiała sytuacje, których uczniowie powinni się wystrzegać: groźby, przezywanie, obrażanie i zastraszanie. Prelekcja ta dała uczniom wskazówki, jak unikać niewłaściwych zachowań. W przedstawieniu wzięli udział uczniowie koła teatralno – literackiego z klasy VI C. Dziękujemy uczniom wyżej wymienionej klasy za udział, zaangażowanie we wszystkie przedstawienia profilaktyczne, jakie przygotowywali wspólnie z wychowawcą panią Barbarą Klimek, pedagogiem panią Magdaleną Kogut, psychologiem panią Wiolettą Jasińską – Jarczak oraz panią Katarzyną Czubak. Nasi młodzi aktorzy rozwijali swoje talenty i wykazywali się prawdziwą grą aktorską pod czujnym okiem wychowawcy.

NOC W BIBLIOTECE


25 kwietnia 2014 roku w Bibliotece Miejskiej odbyła się impreza pod tytułem „ Noc w bibliotece”. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 i nr 1 zostali zapoznani z tradycjami i zwyczajami wiosennymi oraz wykonali martenice (ozdoby, które wykonuje się z kolorowej włóczki). Następnie obejrzeli przedstawienie „Ożenek" wg Gogola, przygotowanym przez starszych uczniów z koła teatralnego z Bierunia. Największą atrakcją było jednak nocne szukanie czekolad wśród księgozbioru biblioteki przy zgaszonym świetle. Dzieci brały udział w grach i zabawach oraz dyskotece. Uczniowie mieli kłopoty z zaśnięciem po wieczorze pełnym emocji.

MAGIA ZAMKNIĘTA W PAPIERZE - WYRÓŻNIENIE


Dnia 29. 04. 2014r. odbyło się rozstrzygnięcie III Ogólnopolskiego Konkursu Origami „Magia zamknięta w papierze” o tematyce „Drzewo”. Laureatem z naszej szkoły został Jakub Komandera z klasy I c który otrzymała wyróżnienie. W konkursie brało udział trzech uczniów: Aleksandra Siemieniuch z klasy VI c, Marzena Strojny klasy VI c, oraz Jakub Komandera z klasy I c. Dnia 10. 05. 2014r odbędzie się uroczyste rozdanie nagród w Gliwicach.Do konkursu uczniów przygotowała Sylwia Komandera.

OBUDZIŁA SIĘ PRZYRODA -III MIEJSCE W KONKURSIE OGÓLNOPOLSKIM


Dnia 28. 04. 2014r. odbyło się rozstrzygnięcie ogólnopolskiego międzyświetlicowego konkursu plastycznego „OBUDZIŁA SIĘ PRZYRODA W POLACH LASACH I OGRODACH” w Gdyni. Laureatką konkursu została również Hanna Kukier z klasy II d która zajęła III miejsce. Uczennica otrzymała dyplom i nagrodę. W konkursie z naszej szkoły uczestniczyło czworo uczniów: Zofia Ścierska z klasy III a, Dominika Żurek z klasy III a, Hanna Kukier z klasy II d oraz Jakub Komandera z klasy I c.

JAK LOLEK ZOSTAŁ PAPIEŻEM -III MIEJSCE W KONKURSIE OGÓLNOPOLSKIM


Dnia 28. 04. 2014r. odbyło się rozstrzygnięcie papieskiego ogólnopolskiego międzyświetlicowego konkursu plastycznego „JAK LOLEK ZOSTAŁ ŚWIETYM” w Krakowie Laureatami konkursu zostali uczniowie z naszej szkoły: Martyna Kucz z klasy I b która zajęła III miejsce oraz Jakub Komandera z klasy I c który otrzymał wyróżnienie- uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody. W konkursie brało udział troje uczniów z pierwszych klas: Filip Morkisz z klasy I a, Martyna Kucz z klasy I b oraz Jakub Komandera z klasy I c.

Jan Paweł II- święty naszych czasów


Już od 2 kwietnia (9 rocznicy śmierci Jana Pawła II) nasza szkoła przygotowywała się do uroczystej kanonizacji. Wstępem do obchodów było zorganizowanie obok gabinetu Dyrekcji kącika pamięci, poświęconego osobie wielkiego Polaka. Ciekawostką było to, że codziennie uaktualniano datę zbliżającą do tego święta. W tym samym czasie na korytarzach zawisły gazetki przygotowane przez uczniów i nauczycieli poświęcone życiu i działalności Karola Wojtyły. Były one podzielone tematycznie (np. Jan Paweł II- Jego: dzieciństwo, młodość, Wadowice, Kalwaria, Kraków, poeta-aktor, przyjaciel dzieci, młodzieży, chorych, pielgrzym, człowiek dialogu, przebaczenia, orędownik pokoju, miłośnik gór, sportowiec). Każda z gazetek oprócz przedstawionej treści niosła także pewne przesłanie. Do dziś wszystkie one zachwycają pomysłowością i precyzją wykonania. Przyciągają wzrok uczniów i dorosłych, zachęcając do zapoznania się z ich treścią. W celu upowszechnienia wiedzy o papieżu Gimnazjum nr 1 w Lędzinach zaprosiło uczniów klas IV-VI do wzięcia udziału w konkursie religijnym. Dnia 10 kwietnia uczniowie naszej szkoły: Julia Berger, Oliwia Kściuczyk, Marzena Strojny i Przemysław Kupczyk wykazali się bardzo dużą wiedzą, co zaowocowało zdobyciem drugiego miejsca. Wszyscy otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy. Im bliżej dnia kanonizacji, tym większe zainteresowanie przejawiali uczniowie tym faktem. Na lekcjach religii uczestniczyli w pogadankach, uczyli się piosenek, a także wykonywali herb papieski, ozdoby i emblematy. W okresie tym przeprowadzono także dwa konkursy związane z osobą papieża. Pierwszy, skierowany do uczniów klas I-III był konkursem plastycznym pt. „Święty uśmiechnięty”. Dzieci, przy wsparciu rodziców, do ciekawych zdjęć Jana Pawła II wykonały piękne i oryginalne ramki. To małe dzieła sztuki, którym warto poświęcić chwilę uwagi. Wszystkie prace można oglądać na szkolnej wystawie. Drugi był konkursem literacko-dziennikarsko-plastycznym, pt. „Był, jest i będzie wśród nas”. Miał on zachęcać uczniów klas IV-VI do odkrywania i prezentowania własnych możliwości. Tu także uczniowie wykazali się dużą kreatywnością. Oddali ciekawe albumy, mówiące o przeżyciach osób z ich środowiska, które na swej drodze spotkały Jana Pawła II. Wszyscy biorący udział w konkursach zostali nagrodzeni na akademii z okazji kanonizacji, która miała miejsce 25 kwietnia. Dzień ten był szczególny, ze względu na rangę wydarzenia i dwa dominujące kolory. Uczniowie każdej klasy odświętnie ubrani, do swoich strojów przygotowali jednakowe emblematy (np. czapeczki, kokardy, krawaty, apaszki, wiatraki, korony, balony, flagi, kotyliony), nawet trudno to wszystko wymienić. Wszyscy prezentowali się wspaniale. Od rana czuć było świąteczny nastrój. Uczniowie wraz z Dyrekcją i nauczycielami, uczestniczyli w pięknej i uroczystej akademii, która miała podniosły, ale ciepły i radosny charakter. Po części oficjalnej każda klasa na tle zdjęcia JPII miała robione wspólne zdjęcie (przy okazji komisja oceniała biało-żółte emblematy). Na koniec po rozdaniu nagród, wszyscy przeszli przed szkołę, gdzie przy udziale Pani Dyrektor Małgorzaty Szeligiewicz zrobiono pamiątkowe, wspólne zdjęcie. Dzięki pracy i zaangażowaniu wielu osób obchody dnia kanonizacji były świętem całej społeczności szkolnej. Pozwoliły na odtworzenie ważnych wydarzeń z życia świętego Polaka i przybliżenie ich przyszłemu pokoleniu.

EPIZODY Z HISTORII W KOMIKSIE


Uczeń naszej szkoły Szymon Siwek z klasy VI a uczestniczył w konkursie „Epizody z historii najnowszej Polski w komiksie”. Jest to druga edycja konkursu. Zadaniem uczestników jest wykonanie komiksu przedstawiającego scenki rozgrywające się na tle ważnych wydarzeń dla naszego kraju. Szymon wykonał komiks przedstawiający Anielina Faberę, który odegrał ważną rolę w naszej społeczności lokalnej. W maju zostaną wyłonieni laureaci konkursu.ŚWIĘTY UŚMIECHNIĘTY


KONKURS PLASTYCZNY DLA KLAS I –III „ŚWIĘTY UŚMIECHNIĘTY” ROZSTRZYGNIĘTY!!!
Jedną z form przygotowania do wielkiego wydarzenia na miarę światową, jakim jest kanonizacja bł. papieża Jana Pawła II, był właśnie ten konkurs. Polegał on na znalezieniu najciekawszego i najzabawniejszego zdjęcia bł. Jana Pawła II - uśmiechniętego, w dowolnym formacie. Praca miała być zaprezentowana jako portret, w ozdobnej ramce, wykonanej własnoręcznie, dowolną techniką. Konkurs miał charakter rodzinny i tutaj pragniemy gorąco podziękować Rodzicom, którzy tak aktywnie włączyli się w wykonanie prac. Efektem konkursu jest wystawa prac, na której można podziać wkład pracy całych rodzin. Na konkurs wpłynęło 37 prac (najwięcej z klas II -brawo!!!). Komisja konkursowa, po długich obradach, przyznała wiele nagród i wyróżnień na każdym poziomie (klas I-III), doceniając pomysłowość, kreatywność, walory artystyczne oraz wkład pracy uczestników. Sponsorem nagród jest Rada Rodziców, której również bardzo serdecznie dziękujemy. Wystawa prac konkursowych pokazuje radosne oblicze nowego świętego – Wielkiego Polaka i uzmysławia nam wszystkim, że „smutny święty, to żaden święty”. Uczy nas również, jak mówią słowa piosenki, że:„uśmiech najkrótszą, najprostszą jest drogą
do szczęścia, do ludzkich serc.
Świat się piękniejszy otworzy przed Tobą,
gdy tylko uśmiechniesz się”.
Zapraszamy na naszą wystawę, na spotkanie ze świętym uśmiechniętym!
PRZEDSIĘBIORCZA „TRÓJKA”


W dniu 12.04.2014 roku na targowisku miejskim zostały wystawione na sprzedaż ozdoby wielkanocne, które wykonali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Lędzinach na zajęciach świetlicowych oraz „Klubu Ekspresji Dziecięcej”. Grupa nauczycieli w osobach: Wiolety Jasińskiej – Jarczak, Magdaleny Kogut i Katarzyny Czubak z zaangażowaniem i autorskim spotem reklamowym zachęcała do zakupów i ofiarowania datków na rzecz placówki. Akcję reklamującą osiągnięcia placówki i uzdolnienia dzieci wspierała Dyrektor szkoły pani Małgorzata Szeligiewicz. Dużym zainteresowaniem wśród kupujących cieszyły się ozdoby wykonane metodą decoupage, z kolei młodsi nabywcy wybierali ozdobne kurczaczki. Rodzice natomiast zachwycali się pięknymi strojnymi pisankami. Świąteczne stoisko odwiedziło wielu lędzinian m.in.: Burmistrz Miasta Lędzin pan Wiesław Stambrowski również zakupił ozdoby na wielkanocny stół, popierając tym samym wartościową i sympatczną inicjatywę. Dochód ze sprzedaży, w wysokości 640 zł zostanie przeznaczony na zakup pomocy dydaktycznych i materiałów plastycznych do świetlicy szkolnej. Kiermaszowi towarzyszyło piękne wiosenne słońce i ciepłe przyjęcie ze strony mieszkańców miasta. Na fotorelację zapraszamy na Facebook szkoły.
Wszystkim naszym darczyńcom bardzo dziękujemy i życzymy:Radosnych Świąt Wielkanocnych
Wypełnionych nadzieją budzącej się wiosny
I wiarą w sens życia. Zmartwychwstania Pańskiego
Oraz smacznego Świeconego w gronie najbliższych.
KLUB EKSPRESJI DZIECIĘCEJ


Klub Ekspresji Dziecięcej powstał we wrześniu 2013r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Lędzinach z potrzeby rozwijania talentów i zainteresowań uczniów. Główne założenia Klubu to rozwój harmonijnej, otwartej osobowości dziecka poprzez twórczą aktywację, budzenie nowych zainteresowań i kształtowanie wrażliwości estetycznej. Zajęcia poprzez swoją różnorodność poprawiają sprawność manualną i ruchową uczniów, uczą logicznego myślenia, koncentracji, poczucia estetyki, możliwości wykazania się w różnych dziedzinach wiedzy. Program Klubu realizuje ośmiu nauczycieli różnych przedmiotów. Artystyczna przechadzka z językiem polskim w tle to zajęcia mające na celu rozwijanie pasji i zainteresowań związanych z teatrem, literaturą i muzyką. Zajęcia prowadzi p.Magdalena Gepert. Matematyczne impresje p.Małgorzaty Pierończyk rozwijają zainteresowanie uczniów matematyką poprzez zabawę oraz kształtują logiczne rozumowanie w wyniku rozwiązywania różnego rodzaju krzyżówek, rebusów i gier matematycznych. Historia, kultura i sztuka państw niemieckojęzycznych to zajęcia prowadzone przez p.Bernarda Żoka, który przybliża uczniom kulturę ojczyzny Goethego czy Mozarta. Kalambury po Angielsku p. Ireny Łaźniowskiej skierowane są do uczniów klas I-III ,którzy podczas zabawy utrwalają słówka z języka angielskiego. Bogumiła Piekorz zainteresowała uczniów Sztuką florystyki. Klubowicze poznają poszczególne gatunki roślin ozdobnych wykorzystywanych w bukieciarstwie, historię florystyki, stylów i praw rządzących sztuką układania kwiatów. Uczestnicy samodzielnie przygotowują kompozycje z kwiatów żywych, suszonych, nasion i owoców. Dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia z Rękodzieła artystycznego prowadzone przez p. Beatę Pyras. Uczniowie mają możliwość poznania zarówno tradycyjnych jak i nowych technik artystycznego rzemiosła. Ich prace można było zakupić podczas kiermaszu charytatywnego. Natomiast podczas zajęć Ekspresji tanecznej uczniowie mają możliwość rozwijania swoich zdolności tanecznych pod okiem p. Gabrieli Włodarczyk. Różnorodne techniki w pracach przestrzennych to propozycja p. Sylwii Komandery, która rozwija umiejętności manualne uczniów poprzez wykonywanie prac przestrzennych. Wielu uczestników tej grupy w lutym zostało laureatami Konkursu Figur Przestrzennych w Gliwicach ,, Małe, mniejsze i najmniejsze”.

"RZEPKA" WYRÓŻNIONA


Wyróżnieni uczniowie z klasy III A w V Przeglądzie Małych Form Teatralnych
26 marca 2014 r. w katowickim Kinoteatrze Rialto odbyła się V jubileuszowa edycja Przeglądu Małych Form Teatralnych „Z EFSem na scenę". Widzowie mogli poznać tajniki czarnego teatru, dowiedzieć się czym jest papierowy alfabet oraz usłyszeli hip-hopową wersję wiersza ,,Rzepka’’ w wykonaniu uczniów klasy IIIA : Jagoda Błotko, Krzysztof Goczoł, Kornelia Hopkiewicz, Klaudia Jarczak, Jakub Jaromin, Artur Niesyto, Małgorzata Krzętowska, Kamil Ptak, Zofia Ścierska, Weronika Tabuła, Oliwia Włodarek, Dominika Żurek, Z ponad 20 zgłoszeń Komisja Artystyczna wybrała sześciu finalistów w trzech kategoriach wiekowych: dzieci, młodzież i dorośli. To oni właśnie wystąpili na scenie katowickiego kinoteatru. Zachwycili grą, inwencją twórczą i profesjonalnym wykonaniem. Wyróżnienie Specjalne przyznano uczniom Szkoły Podstawowej nr 3 w Lędzinach za niesztampową interpretację wiersza ,,Rzepka’. Finaliści promowali idee głoszone przez Unię Europejską tj. integrację społeczną, wartości edukacyjne oraz równość szans. Przegląd został zorganizowany przez Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego we współpracy z Regionalny Ośrodkiem EFS w Katowicach. Przegląd był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Za pomoc i współpracę dziękuję Rodzicom, a w szczególności Państwu Jaromin. Wychowawczyni Sylwia Bhira

KONKURS WIELKANOCNY


Przedstawiamy wyniki konkursu na wielkanocną grafikę w programie PAINT dla klas II – III.
W kategorii klas drugich:
I miejsce: Patryk Szcześniak II c
II miejsce: Hania Kukier, Adrian Górnik II d
III miejsce: Julia Frostek II c
W kategorii klas trzecich:
I miejsce: Maja Gralak III b
II miejsce: Martyna Kuczek III b
III miejsce: Kamil Ptak III a
Zwycięzcom gratuluję!!!
Prace można obejrzeć na facebooku szkoły.KONKURS BRD


W dniu 8 kwietnia 2014 roku w naszej szkole odbyły się międzyszkolne eliminacje do powiatowego etapu Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Wyniki eliminacji przedstawiają się następująco:
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 w Lędzinach
II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 3 w Lędzinach.
III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4 w Goławcu.
Do etapu powiatowego awansowała Szkoła Podstawowa nr 1 w Lędzinach. Gratulujemy!
Etap międzyszkolny konkursu przygotowały panie: Zuzanna Siemieniuch oraz Beata Pyras.

NA DWORZE KRÓLA MACIUSIA


W dniu 02.04.2014 roku w Szkole Podstawowej nr 3 obchodzony był "Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka". Uczniowie klas IVb i Vb zaprosili swoich kolegów na przygotowane przez siebie przedstawienie "Na dworze króla Maciusia". Celem było przybliżenie informacji na temat praw człowieka i dziecka. Uczniowie przygotowywali się do występu, pracując metodą projektu. Miał on charakter interdyscyplinarny, obejmujący znacznie większy obszar zagadnień niż tradycyjnie realizowany w ramach lekcji z jednego przedmiotu i był sposobem rozwiązania wcześniej postawionego przez nauczyciela problemu. Zadaniem było stworzyć scenariusz, rekwizyty, stroje oraz dekorację, a następnie zaprezentować w ciekawy sposób społeczności uczniowskiej prawa dziecka. Nieprzypadkowo na bohatera wybrano znaną postać z książki J.Korczaka - Króla Maciusia Pierwszego. Dzieci uznają go za pierwszego rzecznika ich praw, który wystosował Manifest do dzieci całego świata. Podczas występu uczniowie zaprezentowali również plakaty opracowane na podstawie Konwencji o Prawach Dziecka. Na zakończenie odtworzono prezentację multimedialną z działaniami na rzecz praw dziecka realizowanymi przez szkołę. Dopełnieniem "Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka" były gazetki w klasach przygotowane przez uczniów. Mamy nadzieję, że w ten sposób wszyscy przybliżyli sobie omawiana problematykę oraz dostrzegli jak wiele nasza szkoła i społeczność uczniowska działa na rzecz praw człowieka.

WARSZAWA


W dniach 14-15 kwietnia br. klasy VI A i VI B wyruszyły na zaplanowaną jesienią wycieczkę do Warszawy. Wyjazd spod szkoły nastąpił o godzinie 5.30 rano, a do Warszawy dojechaliśmy przed godziną 11.00. Zatrzymaliśmy się w dzielnicy Wola, gdzie ma siedzibę Muzeum Powstania Warszawskiego. Tam też skierowaliśmy swoje kroki. Muzeum Powstania Warszawskiego mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej. Aranżacja wnętrza i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliżyły powstańczą rzeczywistość. Na początku byliśmy na projekcji filmu w systemie 3 D pokazującym Warszawę w marcu 1945 roku. Potem mieliśmy okazję obejrzeć broń z czasów II wojny światowej, maszyny drukarskie, kolekcję opasek powstańczych, fotografie przedstawiające walkę i życie codzienne w walczącej Warszawie. W kinie wyświetlano kroniki powstańcze. Uczniowie przeszli tez przez kanał, jakim przedostawali się powstańcy do Śródmieścia. Ogromne zainteresowanie wzbudziły replika samolotu Liberator B-24 J w skali 1:1 oraz informacje na temat zrzutów dla powstańców. Wzruszyliśmy się w Miejscu Pamięci, w którym znajdują się powstańcze mogiły. Budynek Muzeum okala Park Wolności , którego głównym elementem jest Mur Pamięci z wyrytymi nazwiskami blisko 11 tysięcy powstańców. Wizyta w Muzeum była dla wszystkich niezapomnianą lekcją historii. Z Woli wyruszyliśmy do Śródmieścia na ulicę Wiejską, gdzie mieliśmy zwiedzać budynek Sejmu i Senatu. Wizyta w tym miejscu trwała ponad godzinę. Tu mieliśmy okazję zwiedzić poszczególne sale i aule oraz poznać historię polskiego parlamentaryzmu. Uczniów oczywiście najbardziej interesowało, w jakim wieku można zostać posłem lub senatorem RP. Po wizycie w Sejmie i Senacie należał się nam spacer. Rozpoczęliśmy od wizyty przy Grobie Nieznanego Żołnierza a stamtąd udaliśmy się Traktem Królewskim na plac Zamkowy. Po drodze mijaliśmy Belweder oraz oglądaliśmy pomniki i inne ciekawe zabytki. Po obiedzie wyruszyliśmy na Starówkę. Przy Syrence zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia. Odwiedziliśmy również katedrę św. Jana. Następnie obejrzeliśmy zespół murów miejskich z barbakanem, kamienice i pomnik Małego Powstańca. Na placu Zamkowym podziwialiśmy fasadę Zamku Królewskiego, kolumnę króla Zygmunta III Wazy oraz panoramę Warszawy. Po długim spacerze udaliśmy się do Anina, gdzie zatrzymaliśmy się na nocleg w hotelu „Patron” niedaleko Centrum Zdrowia Dziecka. Noc upłynęła nam spokojnie, ale już czekaliśmy na to, co zobaczymy następnego dnia. Rankiem po śniadaniu wyruszyliśmy do Wilanowa. Tam obejrzeliśmy barokowy pałac króla Jana III Sobieskiego oraz ogrody otaczające kompleks. Z Wilanowa udaliśmy się do Łazienek- letniej rezydencji króla Stanisława Augusta. To niezwykłe miejsce jest połączeniem klasycystycznej architektury i bogatego naturalnego otoczenia tworzącego zjawiskowe ogrody. Tu obejrzeliśmy m.in. Pałac na Wyspie, Amfiteatr, Starą Pomarańczarnię z Teatrem Stanisławowskim oraz pomnik F. Chopina. Oprócz znajdujących się tu zabytków największe wrażenie zrobiły zwierzęta , które udało nam się zaobserwować: dostojnie przechadzające się pawie, skaczące wiewiórki, skubiąca trawę sarna, pływające kaczki i łabędzie. To miejsce naprawdę nam się podobało. Tu tez pożegnaliśmy naszego przewodnika, który towarzyszył nam przez 2 dni i w bardzo interesujący sposób opowiadał nam o oglądanych miejscach. Z Łazienek pojechaliśmy do Centrum Nauki „Kopernik”. Na wizytę w tym miejscu czekaliśmy z wielką niecierpliwością. W Centrum znajduje się 6 wystaw stałych takich jak: Człowiek i środowisko, Strefa światła, Świat w ruchu, Park odkrywców, Korzenie cywilizacji, Re:generacja, a także działy: Teatr Robotyczny I Teatr Wysokich napięć. Tu rozpoczęła się świetna zabawa! Sprawdzaliśmy, jak rozchodzą się fale dźwiękowe i światło, jak powstaje tornado, co dzieje się podczas trzęsienia ziemi, produkowaliśmy energię elektryczną. Poznaliśmy dawne i współczesne urządzenia, mogliśmy stać się archeologami badającymi wykopaliska. Pompowaliśmy balon, który unosił się w górę, mogliśmy się znaleźć w ogromnej bańce mydlanej, sprawdzaliśmy, jak funkcjonuje ciało człowieka. Tu każdy znalazł cos dla siebie , a zabawy i śmiechu było co niemiara. Niektóre rzeczy naprawdę nas zaskoczyły. Podczas 2,5 godzinnego pobytu w Centrum poznaliśmy fakty z różnych dziedzin nauki i techniki. Żal nam było opuszczać to miejsce, ale czekał na nas jeszcze obiad oraz ostatni punkt programu: ogród na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Jest to jeden z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie. Stamtąd rozpościerały się przepiękne widoki na całą Warszawę. Około godziny 16.00 wyjechaliśmy ze stolicy kierując się do domu. Do Lędzin dojechaliśmy po godzinie 21.00. Byliśmy zmęczeni, ale zachwyceni tym, co zobaczyliśmy i zwiedziliśmy. Bawiliśmy się wesoło i bezpiecznie. Mamy nadzieję, że nasza wycieczka będzie zachętą dla innych klas, aby zwiedziły również nasza stolicę.Opiekunami uczniów były panie: K. Kałka, E. Kosteczko, I. Borys i E. Hrzibek.

RADOSNA WSPÓŁPRACA


Tuż przed Wielkanocą nasi najmłodsi uczniowie z klasy I c i II c spotkali się grupami przedszkolnymi 0 „ A ” i 0 „B”, aby wspólnie wykonać kartki świąteczne. Dzieci z dużym zaangażowaniem zabrały się do wykonywania prac z różnych ciekawych materiałów. Starsi koledzy chętnie pomagali młodszym kolegom i koleżankom. Powstały piękne kartki świąteczne, które dzieci wraz z życzeniami zabrały do domu dla rodziców. Zajęcia sprawiły wszystkim wiele radości. Mamy nadzieję, że nasza współpraca z przedszkolakami będzie dalej kontynuowana. Inicjatorkami tego spotkania były: p. Alina Kramarczyk, p. Beata Warzech, p. Joanna Popiela, p. Małgorzata Wybraniec.

LUBIMY POMAGAĆ


Już od kilku lat nasza szkoła stara się pomagać chorym z katowickiego hospicjum ,,Cordis ‘’. Również w tym roku przed świętami wielkanocnymi odwiedziliśmy hospicjum, by przekazać dary przygotowane przez uczniów naszej szkoły. Uczniowie klas starszych pod opieką p. Beaty Pyras wykonali piękne kolorowe pisanki , natomiast wychowawcy klas I – III p. Beata Warzecha, p. Anna Hajduk i p. Alina Kramarczyk przygotowały piękne kartki świąteczne. Do akcji włączyli się również wychowankowie świetlicy, którzy pod czujnym okiem p. Katarzyny Czubak przygotowali świąteczne stroiki, zajączki i pisanki. Nasze świąteczne upominki bardzo podobały się pracownikom hospicjum. Mamy nadzieję, że umilą święta podopiecznym. My z naszej strony możemy zapewnić, że nie była to ostatnia wizyta w tym ośrodku.

PASOWANIE NA CZYTELNIKA


Pasowanie na czytelnika, to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej. Organizowane co roku weszło na stałe do kalendarza szkolnych wydarzeń. Impreza odbyła się 7 kwietnia 2014 roku w bibliotece szkolnej Szkoły Podstawowej nr 3 im. J.Ch. Ruberga w Lędzinach. W ramach tej uroczystości pierwszoklasiści obejrzeli przedstawienie w świecie bohaterów bajek w wykonaniu uczniów z edukacji czytelniczej i medialnej. Podczas uroczystości najmłodsi uczniowie z klasy I a , I b , I c zapoznali się z właściwymi zasadami traktowania książek z biblioteki, wysłuchali próśb książek i otrzymali pamiątkowe dyplomy. Najważniejszym momentem całej uroczystości było złożenie przyrzeczenia przez pierwszoklasistów i sam fakt pasowania na czytelnika biblioteki szkolnej. Uroczystość zakończono pamiątkowymi zdjęciami oraz wypożyczeniem książek przez pierwszoklasistów. Imprezę przygotowała Elżbieta Ostrowska – nauczyciel bibliotekarz.

POWIATOWY KONKURS MITOLOGICZNY


W dniu 3 kwietnia 2014 reprezentacja uczniów z naszej szkoły uczestniczyła w Powiatowym Konkursie Mitologicznym w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 w Lędzinach. Edycja konkursu przebiegała pod hasłem „Zagadki Olimpu”. Reprezentanci naszej szkoły zostali wyłonienie podczas szkolnych eliminacji: Wiktoria Warzecha, Szymon Cywik, Magdalena Tam, uczniowie klasy V d. W zmaganiach konkursowych rywalizowało 7 drużyn z powiatu bieruńsko – lędzińskiego. Należy podkreślić, iż poziom przygotowania uczestników był niezwykle wysoki, a walka o czołowe miejsce była naprawdę emocjonująca. Różnica punktowa pomiędzy czołowymi miejscami wynosiła 1- 0,5 punktu.. Nasza drużyna zajęła III miejsce, otrzymali nagrody książkowe oraz dyplom dla szkoły. Gratulujemy naszej wspaniałej drużynie wysokiego miejsca.DNI OTWARTE W GIMNAZJUM NR 1


4 kwietnia br. klasy VI wraz z wychowawczyniami: E. Kosteczko. K. Kałką i B. Klimek zostały zaproszone na Dni Otwarte w Gimnazjum nr 1 w Lędzinach. Uczniów i nauczycieli przywitano już przy wejściu do szkoły. Następnie każda z klas VI otrzymała swojego opiekuna i zaczęto oglądanie szkoły. Uczniowie odwiedzili m.in. salę języka niemieckiego, języka polskiego, informatyczną, pracownie fizyki i chemii, siłownię, salkę gimnastyczną , świetlicę. Ciekawie zaprezentowała się redakcja gazetki szkolnej „Szpila”, a każdy uczeń otrzymał jeden egzemplarz jej ostatniego wydania. W bibliotece szkolnej czekały na przybyłych gry i zabawy logiczne. Wszyscy uczniowie zostali też poczęstowani ciastem i napojami. Wizyta w Gimnazjum nr 1 była bardzo sympatyczna i przyjemna. Uczniowie byli mile zaskoczeni przyjęciem, szkoła zrobiła na nich dobre wrażenie. Zarówno dyrekcja jak i nauczyciele oraz uczniowie w ciekawy sposób promowali swoją placówkę, zachęcając do nauki u siebie naszych tegorocznych absolwentów. Mamy nadzieję, że nie była to ostatnia wizyta uczniów naszej szkoły w Gimnazjum nr 1 w Lędzinach.ODYSEJA UMYSŁU


Interesująco przedstawiał się w naszej szkole pierwszy dzień wiosny. Zarówno klasy młodsze jak i starsze miały okazję obejrzeć trzy przedstawienia, które zostały przygotowane w ramach projektu edukacyjnego „Odyseja Umysłu”. Przygotowania do tego przedsięwzięcia trwały już od wielu tygodni. W związku z zadaniami wyznaczonymi przez twórców i koordynatorów projektu należało napisać scenariusze, przygotować stroje i rekwizyty a nawet napisać piosenkę i samodzielnie wykonać instrumenty(!). Pierwsze przedstawienie przeniosło nas do Afryki, gdzie Zulusi- mieszkańcy pewnej wioski- stanęli w obliczu zagrożenia ze strony miejscowego…wulkanu. Nie wiedząc, co ich czeka, wysyłają w drogę dwóch swoich wojowników, aby odkryli grożące im niebezpieczeństwo i spróbowali mu zapobiec… Wspaniała dekoracja, kapitalne stroje, dialogi i piosenki wciągnęły całą publiczność do świetnej zabawy. W scence swoje talenty zaprezentowali uczniowie klasy IV A, a nad całością czuwały panie: M. Gepert, A. Kruszyńska i M. Pierończyk. W drugim przedstawieniu nastąpiło ciekawe połączenie dwóch epok: współczesności i czasów Marii Antoniny. Tematem scenki był zdrowy styl życia , w tym zdrowe odżywianie. Wspaniale zaprezentował się dwór królewski; bogate stroje i ciekawe dysputy pozwoliły nam przenieść się w wiek XVIII i poczuć atmosferę tamtych czasów. Dzięki czarodziejskiemu dzwoneczkowi znaleźliśmy się też w fitness klubie współczesnej korporacji. Tu pracownicy nie tylko nie zajadają się ciasteczkami jak Maria Antonina, ale dbają o swoje zdrowie i kondycję. Aby do tego zachęcić ćwiczą w rytm przebojów( taniec do piosenki „Happy” w wykonaniu uczennic klasy VI B), a pomagają im dzielnie warzywa, za które przebrali się uczniowie klasy II C. Wraz z wychowawczynią panią A. Kramarczyk przygotowali oni taniec do piosenki „Ogórek”. Nie zabrakło również tańca dworskiego, jakim był menuet w wykonaniu uczennic klasy VI A. W finałowej scenie znalazł się dekret dotyczący zdrowego odżywiania oraz piosenka wykonana przy akompaniamencie zrobionych przez dzieci instrumentów. Przedstawienie przygotowały panie: M. Gepert, K. Kałka i E. Kosteczko. Stronę muzyczną opracował pan M. Brożek, a dekoracje były dziełem pani B. Pyras. W tajemniczym i pełnym niespodzianek trzecim przedstawieniu znaleźliśmy się w starym zamczysku, w który straszy. Turyści, którzy tam przyjeżdżają , muszą wyjaśnić wiele zagadek… Dzieci wcielają się w rolę detektywów demaskujących sztuczki byłego właściciela. Ciekawe dialogi, eksperymenty i oprawa muzyczna ( w tym tańce) pozwoliły stworzyć niesamowity nastrój, a sama scenka wzbudziła duże zainteresowanie publiczności. Aktorami byli tu uczniowie klas V B I V D, a ich opiekunkami były panie: M. Sojka, R. Karwicka- Szkoda i A. Uzdowska. Cieszymy się , że zarówno uczniowie jak i nauczyciele mogli wziąć udział w tym ciekawym projekcie edukacyjnym. Znaleźliśmy się tym sposobem wśród tysięcy innych uczestników z całego świata. Spotkanie z Odyseją Umysłu pozwoliło wesprzeć uczniów w kreatywnym myśleniu i działaniu oraz nauczyło ich, jak twórczo rozwiązywać problemy i stojące przed nimi wyzwania. Bo przecież jak powiedział dr Sam Micklus- twórca "Odysei Umysłu"- „Nie ma czegoś takiego jak zły pomysł; zawsze natomiast istnieje pomysł lepszy”. Koordynatorami projektu były: M. Gepert, K. Kałka, E. Kosteczko.

SREBNA NATALIA


28 marca 2014r. w Szkole Podstawowej w Imielinie odbyło się wręczenie nagród w powiatowym konkursie literackim ,, Moje Miasto w 2030 roku”. Drugie miejsce zajęła uczennica klasy VI a Natalia Filipczuk , która opisała swoje marzenia dotyczące Lędzin za 16 lat. W konkursie brało udział około 150 uczniów, a w skład jury weszli burmistrzowie: Imielina, Bierunia, Lędzin, a także starosta powiatu p. Bernard Bednorz. Nagrodzone prace zostały umieszczone w kapsule czasu zakopanej przy imielińskiej szkole. Organizatorami konkursu było Starostwo Powiatowe w Bieruniu i firma e-SBL.net. Laureatka nagrodę odbierała razem ze swoją polonistką p. Magdaleną Gepert.
Zobaczymy, czy za 16 lat spełnią się marzenia Natalii.

WODA TO SKARB


Dla większości z nas swobodny dostęp do wody pitnej jest czymś oczywistym. Każdego dnia zużywamy olbrzymie jej ilości – gotując, myjąc się, piorąc, zmywając. Tymczasem jedna ósma mieszkańców Ziemi cierpi z powodu pragnienia i chorób wywołanych spożywaniem zanieczyszczonej wody. Dlatego jednym z punktów naszych działań w ramach obchodów „Światowego Dnia Wody”, było zwrócenie szczególnej uwagi na problem zmniejszających się zasobów wody na ziemi oraz dostępu do czystej wody. Uczniowie mieli okazję zobaczyć przejmujące filmy opowiadające o akcjach Polskiej Akcji Humanitarnej, dzięki której dostęp do czystej wody został uznany za prawo człowieka. Skorzystaliśmy również z materiałów Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego „Klub Gaja”, traktujących o ogromnym znaczeniu wody w życiu każdej istoty żywej. Uczniowie w tym dniu założyli ubrania w kolorze niebieskim i przynieśli ze sobą butelki wody mineralnej do picia. Wychowawcy przeprowadzili z uczniami pogadanki z na temat znaczenia wody w przyrodzie i gospodarce człowieka. W ramach podsumowania, uczniowie w grupach opracowywali sposoby oszczędzania wody w życiu codziennym. Nasze działania uwrażliwiły młodych ludzi na problem głodu na świecie spowodowany brakiem wody oraz uświadomiły, że poprzez codzienne działania, każdy może chronić światowe zasoby wody.

NASZA SZKOŁA CZYTA DZIECIOM


Od początku marca w klasach I - III realizowany jest projekt „Nasza szkoła czyta dzieciom”. Inspiracją była ogólnopolska kampania „Mądra szkoła czyta dzieciom”. Nauczyciele starannie dobrali lektury, którymi są ciekawe i pouczające „Bajki Pana Perrault”. Choć te klasyczne opowieści pochodzą sprzed stuleci, zawarta w nich mądrość jest wciąż aktualna. Dzięki nim dzieci lepiej rozumieją świat, dostrzegają różnicę między dobrem a złem. Każda klasa w ciągu całego tygodnia poświęca na czytanie jedną godzinę. Dzieci chętnie słuchają, wypowiadają się na temat bajek, a czasem same próbują być lektorami. W ramach akcji planowany jest konkurs czytelniczy ze znajomości czytanych bajek oraz konkurs plastyczny. Zachęcamy również rodziców do codziennego czytania dzieciom w domu!

DNI MATEMATYKI


W dniu 14 marca odbyły się w naszej szkole "Dni matematyki". Data nie została wybrana przypadkowo, gdyż w tym roku ten dzień obchodziliśmy pod hasłem "Święto liczby Pi". Każdy z nas już wie, że liczba ta w przybliżeniu przyjmuje wartość 3,14. Z tej okazji wszystkie klasy miały za zadanie przygotować: okrzyk matematyczny, plakat reklamujący matematykę i prezentację sławnego matematyka. Nad tymi konkurencjami czuwała komisja, która jednogłośnie uznała, że wśród klas IV najlepiej zaprezentowała się klasa IVB, w klasach piątych najlepszą okazała się VC, a spośród klas szóstych - klasa VIB. W tym dniu uczniowie brali udział również w turnieju matematycznym, gdzie przyszło się im zmierzyć z wcale niełatwymi zadaniami. Jednak wszyscy uczestnicy przy atmosferze gorącej rywalizacji dobrze się bawili.

ROZWIŃ SKRZYDŁA – BĄDŹ ORŁEM


Propozycja wzięcia udziału w akcji „ROZWIŃ SKRZYDŁA – BĄDŹ ORŁEM” skierowana jest do uczniów klas IV-VI naszej szkoły, których średnia ocen nie przekracza 4,0. Akcja ta jest dziełem wspierania młodych ludzi w roku kanonizacji papieża Jana Pawła II. Jej cele wynikają z głównych celów projektu a opierają się na słowach papieża Jana Pawła II skierowanych do młodych ludzi na w roku 1983 r na Jasnej Górze i powtórzone na Westerplatte w roku1987:"Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali" .

REGULAMINBAJKOWE ZADANIA


14.01.2014r. w godzinach od 11.30.do godz.12.15 odbył XIX Wojewódzki Konkurs Matematyczny ,,Bajkowe zadania’’ zorganizowany przez Pracownię Matematyki i Informatyki Pałacu Młodzieży w Katowicach i Stowarzyszenia z Nauką w Przyszłość skierowany dla uczniów klas III szkół podstawowych. W konkursie uczestniczył uczeń z naszej szkoły z klasy III A JAKUB JAROMIN. Po I etapie z dwustu rywalizujących uczniów dostał się do finału. W finale, który się odbył 25.02.2014r. wśród 42 uczniów zdobył 5 miejsce. Gratulujemy sukcesu na młodszym szczeblu nauki!

RAZEM WIECEJ!


W naszej szkole trwa akcja zbierania nakrętek dla Antosia. Akcja której uczniowie naszej szkoły prowadzą z Motomamusiami zbiera coraz szersze grono zwolenników. Do naszej akcji dołączyli nie tylko prywatni właściciele sklepów a także Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Bieruniu, którzy do szkoły dostarczyli 45 kg nakrętek. Dzielnie wspiera nas na co dzień także firma AEGON, która na bieżąco dostarcza nakrętki dla naszego Antosia. W województwie śląskim do tej pory wspólnie z innymi instytucjami zebraliśmy 1080 kg za które uzyskaliśmy kwotę 864 zł na rehabilitację dla Antosia. Dziękujemy wszystkim za wsparcie i prosimy o dalsze zbieranie nakrętek.

WIEM CO JEM


Dnia 10.03.2014r. w naszej szkole odbyło się podsumowanie akcji „Wiem co jem”. W ogłoszonym już w październiku konkursie w którym uczniowie zbierali słodycze dla Hospicjum Cordis oraz Domu Dziecka w Mysłowicach. Największą ilość słodyczy zebrały klasy III B oraz klasa VI B. Zgodnie ze wcześniejszym regulaminem w/w akcji właśnie te klasy w nagrodę otrzymały paczki z owocami, czyli zdrową żywnością ufundowane przez Radę Rodziców. Wychowawcom klas oraz uczniom gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych akcjach.

MIĘDZYNARODOWY DZIEN POEZJI


Przy wspaniałej słonecznej pogodzie i lekkim wietrze uczniowie powitali w piątek 21 marca wiosnę, która nie zawiodła i pojawiła się nie tylko w kalendarzu ale także w rzeczywistości. W bibliotece uczniowie zajęli się tworzeniem malowideł o tematyce wiosennej oraz czytaniem poezji wiosennej ponieważ 21 marca jest również międzynarodowym Dniem Poezji.

SPRAWOZDANIE Z PRZEBIEGU TYGODNIA LITEREK „RZ” I „Ż” DLA KLAS I-III


Od 24.02.2014r. do 28.02.2014r. rozwijano kompetencje ortograficzne prawidłowej pisowni wyrazów z ,,ż i rz’’ u uczniów klas I – III w ramach bloku tematycznego ,,Przedwiośnie’’. Korytarze szkolne oraz sale lekcyjne zostały udekorowane gazetkami o tematyce przedwiosennej, na których to widniały wyrazy z trudnościami ortograficznymi, z którymi uczniowie zapoznawali się codziennie w ramach swoich zajęć poprzez różnorodne ćwiczenia, zabawy ortograficzne oraz spacer ortograficzny.

ZWIERZĘTA W POEZJI


W poniedziałek, 10 marca 2014 r., w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski dla klas I – III pod hasłem „Zwierzęta w poezji”. W konkursie wzięli udział przedstawiciele klas pierwszych (Jesica Bożek, Bartłomiej Nędza , Emilia Musiał), drugich (Sebastian Wojciech, Alicja Ścierska, Beata Stoch) oraz klas trzecich (Jagoda Błotko, Martyna Kuczek, Kinga Dudek). Wszystkie dzieci wspaniale zaprezentowały swoje wiersze, doskonale wcieliły się w role aktorów. Wyłonienie zwycięzców było naprawdę trudne, dlatego jury miało spory problem, w końcu jednak wytypowano zwycięzców:
• w kategorii klas I: Jesica Bożek
• w kategorii klas II: Alicja Ścierska
• w kategorii klas III: Martyna Kuczek
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy sukcesów w następnym etapie konkursu! Laureaci wezmą udział w konkursie powiatowym, który odbędzie się w dniu 28 marca w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 im. K. Miarki w Lędzinach. Konkurs zorganizowały Panie: D. Komandera, B. Zachura, A. Kramarczyk, B. Konop.

SPRAWOZDANIE Z PRZEBIEGU TYGODNIA LITEREK „RZ” I „Ż” DLA KLAS IV-VI


Czas trwania „Tygodnia literek rz i ż”: od 24.02.2014r. do 03.03.2014r.
W czasie trwania „Tygodnia literek rz i ż ” nauczyciele wraz z uczniami przygotowali gazetki, plakaty i wystawy zawierające reguły polskiej ortografii wraz wykorzystaniem ich w praktyce. Uwzględnione zostały następujące zasady: pisownia rz po spółgłoskach b. p, d, t, g, k, ch, j, w; pisownia rz: wymiana rz na r; rz w zakończeniach –arz, -erz rzeczowników rodzaju męskiego wraz z wyjątkami; wymiana ż na z, ź, s, g, dz, h ; pisownia ż po literach l, ł, n, r ; pisownia ż w zakończeniach aż, -eż rzeczowników rodzaju żeńskiego wraz z wyjątkami; pisownia wyrazów „rz” niewymiennym; wyrazy z „ż” niewymiennym; ż na początku wyrazów w sylabach: ża-, żo, żu-, ży- wraz z wyjątkami oraz zasady interpunkcji. Na pierwszej lekcji w czasie trwania „Tygodnia ortografii” nauczyciele języka polskiego przygotowali krótkie teksty z luką opracowane na podstawie lektur omawianych w poszczególnych klasach, natomiast nauczyciele uczący w danej sali lekcyjnej przygotowali krzyżówki, rebusy lub tekst z luką dostosowany tematycznie do ich przedmiotu. Zawierały one od10 do 20 wyrazów z problemem ortograficznym (wyrazy te zostały przygotowane tak, by zawierały jak najwięcej różnych reguł ortograficznych wymienionych powyżej). Dodatkowym elementem do uzupełnienia były znaki interpunkcyjne. Następnie przez cały tydzień poszczególne klasy przychodzące do danej sali lekcyjnej utrwalały pisownię tych wyrazów wykorzystując techniki pamięciowe (zakładki osobiste, zakładki liczbowe, pokój rzymski, metoda łańcuchowa itp.). Pod koniec tygodnia uczniowie powtórne napisali ten tekst z dwudziestoma wyrazami i nauczyciele porównali ze sobą te dwie prace pisemne. Dodatkowo ćwiczone wyrazy były wywieszone na poszczególnych gazetkach. Słowa te zostały w szczególny sposób wyróżnione na gazetkach tematycznych (wszystkie były zapisane na czerwono).MAM KOTA NA PUNKCIE MLEKA


Nasza szkoła przystąpiła do programu promocyjno – informacyjnego „Mam kota na punkcie mleka”! Celem akcji jest m.in. edukacja i poinformowanie grup docelowych (dzieci i młodzieży oraz matek, rodziców i nauczycieli) o właściwościach odżywczych mleka i produktów mleczarskich (jogurty, sery i mleko), zwiększenie wiedzy na temat racjonalnego odżywiania się oraz utrwalenie pozytywnego wizerunku mleka i produktów mleczarskich.MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ INTERNETU


Dzień Bezpiecznego Internetu w Szkole Podstawowej nr 3 w Lędzinach obchodzony jest już po raz kolejny. W ramach Dnia Bezpiecznego Internetu uczniowie w klasa 1-3 oraz 4-6 uczestniczą w lekcji o bezpieczeństwie w sieci (multimedialna lekcja przeprowadzana przez nauczyciela informatyki). Uczniowie tworzyli kodeks Bezpiecznego Korzystania z Komputera.Klasy II i III wspólnie z nauczycielem zajęć komputerowych podpisywali "Umowę bezpiecznego korzystania z Internetu". Oglądali także filmy z serii "Owce w sieci", poruszające ważną problematykę niebezpieczeństw jakie czyhają na dzieci w Internecie. Dla rodziców zostały przygotowane materiały Moja umowa o Internet oraz 10 zasad. Równolegle trwają konkursy na plakat o bezpieczeństwie w sieci wykonany w programie graficznym lub prezentację w programie PowerPoint. Klasy 1-3 wykonują plakaty dowolną techniką. Ogłoszony został również konkurs ogólnopolski "Sieciaki- tu byłem", w którym uczniowie z aparatem fotograficznym ruszyli w poszukiwaniu zimy.MIASTO 2030


W ostatnim tygodniu lutego poszczególni uczniowie klas IV-VI wzięli udział w powiatowym konkursie literacko-plastycznym „Moje Miasto w 2030”. Zadaniem uczniów klas I-III było wykonanie pracy plastycznej (uczestnicy konkursu: Jolanta Bożek Ib, Kacper Kuzak IIb, Małgorzata Bogacka IIb), a klas IV- VI napisanie listu, opowiadania lub opisu (uczestnicy konkursu: Łukasz Janota IVa, Malwina Głód IVc, Ewelina Jastrzębska Vc, Natalia Filipczuk VIa, Wiktoria Mazurkiewicz VIa, Karolina Zelek VIa, Julia Galas VIb, Laura Galas VIb, Natalia Baran VIc, Weronika Bistyga VIc, Julia Buzek VIc, Zofia Dzierżak VIc, Daria Karkoszka VIc, Przemysław Kupczyk, Kacper Kusak VIc, Angelika Natkańska VIc, Aleksandra Siemieniuch VIc, Marzena Strojny VIc) na temat: „Jak wyglądać będzie moje miasto w 2030 r.?” Konkurs skierowany był do wszystkich szkół podstawowych w naszym powiecie, a przygotowany został we współpracy firmy e-SBL.net Sp. z o.o. z Serwisem Lokalnym. Najmłodsi mieszkańcy powiatu bieruńsko-lędzińskiego, a pośrednio również ich nauczyciele i rodzice, mieli okazję do refleksji nad tym, jak jest teraz i jak wyobrażamy sobie nasze miasta i powiat w przyszłości, ze szczególnym uwzględnieniem roli nowoczesnych technologii (teleportacja? Google Glas? Latające samochody?) Być może prace konkursowe „Moje Miasto w 2030” zainspirują osoby odpowiedzialne za miejski ład przestrzenny do stworzenia nowych rozwiązań? A kto wie, może i sami uczestnicy naszego konkursu zechcą zrealizować swoje wyobrażenia w przyszłości, nadając nowy kształt i nowy sens architekturze swojej „małej Ojczyzny”? Jednocześnie prace posłużą za „listy do przyszłości”, gdyż po zakończeniu konkursu zostaną zamknięte w kapsule czasu i zakopane na terenie Szkole Podstawowej w Imielinie. „Listy” odbierze kolejna generacja uczniów w 2030 roku… Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie i życzymy powodzenia!!!DZIEŃ PIĘKNEGO SERCA


W czwartek 13 lutego 2014 w godz. 14.00- 18.00 uczniowie klas szóstych wzięli udział w „Dniu Pięknego Serca”- imprezie zorganizowanej w Gimnazjum nr 2 im. Gustawa Morcinka. W ramach spotkania odbyły się m.in.: program teatralny, zwiedzanie szkoły, warsztaty plastyczne. Była super zabawa. Zostaliśmy poczęstowani przepyszną fasolką po bretońsku. Na koniec uczestniczyliśmy w dyskotece walentynkowej. Impreza nam się podobała, miło spędziliśmy czas uczestnicząc w imprezie integracyjnej w gimnazjum.LAS WIERSZEM MALOWANY


Wśród wielu konkursów, w jakich biorą udział nasi uczniowie, znalazł się ostatnio konkurs poetycki „Las wierszem malowany”. Jego organizatorem był Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie. Nasza szkołę reprezentowało w konkursie 7 uczniów: Damian Stanisławski (IV C), Julia Galas, Laura Galas, Roksana Baron(VI B), Karolina Urbańczyk, Julia Botor (IV B) i Marzena Strojny (VI C). Wymienieni uczniowie spróbowali swoich sil , pisząc wiersze na temat przyrody. W ten sposób wdrożyli się do kreatywnej i twórczej pracy, mieli okazje poznać bliżej tajniki sztuki pisarskiej. Zadanie na pewno nie było łatwe, ale młodzi twórcy poradzili sobie znakomicie. Ich wiersze były poprawne językowo, użyto w nich wielu środków artystycznych. Jako nauczyciele języka polskiego mamy nadzieję, że konkurs dał impuls do samodzielnych prób pisarskich i pogłębienia swej wiedzy literackiej.ZIMA W OBIEKTYWIE - W POSZUKIWANIU ZIMY


Pod koniec lutego uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie fotograficznym organizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury w Lędzinach. Prace konkursowe oddali: Krzysztof Goczoł IIIa, Jakub Kołakowski IIIa, Agnieszka Kozubek IIc, Zofia Komandera Vc.
Prace będą oceniane i nagradzane z zachowaniem następującego podziału na grupy wiekowe:
? grupa dziecięca od 7 do 10 roku życia
? grupa młodzieżowa od 11 do 15 roku życia
Każdy uczestnik mógł wykonać 3 fotografie w dowolnie wybranej technice. Format zdjęć: 21x30 cm. Ogłoszenie wyników odbędzie się 14 marca 2014 r. na stronach internetowych www.ledziny.pl ; www.mokledziny.pl Dla laureatów konkursu organizator przewidział nagrody rzeczowe i dyplomy. Wystawa prac laureatów odbędzie się w galerii Urzędu Miasta Lędziny – Ratusz, w 2 połowie marca.MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ NIEDŹWIEDZIA POLARNEGO


W piątek, tj. 28 lutego uczniowie naszej szkoły po raz kolejny udowodnili, że los zwierząt nie jest im obojętny. W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Niedźwiedzia Polarnego zorganizowaliśmy akcję „Ty też uratuj niedźwiedzia”, która była doskonałą okazją do podjęcia działań na rzecz powstrzymania globalnego ocieplenia. Na znak protestu przeciwko działaniom człowieka przyczyniającym się do śmierci tych zwierząt, większość uczniów i nauczycieli założyła w tym dniu elementy ubrania w kolorze białym. Postanowiliśmy również maksymalnie ograniczyć zużycie energii na terenie szkoły poprzez: gaszenie świateł w salach lekcyjnych i na korytarzach, przykręcanie kaloryferów, rezygnację w tym dniu z pomocy dydaktycznych wymagających użycia prądu, wyłączenie dzwonka elektrycznego i zastąpienie go dzwonkiem ręcznym, itp. Jak wynika z relacji większośc uczniów i nauczycieli wywiazała się także z zadania domowego, polegającego na wyłączeniu światła w godzinach wieczornych przynajmniej na 15 minut i wyłączeniu na noc urządzeń elektrycznych z prądu! Na lekcjach przyrody uczniowie zostali zapoznani z przyczynami, dla których niedźwiedzie zostały uznane za gatunek, któremu grozi wyginięcie, a w bibliotece szkolnej przez cały dzień można było oglądać filmy przyrodnicze z udziałem tych zwierząt oraz wysłychać ciekawostek z ich życia. Nasz akcja to jeden mały krok w kierunku powstrzymania globalnego ocieplenia, a tym samym ratowania zagrożonego gatunku niedźwiedzia polarnego. Kontynuujmy te działania w życiu codziennym! Nie pozwólmy, aby nasze dzieci i wnuki oglądały te piękne zwierzęta wyłącznie w kreskówkach i na archiwalnych filmach!

MAŁE, MNIEJSZE, NAJMNIEJSZE


Dnia 13. 02. 2014r. uczniowie z "Klubu Ekspresji Dziecięcej" uczestniczyli w warsztatach origami, które odbyły się w Gliwicach. Zajęcia prowadziła instruktorka Polskiego Towarzystwa Origami pani Halina Rościszewska-Narloch. Podczas spotkania nastąpiło wręczenie nagród w konkursie „Małe, mniejsze najmniejsze...- origami modułowe: Kusudamy". W konkursie brało udział dziesięciu uczniów "Klubu Ekspresji Dzieciecej", z pośród tych uczniów czworo uczniów z naszej szkoły zostało laureatami. Naszą reprezentację przygotowały panie: Sylwia Komandera i Małgorzata Pierończyk. Nagrodzone prace zostały umieszczone w katalogu prac wydanym przez organizatora.
Uczniowie zajęli następujące miejsca:
w kategorii klas IV - uczniów przegotowała Małgorzata Pierończyk
I miejsce - zajął Kacper Sierak z klasy IV a
II miejsce - zajęła Wiktoria Zelek z klasy IV a
w kategorii klas V - uczniów przygotowała Sylwia Komandera
II miejsce- zajęła Kamila Borkowska z klasy V d
III miejsce - zajęła Natalia Tomala z klasy V d

DOM DO GÓRY NOGAMI


W styczniu w szkole został ogłoszony konkurs literacki i plastyczny pt. ,,Dom do góry nogami” zorganizowany przez Dream Park w Ochabach Wielkich. Konkurs literacki był przeznaczony dla klas IV-VI, natomiast plastyczny dla klas I –III. Uczniowie klas starszych mieli za zadanie napisać o wyprawie do domu do góry nogami, a także jak wyobrażają sobie ten budynek. Prace plastyczne młodszych uczniów miały przedstawiać dom do góry nogami w dowolnej technice artystycznej (kolaż, wyklejanka, rysunek, figura przestrzenna). Z każdej klasy musiała być wyłoniona jedna praca. Wygrana w konkursie to bezpłatne wejście i korzystanie z atrakcji parku przez wszystkich uczniów klasy. Konkurs trwał do końca lutego. Ze szkoły zostało wysłanych 6 prac literackich i 7 plastycznych. Koordynatorem w klasach starszych była p. Magdalena Gepert , a w klasach młodszych p. Barbara Konop.W PUSTYNI I W PUSZCZY


Dnia 21 lutego br. mieliśmy okazję po raz kolejny spotkać się ze sztuką. Uczniowie klas V i VI obejrzeli w sali kinowej „Piast” przedstawienie „W pustyni i w puszczy” na motywach powieści H. Sienkiewicza. Spektakl przygotował Katolicki Teatr Edukacji, którego widzami jesteśmy już od kilku lat. Któż z nas nie zna historii Stasia i Nel, którzy przeżywają na Czarnym Lądzie swe niezwykłe przygody? Dzięki obejrzanej sztuce i my mogliśmy się przenieść do Afryki. Była to wyprawa przez pustynię, odkrywaliśmy z bohaterami dzikie i niebezpieczne miejsca Przedstawienie było pełne zwrotów akcji, zmieniających się krajobrazów. Uczyło , czym jest prawdziwa przyjaźń, oddanie i poświęcenie. Główne role w spektaklu zagrali: Ewelina Tabaka, Katarzyna Jeż, Marek Jędrzejczyk i Robert Turlej. Największy aplauz wzbudziły scenki z udziałem Kalego i pokaz zręcznościowy czarownika Kamby. Autor scenariusza wykorzystał powieść H. Sienkiewicza jako pretekst do snucia refleksji o sztuce teatru, o specyfice narracji scenicznej i magii tworzenia spektaklu. Reżyser przedstawienia wykorzystał natomiast konwencję próby teatralnej , co pozwoliło mu na odsłonięcie przed młodymi widzami kulis teatru. Formuła teatru w teatrze przypomniała, że świat jest teatrem, a ludzie aktorami. Mamy nadzieję, że na takie spektakle pójdziemy z chęcią jeszcze nie raz.

TY TEŻ URATUJ NIEDŹWIEDZIA


Ze względu na zmiany klimatyczne, topnienie lodu i skrócenie okresu łowieckiego niedźwiedzie polarne zostały uznane za gatunek, któremu grozi wyginięcie! Międzynarodowy Dzień Niedźwiedzia Polarnego (27 lutego), to doskonała okazja, aby każdy z nas uczynił chociaż jeden krok w kierunku powstrzymania globalnego ocieplenia. W piątek (28 lutego) organizujemy w naszej szkole „Biały Dzień” – prosimy o założenie elementów ubrania w kolorze białym na znak protestu przeciwko działaniom człowieka przyczyniającym się do śmierci tych zwierząt. W tym dniu będziemy starali się maksymalnie ograniczyć zużycie energii na terenie szkoły poprzez:
- gaszenie światła w salach lekcyjnych w czasie przerw,
- gaszenie światła na korytarzach w trakcie lekcji,
- przykręcenie kaloryferów w miarę możliwości, tak, aby nie marznąć,
- rezygnacja w tym dniu z pomocy dydaktycznych wymagających użycia prądu (rzutnik, laptop),
- wyłączenie dzwonka elektrycznego i zastąpienie go dzwonkiem ręcznym,
- gotowanie w czajniku elektrycznym tylko potrzebnej ilości wody,
- ograniczenie (w miarę możliwości) zużycia wody.
– wieczorem wszyscy wyłączmy światło w swoim domu przynajmniej na 15 minut i wyłączmy na noc urządzenia elektryczne z prądu!
Nie pozwólmy, aby nasze dzieci i wnuki oglądały te piękne zwierzęta wyłącznie w kreskówkach i na archiwalnych filmach!ZACZAROWANA ZAGRODA


Dnia 21.02.2014 r. w Bibliotece szkolnej odbył się konkurs czytelniczy dla klas II pt.„Co się dzieje w zaczarowanej zagrodzie”. Uczniowie odpowiadali na pytania z treści książki. I miejsce zajęła II b, II miejsce II a, III miejsce II d, IV miejsce II c. Uczniowie otrzymali dyplomy dla klas. Gratulacje dla odważnych. Konkurs przygotowała Elżbieta Ostrowska - nauczyciel bibliotekarz.

ZOSTAŃ PROJEKTANTEM OGRODU


Tematyka konkursu obejmuje zaprojektowanie niewielkiej przestrzeni w przyszkolnym ogrodzie, np. w formie skalniaka czy klombu, w obrębie której będą rosły kwiaty, krzewy i zioła. Obszar dotyczy terenu zielonego w pobliżu głównej bramy wejściowej za rzeźbą Jana Chrystiana Ruberga.
W projekcie należy uwzględnić:
• wielkość i kształt planowanej przestrzeni • konkretne gatunki roślin, wysokość, jaką mogą osiągnąć i ich rozmieszczenie • rozlokowanie dodatkowych elementów ozdobnych, np. otoczaków, głazów, itp. • istniejące zagospodarowanie otoczenia szkoły, w tym istniejącą zieleń (drzewa i krzewy)
Prace można wykonywać w tradycyjnych technikach plastycznych na kartonie formatu A3 lub A2, lub w formie grafiki komputerowej na nośnikach elektronicznych. Prace należy składać u pań: Iwony Borys i Agaty Kruszyńskiej w terminie do 10 marca 2014r. Liczymy na ciekawe i oryginalne pomysły!REGULAMINDNI KULTURY ANTYCZNEJ


Oj, działo się wiele w naszej szkole przez ostatnie dni. Zawitali do nas bogowie z Olimpu. W przedsięwzięcie zostali zaangażowani uczniowie klas V i VI, nauczyciele języka polskiego i historii. Projekt trwał od 18.02.14r– 20.02.2014r.
Jego celem było:
• wprowadzenie w tradycje kultury antycznej,
• utrwalenie i poszerzenie wiedzy z zakresu mitologii greckiej,
• budzenie wrażliwości na piękno kultury antycznej,

Realizacja zaplanowanych działań projektu przebiegała zgodnie z przyjętym harmonogramem. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem podeszli do projektu. Pierwszym etapem naszych działań było przeprowadzenie na języku polskim i historii cyklu lekcji zapoznających uczniów z treścią mitów, rolą jaką pełnią w naszej kulturze oraz przybliżających historię Grecji. Poznawali dawnych bogów, ich wierzenia, przyrodę i zabytki Hellady. Uczniowie samodzielnie przygotowywali krzyżówki, rebusy, zagadki, scenki ilustrujące sens wybranych związków frazeologicznych pochodzących z mitologii. W II etapie uczniowie uczestniczyli w lekcji bibliotecznej pod hasłem „Czytamy mity” oraz utrwalali wiedzę poprzez udział w prezentacji na temat osiągnięć starożytnych. Następnie uczniowie pod nadzorem nauczycieli, według podanych instrukcji, przygotowali prace na zadany temat. Sporządzili folder mitologiczny oraz pracę plastyczną prezentującą wybraną postać mitologiczną. W III etapie uczniowie klas V uczestniczyli w „Turnieju wiedzy o mitach”. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań uczniów dotyczących historii Grecji, a w szczególności mitologii greckiej oraz wykazanie się znajomością treści poznanych mitów Uczniowie wykazali się umiejętnością współdziałania w zespole. Potrafili twórczo podejść do zadania. Wykazali się niezwykłą pomysłowością i starannością w wykonaniu zadań oraz dużą wiedzą z zakresu mitologii greckiej, czego efektem były przepiękne, ciekawe prace . W tym dniu mogliśmy na terenie szkoły spotkać bogów, boginie i herosów zamieszkujących Olimp. Ciekawe i pełne emocji autoprezentacje oraz scenki mitologiczne przeniosły nas na chwilę w starożytny świat. Najprzyjemniejszym momentem było wręczenie nagród zwycięzcom konkursów oraz wykonanie przez uczniów napoju bogów greckich. W ostatnim dniu obchodów dni antycznych odbył się konkurs „Tajemnice starożytności”.
Praca w przedsięwzięciu dała uczniom wiele radości i satysfakcji. Mogli wykazać się zdolnościami literackimi, plastycznymi, techniką pięknego czytania i umiejętnościami wykorzystania narzędzi TIK. Publiczna prezentacja pokazała, że uczniowie potrafią rzetelnie i profesjonalnie zaprezentować efekty swojej pracy i zaciekawić publiczność. Poznanie kultury i historii Grecji w oparciu o mity, pozwoliło uświadomić uczniom, że każdy naród posiada własną kulturę, historię świadczącą o jego odrębności, a jednocześnie, że kultury europejskie wzajemnie przenikają się i nie da się tego nie zauważyć. Autorki przedsięwzięcia to: Barbara Klimek, Ewa Kosteczko, Magdalena Gepert, Katarzyna Kałka. Nauczyciele, którzy uczestniczyli w realizacji przedsięwzięcia: Elżbieta Ostrowska, Magdalena Sojka, Regina Karwicka- Szkoda.

DNI JĘZYKÓW OBCYCH


W dniach 10.02.2014 – 13.02.2014r. obchodziliśmy w naszej szkole Europejskie Dni Języków Obcych. Celami tego przedsięwzięcia było poszerzanie wiedzy o krajach Unii Europejskiej, propagowanie zdrowego współzawodnictwa, kształtowanie postawy szacunku i tolerancji wobec innych kultur. Uczniowie pod okiem opiekunów przygotowywali: plakaty, makiety budowli, stroje oraz potrawy, które były oceniane podczas konkursu. Prezentacja miała charakter konkursu. Podczas Dni Języków Obcych odbyły się również turnieje wiedzy: „MAT-ANG czyli matematyka po angielsku” dla klas IV-VI oraz „Jestem Polakiem, Jestem Europejczykiem” dla klas I-III. W ciągu tych kilku dni w szkole było kolorowo. Dzieci miały umalowane twarze i nosiły ubrania w kolorach flagi danego państwa, a korytarze szkolne ozdobione były flagami i plakatami. Organizatorzy Dni Języków Obcych: A. Uzdowska , M. Pierończyk, B. Żok, S. Komandera, A. Kapinos, I Łażniowska dziękują uczniom za zabawę w miłej atmosferze oraz składają serdeczne podziękowania Radzie Rodziców przy SP3 za pomoc finansową przeznaczoną na zakup nagród.

Z ORTOGRAFIĄ ZA PAN BRAT- TYDZIEŃ LITEREK „RZ”, „Ż” KLASY I-III


Utrwalenie pisowni wyrazów z „ż’’, ,, rz’’ poprzez różnorodne ćwiczenia i zabawy ortograficzne w klasach I-III
Temat: Przedwiośnie.
Termin realizacji: 24.02.2014r. do 28.02.2014r.
Cel główny: wykształcenie nawyku bezbłędnego pisania wyrazów z „ż’’, ,,rz’’.
Cele operacyjne- uczeń:
- zna i stosuje zasady pisowni wyrazów z „ż’’, ,,rz’’; - pamięta wyrazy z ,,ż’’, ,,rz’’ i potrafi je poprawnie zapisać; - wykazuje aktywną postawę i spostrzegawczość podczas spaceru; - uzupełnia tekst z lukami; - umie czytać po cichu ze zrozumieniem; - zwiększa czujność ortograficzną; - pracuje ze słowniczkiem ortograficznym.GÓRA GROSZA


Jak co roku Samorząd Uczniowski przeprowadził w grudniu akcję ,,Góra Grosza” pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Towarzystwa Nasz Dom. Wszystkie pozyskane fundusze są przeznaczane na dofinansowanie i tworzenie rodzinnych domów dziecka. W akcję zaangażowali się wszyscy uczniowie naszej szkoły, o czym świadczy fantastyczny wynik 671 złotych i 22 grosze. Całość zliczyli i spakowali (w trzy paczki o łącznej wadze 56 kg) : Julia Berger 6a, Aneta Figiel 6 b, Weronika Żurek 6 b i Rafał Kaleta 6 a oraz opiekunka SU Magdalena Gepert. Jak zwykle rekord pobiła klasa III c pani Anny Hajduk kwotą 158,04zł! Drugie miejsce zajęła VI b 82,78zł, a trzecie miejsce klasa 6a 65,70zł.

Z Godfreyem Daka


30 stycznia 2014 roku wieczorem S.Jeremia Mrowiec skontaktowała się z P.Bogumiłą Piekorz, by poinformować o możliwości porozmawiania na żywo przez Skayp z Godfreyem Daka. Chwilę później Godfrey w towarzystwie S.Jeremii serdecznym uśmiechem przywitał się w języku angielskim i powiedział kilka bardzo ważnych słów. Przede wszystkim raz jeszcze dziękował dzieciom, rodzicom, nauczycielom i dyrekcji za dar serca złożony na jego rehabilitację. Bardzo wzruszonym głosem mówił że dziękuje za uratowane życie. Obiecał, że będzie się starał ukończyć szkołę i zapewniał o modlitwie za swoich darczyńców. S.Jeremia opowiedziała później o jego trudnej sytuacji, zwłaszcza o problemach związanych z brakiem czucia i ciągle małych szansach na powrót do pełnej sprawności. Dzisiaj Godfrey jest już w szkole i jak obiecał będzie się starał ukończyć ją z możliwie najlepszym wynikiem. Życzymy mu tego i obiecujemy dalsze wsparcie, w tym między innymi finansowe, by mógł wrócić do otwartego Hospicjum.

AKADEMIA CZYSTYCH RĄK CAREX


Uczniowie naszej szkoły w okresie od 17.02.2014r. do 23.03.2014r. biorą udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym Akademia Czystych Rąk Carex. Jego głównym celem jest przekazanie dzieciom podstawowej wiedzy z zakresu profilaktyki zdrowia, a także wyrobienie w nich prawidłowych nawyków związanych z higieną rąk, których stosowanie pomoże skutecznie ustrzec się przed infekcjami. W klasach I –VI na podstawie scenariuszy zostaną przeprowadzone lekcje wychowawcze o tej tematyce. Na zakończenie akcji uczniowie będą mogli wziąć udział w konkursie plastycznym pt. „Gdzie były, co robiły Twoje ręce?” w którym do wygrania są bony edukacyjne dla szkół oraz uczniów.
Wioletta Jasińska – Jarczak
KOORDYNATOR AKCJIZ ORTOGRAFIĄ ZA PAN BRAT- TYDZIEŃ LITEREK „RZ”, „Ż” KLASY IV-VI


W czasie trwania tygodnia ortografii uczniowie będą utrwalali reguły ortografii dotyczące pisowni „rz” i „ż”. Na korytarzach przygotowane zostaną gazetki przedstawiające poszczególne reguły : pisownia rz po spółgłoskach b. p, d, t, g, k, ch, j, w, wymiana rz na r, rz w zakończeniach –arz, -erz rzeczowników rodzaju męskiego wraz z wyjątkami, wymiana ż na z, ź, s, g, dz,h, pisownia ż po literach l, ł, n, r , pisownia ż w zakończeniach aż, -eż rzeczowników rodzaju żeńskiego wraz z wyjątkami, pisownia wyrazów „rz” niewymiennm, wyrazy z „ż” niewymiennym, ż na początku wyrazów w sylabach: ża-, żo, żu-, ży- wraz z wyjątkami, zasady interpunkcji wraz z przykładami na krótkich zdaniach, tekstach. Na wszystkich zajęciach uczniowie będą stosowali w praktyce wymienione powyżej zasady. Na koniec podsumowane zostaną wyniki przedstawiające zestawienie ilości popełnionych błędów na początku i na końcu trwania tygodnia ortografii. Wszystkim uczniom życzymy powodzenia i przy okazji miłej zabawy!
B. Klimek, E. Kosteczko, M. Gepert, K. KałkaURODZINY KUBUSIA PUCHATKA


07 lutego 2014 r. odbyła się impreza urodzinowa Kubusia Puchatka. To już 88 urodziny Misia, o którym kłapouchy, humorzasty, pyszałkowaty stary osioł, tak się wyraził : „Miś o Miłym Obejściu lecz o Wybitnie Zadziwiającym Braku rozumu”. Na imprezę przybyło ponad 100 gości od 4 do 8 lat klasy I – III oraz dwie grupy przedszkolne. Niespożytą energią wykazały się „Tygryski”, „Kangurki” oraz „Prosiaczki” w trakcie urodzinowych zabaw. Urodziny osiągnęły apogeum, gdy w radosnych podskokach zjawił się solenizant. Dzieci z zachwytu oniemiały, po czym rozpoczęły się harce, zabawy i konkursy z Kubusiem Puchatkiem. Jak nakazuje dobry obyczaj, przyjęcie urodzinowe zwieńczył tort, a dzieci z ogromną werwą odśpiewały Kubusiowi 100-lat. Gromkie 100-lat było słychać na korytarzu szkolnym. Niestety wszystko co dobre szybko się kończy, tak też czas naszej imprezy dobiegł końca. Dzieci opuszczały bibliotekę szczęśliwe, z uśmiechem na twarzy. Były i takie, które chciały, by zabawa trwała dalej. Jednakże czas płynie jak woda i ani się obejrzymy gdy będziemy obchodzić 89 urodziny Kubusia Puchatka, tym bardziej, iż pierwsi goście już się zapowiedzieli. Imprezę przygotowali uczniowie uczęszczający na zajęcia z „Edukacji czytelniczej i medialnej” pod opieką nauczyciela bibliotekarza pani Elżbiety Ostrowskiej. Dziękujemy pani Katarzynie Czubak za podarowanie tortu urodzinowego oraz pani Alinie Kapinos za pomoc przy imprezie.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA


To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. Ta wspaniała uroczystość odbyła się w klasie I A. Wychowawczyni Barbara Konop powitała Wszystkich gości i złożyła serdeczne życzenia. Dzieci wraz z wychowawczynią przygotowały piękny program artystyczny. Złożyły życzenia w formie wierszy, zaśpiewały piosenki związane tematycznie z tym świętem A dziewczynki zaprezentowały dwa tańce. Następnie dzieci obdarowały gości własnoręcznie przygotowanymi upominkami. Po części artystycznej zaproszono babcie i dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez mamy.

KONCERT NOWOROCZNY


Koncert Noworoczny dla rodziców odbył się 13.01.2014r. w sali gimnastycznej. W koncercie uczestniczyły dzieci klas: I, II, III, V i VI. Na program koncertu składały się wiersze J. Tuwima, taniec nowoczesny, wiersz w języku angielskim oraz gry na instrumentach. Koncert Noworoczny przygotowały: K.Kałka, A.Uzdowska, A.Kramarczyk, B.Warzecha, S.Bhira.GRAMY Z WOŚP


Grudzień to nie tylko czas choinek, prezentów i śniegu. Dla naszej szkoły to także czas przygotowań do kolejnego Finału WOŚP. Już przed świętami myśleliśmy o serduszkach, darach i o tym, czy uda nam się pobić kolejne rekordy. Oczywiście jak co roku rozpoczęliśmy od zbiórki pieniężnej. Wolontariuszkami zostały uczennice klasy Vi B: Aneta Figiel, Julia Galas i Laura Galas. Hojność darczyńców przekroczyła nasze oczekiwania, gdyż zebraliśmy do puszek 303 zł 45 gr! Był to kolejny rekord naszej szkoły. Zajęliśmy się także zbiórką rzeczy, z których przygotowano paczki na loterię i na licytację na rzecz WOŚP. Wielkie serce okazali właściciele okolicznych sklepów, ciastkarni, zakładów fryzjerskich, kosmetycznych itp. Zebrano artykuły papiernicze, zabawki, środki czystości, słodycze, zaproszenia do fryzjera, do kosmetyczki, na kolację itp. Po zakończeniu akcji charytatywnej przygotowane paczki – których w sumie było 220 (!), 25 zaproszeń i 3 smakowite torty- zostały zawiezione do sali widowiskowej „Piast” na XXII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, gdzie wystawiono je na loterię i licytację. Kolejną niespodzianką przygotowaną przez „trójkę” było złote serduszko , którego fundatorem była dyrektor szkoły, pani Małgorzat Szeligiewicz. Złoty drobiazg wylicytowano za sumę 1400 zł, która zasiliła konto Orkiestry. Oczywiście nie zapomnieliśmy o przygotowaniach krótkiego występu, aby nasze uzdolnione dzieciaki mogły się zaprezentować przed lędzińską widownią. Przygotowania szły pełną parą! W tym miejscu serdecznie dziękujemy wszystkim za włączenie się do akcji, gdyż bez pomocy tak wielu wspaniałych osób nie udałoby się przygotować drogocennych paczek. Dziękujemy także za włączenie się do zbiórki pieniędzy, a pani dyrektor za ufundowanie drogocennego serduszka. Gdy nadszedł 12 stycznia br. , byliśmy gotowi do Finału jak cała Polska . W Lędzinach imprezę zaplanowano w sali kinowej „Piast”. Nie mogło nas tam zabraknąć! Na scenie pojawiło się 38 uczniów SP 3. Na program złożyły się tańce i scenka muzyczna. Uczennice klasy VI A zatańczyły do piosenek Breatney Spears i zespołu One Direction. , następnie uczennice z klasy VI B zaprezentowały się w tańcu do piosenki M. Jacksona „Billy Jean” oraz dawnego przeboju grupy Archies „Suagr, sugar”. Potem zaprezentowali się uczniowie klasy III A w scence rapowej do wiersza „Rzepka „ J. Tuwima. W finale znalazły się też uczennice klasy I A, które przygotowały układ taneczny do piosenki „Zawsze razem”. Na scenie bawili się duzi i mali, a do zabawy została wciągnięta publiczność, która nagrodziła wykonawców gorącymi brawami. W następnej części programu szkoły zaprezentowały przygotowane czeki. „Trójkę” reprezentowały nasze wolontariuszki. W organizację XXII Finału WOŚP zaangażowana była dyrekcja szkoły w osobach : dyrektor szkoły, pani Małgorzaty Szeligiewicz, zastępcy dyrektora szkoły, pani Iwony Borys oraz nauczyciele: Ewa Kosteczko, Katarzyna Kałka, Barbara Klimek, Sylwia Bhira, Barbara Konop i Wioletta Jasińska- Jarczak. Oczywiście specjalne podziękowania należą się też naszym uczniom, którzy wspierali swoich nauczycieli.JASEŁKA W MOK-u


Dnia 15 stycznia uczniowie naszej szkoły zaprezentowali się w przedstawieniu jasełkowym w MOK-u w Lędzinach. Na spotkanie zaproszeni zostali podopieczni ośrodka, szczególnie osoby z Klubu Seniora. Celem było przybliżenie cudu Bożego wcielenia i spędzenie czasu z ludźmi starszymi. Równocześnie chodziło o ukazanie misyjnego wymiaru Świąt Bożego Narodzenia i wynikające z tego dla wszystkich zadania. Aktorzy w stosownych strojach reprezentujących postacie biblijne, a także rówieśników z poszczególnych kontynentów wspaniale odegrali swoje role. Przy ciekawej prezentacji multimedialnej i wspólnym śpiewie kolęd, wszyscy zebrani doświadczyli tajemnicy przyjścia Boga na świat. Zapoznali się także z problemami dotykającymi ludzi (głównie dzieci) w krajach misyjnych. Widzowie byli poruszeni tematyką i grą aktorów, o czym świadczyło ich wzruszenie i recenzje po spektaklu. Wszyscy aktorzy i ich opiekunowie zostali nagrodzeni słodkim upominkiem i gromkimi brawami. Grupa została zaproszona na kolejne występy w MOK-u.

SZKOLNY DZIEŃ DLA KLIMATU- co każdy z nas może zrobić na rzecz ochrony klimatu i czystego powietrza?


Na przełomie listopada i grudnia w naszej szkole została przeprowadzona akcja „SZKOLNY DZIEŃ DLA KLIMATU”, polegająca na uświadomieniu uczniom wpływu każdego człowieka na zmiany klimatu oraz stan powietrza, a także na wskazaniu i zmotywowaniu do działań na rzecz ich ochrony. Realizację założonych celów, rozpoczęliśmy od przeprowadzenia na lekcjach przyrody pogadanek tematycznych z zakresu wpływu codziennych zachowań ludzkich na stan powietrza i klimatu, w którym żyjemy oraz działań na rzecz ich ochrony. Praca domowa pod hasłem „Indywidualne zobowiązania klimatyczne” polegała na opracowaniu postanowienia związanego z ochroną powietrza i klimatu. Uczniowie klas starszych wzięli udział w konkursie pod hasłem „Logiczna zagadka klimatyczna”, w którym najlepiej sprawdziły uczennice z klasy VIb. Na zajęciach koła przyrodniczo-ekologicznego uczniowie przeprowadzili badania stanu czystości powietrza wokół szkoły. Sprawdzali ilość pyłu, który osadza się na różnych przedmiotach w ciągu tygodnia czasu. Na korytarzu szkolnym pojawiła gazetka związana z omawianą tematyką. Najbardziej aktywni uczniowie prezentowali podczas kiermaszu przedświątecznego transparenty z hasłami ekologicznymi oraz rozprowadzili wśród rodziców ulotki z apelem o ekologiczny styl życia. Dodatkowo w czasie zebrania z rodzicami zaprezentowali krótki program artystyczny. Zaplanowane w ramach akcji działania uświadomiły każdemu uczniowi związek pomiędzy zachowaniami życia codziennego a stanem powietrza i zmianami klimatu. Uczniowie potrafią wyjaśnić i wymienić działania mające na celu ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza i gazów cieplarnianych. Apel skierowany do rodziców podczas kiermaszu przedświątecznego i zebrania z rodzicami może w jakimś stopniu wpłynie na zmianę postawy i zachowania dorosłych, którzy np. poprzez lekkomyślne spalanie śmieci trują nie tylko siebie, ale swoje dzieci. Uważamy, że tego typu zajęcia mają wielki wpływ na kształtowanie pozytywnych zachowań ekologicznych. Dlatego w przyszłym roku również, weźmiemy udział w tej akcji.

ZBIÓRKA DLA BURKA


Od 1 października w naszej szkole prowadzona była akcja charytatywna na rzecz zwierząt z tyskiego schroniska „Zbiórka dla Burka”. Przedsięwzięciem w klasach I-III kierowały p. Barbara Konop oraz p. Katarzyna Czubak, natomiast w klasach IV-VI p. Iwona Borys oraz p. Agata Kruszyńska. W celu zachęcenia uczniów do uczestnictwa w zbiórce, zostały wykonane plakaty zachęcające do udziału w akcji informujące o zbiórce koców, ręczników, karm itp. oraz wykonano gazetkę ścienną na ten temat. Nasi uczniowie nie zawiedli, wzięli sobie do serca los czworonogów i z wielką przyjemnością oraz satysfakcją przekazywali dary dla zwierząt. Zebraliśmy suchą i mokrą karmę dla psów i kotów, ryż, makaron, kaszę, koce, gumowe zabawki, generalnie wszystko co może przydać się w schronisku. Wszystkie zebrane artykuły zostały spakowane i dostarczone do schroniska dla zwierząt w Tychach. W imieniu pracowników i mieszkańców schroniska chcieliśmy serdecznie podziękować wszystkim, którzy wspomogli akcję przyczyniając się równocześnie do poprawienia warunków życia psów i kotów.

ZNOWU RAZEM


W tym roku przed Świętami Bożego Narodzenia najmłodsi uczniowie naszej szkoły spotkali się z przedszkolakami na wspólnych zajęciach plastyczno – technicznych. Dnia 13.12.2013r.uczniowie klasy I c odwiedzili grupę przedszkolną, aby wspólnie wykonać ozdoby choinkowe. Na początku spotkania odbyła się zabawa integracyjna, która pozwoliła na wzajemne poznanie się dzieci, następnie obejrzeli przygotowaną prezentację pt. „Boże Narodzenie- tradycje i zwyczaje”. Przedszkolaki wraz z uczniami wykonały kolorowe gwiazdki. Inicjatorkami tego spotkania były panie Beata Warzecha i Joanna Popiela. Natomiast 18.12.2013 uczniowie klasy II C wybrali się do 5 i 6 – latków by pod opieką pani Aliny Kramarczyk i Małgorzaty Wybraniec wykonać ozdoby na wspólną świąteczną choinkę. Powstały piękne różnokolorowe, błyszczące bombki, łańcuchy i ozdoby którymi udekorowaliśmy zielone drzewko. Choinka wszystkim bardzo się podobała. Zajęcia sprawiły dzieciom wiele radości. Uczniowie chętnie pomagali swoim młodszym kolegom. Niektórzy spotkali przyjaciół z którymi bawili się i uczyli w przedszkolu. Mamy nadzieję, że nie było to ostatnie wspólne spotkanie.

LUBIMY POMAGAĆ!


Przed nami Święta Bożego Narodzenia. Jest to piękny czas spędzany najczęściej w rodzinnym gronie. Są jednak osoby chore i samotne, o których staramy się nie zapominać. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły pod opieką pani Beaty Warzechy, pani Jolanty Nowak, pani Anny Hajduk oraz pani Aliny Kramarczyk, a starsi pod kierunkiem pani Beaty Pyras i Sylwii Komandery przygotowali piękne ozdoby, prezenty i karty świąteczne. Wszystkie te upominki przekazaliśmy Hospicjum Cordis, z którym współpracuje nasza szkoła. Pracownikom hospicjum bardzo podobały się nasze upominki, serdecznie podziękowano za dary i zapewniono nas, że wszystkie ozdoby umilą święta przebywającym w hospicjum chorym. My z naszej strony zapewniliśmy o chęci dalszej współpracy. Pamiętajmy, aby nigdy nie zapominać o tych, którzy są chorzy lub oczekują naszej pomocy.

Zbiórka rzeczy dla dzieci z domu dziecka


W szkole przed świętami została przeprowadzona zbiórka rzeczy dla dzieci z Domu Dziecka w Mysłowicach im. św. Ojca Pio. Zbierano artykuły papiernicze, zabawki, środki czystości (mydła, chusteczki higieniczne, szampony itp.), ubrania Po zakończeniu akcji charytatywnej zebrane przedmioty zostały przed Świętami Bożego Narodzenia 20.12.2013r. zawiezione do domu dziecka. Serdecznie dziękujemy wszystkim za włączenie się do akcji.

Uroczyste Podsumowanie Roku Juliana Tuwima


16 grudnia 2013r o godzinie 13.00 ruszyła ze stacji Szkoła Podstawowa nr 3 w Lędzinach poetycka lokomotywa Juliana Tuwima. Naszych gości przywitała Dyrektor szkoły- mgr Małgorzata Szeligiewicz, która zaprosiła na Podsumowanie Roku Juliana Tuwima w wykonaniu Szkolnego Teatrzyku Qui Pro Quo. Mieliśmy zaszczyt gościć w murach naszej szkoły wielu znamienitych gości oraz uzdolnioną młodzież lędzińskich szkół. Impreza miała charakter spotkania w literackiej kawiarni z lat 20-tych minionego wieku, gdzie królowały teksty bohatera spotkania. Usłyszeliśmy wielkie przeboje tamtych lat: ,,Miłość ci wszystko wybaczy”, ,,Na pierwszy znak” czy ,,Wspomnienie” w wykonaniu p. Michała Brożka i jego chóru. Wiersze prezentowali nie tylko uczniowie, ale także dorośli goście. Pan Marek Bania przedstawił ,,Lokomotywę”, a gospodyni imprezy p. Małgorzata Szeligiewicz i Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1- p. Teresa Samulak oraz Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury – p. Joanna Figura odczytały niezwykle trudny językowo tekst ,,Ślusarz”. Poradziły sobie doskonale, chociaż wcześniej go nie znały. Tekst zawierał mnóstwo specyficznego, fachowego słownictwa. Niespodziankę sprawił p. Jan Kasperczyk z żoną, którzy przygotowali utwory Tuwima w wersji gwarowej tłumaczonej przez M. Szołtyska. Jednak największe owacje zebrali młodzi raperzy z klasy 3a, którzy wykonali rewelacyjnie ,,Rzepkę”. Gościliśmy także Juliana Tuwima……, który dzwonił do urzędu i zmagał się z nierozumiejąca go telefonistką. W rolę poety wcieliła się p. Ewa Kosteczko, a telefonistki p. Magdalena Gepert. Skecz wprawił wszystkich osłupienie, bo tym razem usłyszeliśmy nazwy pochodzące z podręcznika studenta chemii. Po części artystycznej zaprosiliśmy naszych gości na poczęstunek. Imprezę przygotowały panie: Magdalena Gepert, Ewa Kosteczko, Katarzyna Kałka, Anna Mickiewicz, Beata Pyras, Sylwia Bhira, Alina Kramarczyk, Beata Warzecha, Anna Hajduk oraz p. Michał Brożek

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA WYSTĘPUSZLACHETNA PACZKA


Nasza szkoła już od kilku lat współpracuje z Fundacją Wiosna. Na terenie szkoły osobami odpowiedzialnymi za akcję są: Magdalena Sojka, Regina Karwicka-Szkoda. Akcja obejmuje klasy, które wyrażą taką wolę. Z bazy danych Fundacji przedstawiciele samorządu klasowego wybierali rodzinę z Świętochłowic dla której przeprowadzona była zbiórka rzeczy. W tym celu nagrali spot zachęcający do udziału w akcji. Uczniowie zebrane artykuły spożywcze, środki chemiczne, przybory szkolne i słodycze zapakowali w świąteczny papier. Dołączyli również specjalnie przez siebie wykonaną kartkę z życzeniami i opłatkiem. Prezent został zawieziony przez wychowawcę klasy 5b p.Reginę Karwicką-Szkoda wraz z wolontariuszem fundacji do rodziny w dniu 20.12.2013r.

SPOTDOODLE - MÓJ POMYSŁ NA POMAGANIE INNYM


Na terenie szkoły został ogłoszony konkurs ogólnopolski „Doodle – Mój pomysł na pomaganie innym”. Celem konkursu było rozwijanie kreatywności wśród dzieci i młodzieży, zastosowanie różnorodnych technik graficznych, zwrócenie uwagi na drugiego człowieka. Zwycięskie logo będzie umieszczone na stronie głównej wyszukiwarki internetowej google.pl. Z naszej szkoły w konkursie wzięło udział 6 osób (4 uczniów klas 4-6 oraz 2 uczniów z klas 1-3). Do dnia 02.12.2013 należało przesłać pracę konkursową wraz z opisem. Jury wybierze 5 prac, które będą poddane głosowaniu internetowemu od 06.01.2014roku.NAJLEPSI W ZAWODACH SZACHOWYCH I MODELARSKICHSPRAWOZDANIE Z ZAWODÓW W ROKU SZKOLNYM 2013/2014ZAWODY SZACHOWE I MODELARSKIE


W ŚWIĄTACZNYM NASTROJU


W dniu 12.12.2013r. uczennice naszej szkoły wzięły udział w międzyszkolnym konkursie recytatorskim, który zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna w Lędzinach. Uczestnicy prezentowali dowolnie wybrane wiersze o tematyce bożonarodzeniowej. Ocenie podlegał stopień opanowania pamięciowego tekstu, poprawna dykcja oraz ogólny wyraz artystyczny.

ANIOŁOWIE MISJI


W listopadzie tego roku nasza szkoła przystąpiła do nowego projektu charytatywnego pod nazwą "Aniołowie Misji". Celem projektu jest pomoc uczniom szkoły podstawowej w Jisse (Peru). Zadeklarowaliśmy comiesięczną wpłatę w wysokości 50 złotych przez jeden rok oraz wsparcie modlitewne. Z uwagi na bardzo pozytywny odzew ze strony rodziców podczas przedświątecznego kiermaszu charytatywnego, postanowiliśmy jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia, wysłać całą roczną kwotę tj. 600 zl. Raz jeszcze za okazane serce wszystkim bez wyjątku dziękujemy.PODZIEKOWANIE ZA WSPARCIE PROJEKTUWESOŁA LITERKA


W dniach od 25 listopada do 29 listopada 2013 roku w naszej szkole przeprowadzono tydzień ortograficzny pt. ,,Wesoła literka ó i u’’. Adresowany był do uczniów z klas I-III. Uczniowie utrwalali pisownię wyrazów z ,,ó’’, ,,u’’ poprzez różnorodne ćwiczenia i zabawy ortograficzne. Celem było wykształcenie nawyku bezbłędnego pisania wyrazów z ,,ó’’ i ,,u‘’.Tydzień ortograficzny wpływał motywująco na uczniów i dawał im możliwość osiągnięcia sukcesu.

„Każdy może zostać św. Mikołajem”…
…cieszymy się więc i my, że mogliśmy sprawić radość osobom niepełnosprawnym.


W dniu 7 grudnia br. w sali kinowej „Piast” uczniowie klas II B, III A i VI B zaprezentowali się podczas imprezy mikołajkowej zorganizowanej przez Lędzińskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin. Na widowni zasiedli członkowie Stowarzyszenia, ich przyjaciele, przedstawiciele władz miasta i powiatu, radni oraz sponsorzy. Imprezę prowadziła przewodnicząca Stowarzyszenia- pani Krystyna Cuber. Program przygotowany przez panie: Ewelinę Hrzibek, Sylwię Bhira i Ewę Kosteczko obejmował tańce, wiersze i piosenki. Ciekawe układy taneczne, piękne stroje ( w tym stroje górnicze), różnorodność w doborze tekstów i muzyki oraz interesujące interpretacje były atutem naszego występu. Miło było widzieć uśmiechy na twarzach zgromadzonych , którzy oklaskami nagrodzili naszych uczniów. Dzieciaki obdarowane zostały też słodyczami. W kolejnej części programu znalazł się występ zespołu „Lędzinianie” oraz wizyta św. Mikołaja. To był prawdziwy zaszczyt wystąpić podczas tej uroczystości. Uczniowie mieli okazję nawiązać kontakt z osobami niepełnosprawnymi i uwrażliwić się na ich potrzeby. Miejmy nadzieję, że współpraca ze Stowarzyszeniem będzie coraz ściślejsza.

KONCERT PIOSENEK ŚWIĄTECZNYCH


Ho,Ho, Ho ! Merry Christmas ! Frohe Weinhnachten!
6 grudnia w naszej szkole odbył się Koncert Kolęd i Piosenek Świątecznych po angielsku i niemiecku. Usłyszeliśmy znane Jingle Bells , All I want for Christmas czy Stiele nacht. Podczas koncertu zjawił się wyczekiwany gość- Święty Mikołaj , który wszystkim uczniom rozdał cukierki.Razem z nami podziwiał młodych artystów. Gdy jego renifery odpoczęły wyruszył w dalszą podróż , a my wspólnie zaśpiewaliśmy jedną z najpiękniejszych kolęd- Cichą noc w językach:polskim, angielskim , niemieckim i nawet włoskim. Do zobaczenia za rok Święty Mikołaju!ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA WYSTĘPU
BARBÓRKA


W dniu 04 grudnia 2013 roku w Szkole Podstawowej nr 3 w Lędzinach miała miejsce wyjątkowa uroczystość. Okazją stało się doroczne święto górnicze – Barbórka. Honorowymi gośćmi byli oczywiście górnicy, bliscy uczniów tejże szkoły, którzy licznie przybyli na akademię. Na wstępie Dyrektor Szkoły pani Małgorzata Szeligiewicz powitała zaproszonych gości oraz wszystkich uczestników i złożyła serdeczne życzenia górnikom. Potem rozpoczęły się występy artystyczne uczniów klas drugich. Dzieci zachwyciły recytacją wierszy, śpiewem piosenek śląskich oraz tańcami ludowymi. Stroje młodych wykonawców przyciągały wzrok i dodawały uroku występom. Odświętny wystrój sali dopełniał całości. Akademia zakończyła się wręczeniem górnikom laurek i złożeniem życzeń przez najmłodszych. Na zakończenie Pani Dyrektor podziękowała wszystkim za przybycie i udział w akademii, wykonawcom za wspaniałe występy, nauczycielom za przygotowanie całości. Uroczystość była bardzo udana, podobała się gościom, nauczycielom i dzieciom. Było wesoło, radośnie, barwnie. Nie zapomniano o tradycji – można było usłyszeć śląską gwarę, piosenki znane na Śląsku od lat. Uroczystość miała też charakter edukacyjny, dostarczyła informacji na temat wykorzystania węgla kamiennego. W przygotowaniu uroczystości brali udział uczniowie klas drugich wraz z wychowawcami: p. Danuta Komandera, p. Ewelina Hrzibek, p. Alina Kramarczyk i p. Jolanta Nowak. Za aranżację muzyczną odpowiedzialny był p. Michał Brożek. Dekorację wykonała p. Beata Pyras. Organizację imprezy wspomagały p. G. Włodarczyk i p. K. Czubak.ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA FILMUWERONIKA NAJLEPSZA!


Uczennica klasy 6b Weronika Żurek pod opieką nauczyciela bibliotekarza Elżbiety Ostrowskiej wzięła udział w powiatowym konkursie plastycznym pt. „Zosia Samosia i Pan Hilary jadą lokomotywą”. Konkurs organizowało Gimnazjum nr 11 w Tychach w związku z Rokiem Tuwima. Weronika zajęła I miejsce. GRATULACJE!

SZLACHETNA PACZKA


,,SZLACHETNA PACZKA" ma już trzynaście lat. Po raz pierwszy została zorganizowana w Krakowie w 2000 roku. Wtedy grupa studentów duszpasterstwa akademickiego prowadzona przez ks. Jacka Stryczka (dziś prezesa Stowarzyszenia WIOSNA) obdarowała 30 ubogich rodzin. Dzisiaj projekt SZLACHETNEJ PACZKI ma charakter ogólnopolski i jak żadna inna akcja charytatywna w Polsce łączy działania setek tysięcy osób. W 2013 roku Paczka jest organizowana w 508 lokalizacjach w całej Polsce." Nasza szkoła już od kilku lat współpracuje z Fundacją Wiosna. Na terenie szkoły osobami odpowiedzialnymi za akcję są: Magdalena Sojka, Regina Karwicka-Szkoda. Akcja obejmuje klasy, które wyrażą taką wolę. Z bazy danych Fundacji przedstawiciele samorządu klasowego wybierają rodzinę dla której przeprowadzana jest zbiórka rzeczy dla rodziny. Zebrane artykuły uczniowie pakują i przekazują do magazynu fundacji.

KONKURS RECYTATORSKI DOTYCZĄCY TWÓRCZOŚCI GUSTAWA MORCINKA
SZELEST MINIONEGO CZASU


W dniu 3.12.2013r. uczennice naszej szkoły wzięły udział w konkursie recytatorskim dotyczącym twórczości Gustawa Morcinka ,,Szelest minionego czasu”, który zorganizowało Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Lędzinach razem z Miejskim Ośrodkiem Kultury. Konkurs odbył się w sali widowiskowo-kinowej PIAST. Naszą szkołę reprezentowały:
Oliwia Kściuczyk i Wiktoria Mazurkiewicz z klasy VI a,
Julia i Laura Galas z klasy VI b,
Natalia Baran i Dominika Szwajda z klasy VI c
Wyniki konkursu poznamy dopiero pod koniec tygodnia. Pojawią się na stronach Gimnazjum nr 2 oraz Miejskiego Ośrodka Kultury. Trzymamy kciuki i jesteśmy pod wrażeniem, że opanowałyście pamięciowo tak długie i trudne teksty. Oby Duch Skarbnika śląskich legend Wam sprzyjał!

KONKURS


Zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym „uBoga Stajenka".REGULAMINAKCJA CHARYTATYWNA


W szkole przed świętami zostanie przeprowadzona zbiórka rzeczy dla dzieci z Domu Dziecka w Mysłowicach im. św. Ojca Pio. Akcję przeprowadzi klasa VIc, która w dniach od 9 grudnia do 13 będzie zbierała na dużych przerwach artykuły papiernicze, zabawki, środki czystości (mydła, chusteczki higieniczne, szampony itp.), ubrania (czyste i w dobrym stanie dla dzieci od wieku niemowlęcego do 18 roku życia) itp. Uczniowie zbierajacy dary, będą stali ze skrzynią przed salą numer 18. Po zakończeniu zbiórki zebrane przedmioty zostaną przed Świętami Bożego Narodzenia zawiezione do domu dziecka. Z góry serdecznie dziękujemy za włączenie się do akcji.DAWCY UŚMIECHU


W dniu 01.12.2013r. w naszym województwie „Dawcy Uśmiechu" zorganizowali „Motomikołajki" dla dzieci z domów dziecka województwa śląskiego. To właśnie do tych dzieciaków trafiło 10 kg słodyczy uzbieranych przez uczniów naszej szkoły. Wszystkie dzieci, począwszy od najmłodszych do najstarszych, częstowały się smakołykami, dziękowały uśmiechem. Patrząc na zadowolone miny i radość, jaką okazywali, warto było zorganizować wśród społeczności szkolnej taką akcję. Słodycze zostały dowiezione na tę imprezę przez Wiolettą Jasińską – Jarczak.


SPEKTAKL DLA UCZNÓW KLAS V – VI PT. „UCZYŃ MNIE DRZEWEM”


W czwartek 28.11.2013r. w naszej szkole gościliśmy aktorów Teatru Prowincji z Mikołowa, którzy wystawili przedstawienie pt. „Uczyń mnie drzewem”. Spektakl w wyraźny, jaskrawy i w dużej mierze symboliczny sposób poruszał problem niebezpieczeństw czyhających na młodzież we współczesnym świecie tj. tytoń, alkohol, narkotyki. Rzecz traktuje o ważnych wyborach i ich konsekwencjach, o tym jak wielką wartością jest siła charakteru, znamionuje to tytuł „Uczeń mnie drzewem”. Po spektaklu uczniowie zostali zaproszeni przez aktorów do dyskusji, podczas której dzielili się wrażeniami i spostrzeżeniami. Zadając pytania zachęcali do interakcji w zaimprowizowanych scenach.


ANDRZEJKOWE SPOTKANIE Z WRÓZKAMI


29 listopada 2013 r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Lędzinach odbyły się andrzejki przygotowane przez uczniów klas: I c, II c, III c, III b. Na zabawę andrzejkową uczniowie zaprosili dzieci 5 i 6 letnie z przedszkola. Goście i uczniowie zostali powitani w sali balowej przez wróżki. Przedszkolaki zostały podzielone na dwa zespoły. Pierwszy zespół bawił się wspólnie z uczniami klasy I c przy dźwiękach muzyki, której repertuar przygotowała Pani Anna Hajduk. Drugą grupę wróżki (uczennice klas III ) zaprosiły do „magicznej komnaty w zaczarowanym zamku”. Tam uczestnicy odkrywali tajemnicę przyszłości”. Każdej wróżbie towarzyszył wybuch śmiechu. Wszyscy świetnie się bawili, a nad sprawnym przebiegiem zabawy i bezpieczeństwem czuwały panie z edukacji wczesnoszkolnej tj.: Beata Warzecha, Alina Kramarczyk . Panie Zuzanna. Siemieniuch i Aleksandra Dzierżak pomagały w przygotowaniu wróżb i dekoracji sal, w których odbywały się zabawy. Scenariusz imprezy przygotowała i opracowała Alina Kramarczyk, Anna Hajduk i Beata Warzecha.


ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA


25 listopada na całym świecie obchodzi się jako „Dzień Pluszowego Misia". W Szkole Podstawowej nr 3 w tym roku szkolnym również obchodziliśmy to święto. To nie tajemnica, że uczniowie i przedszkolaki są fanami pluszaków. W trakcie ,,MISIOLANDII" w szkole działy się wspaniale rzeczy. Z wielkim zainteresowaniem wysłuchaliśmy historii powstania pluszowego misia Uczniowie klas I –III wykonali prace plastyczne „Portrety misia”. Prace były wystawione w bibliotece szkolnej i każdy mógł je podziwiać. Zaprezentowaliśmy też swoją przytulankę. „MISIOLANDIA" zgromadziła ponad 50 misiowych eksponatów. Słuchaliśmy opowieści o Kubusiu Puchatku, Misiu Uszatku, Misiu Paddingtonie, Misiu Yogi, Misiu Baloo i innych wspaniałych misiowych bohaterach. W „Święto misia" prezentowaliśmy zbiory biblioteczki dziecięcej, powstała wystawa literatury pięknej (bajki, czasopisma, opowiadania, wiersze), gdzie głównymi bohaterami są misie, jak i popularnonaukowej (opisującej naturalne środowisko życia różnych gatunków niedźwiedzi). Śpiewaliśmy piosenki i mruczanki o misiach, np. „Stary niedźwiedź mocno śpi”. Kolorowaliśmy różnorodne obrazki z misiami. Wymyślaliśmy własne zabawne historyjki, które przytrafiły się naszym pluszowym misiom. Rozwiązywaliśmy i układaliśmy zagadki o misiach i niedźwiedziach Tak bywa, że to, co piękne, zazwyczaj szybko się kończy, ale nie w naszej – MISIOLANDII. Uwielbiamy słuchać o przygodach misiów i z pewnością będziemy do nich często wracać. Odpowiedzialna za przygotowanie: Elżbieta Ostrowska i uczniowie z zajęć edukacji czytelniczej i medialnej.


Z ORTOGRAFIĄ ZA PAN BRAT- TYDZIEŃ LITEREK „Ó”, „U” KLASY IV-VI


Czas trwania „Tygodnia ortografii”: od 25.11.2013r. (poniedziałek) do 29.11.2013r. (piątek)
W wymienionym powyżej czasie uczniowie ćwiczyli reguły pisowni wyrazów z „ó” i „u” oraz interpunkcję. Przygotowane zostały efektowne gazetki, na których dzieci mogły zapoznać się z poszczególnymi regułami pisowni „ó” i „u” wraz z konkretnymi przykładami. Zasady te były ćwiczone na lekcjach poprzez uzupełnianie tekstów z lukami, w których trzeba było uzupełnić „ó” i „u” oraz znaki interpunkcyjne. Dodatkowo zestawy wyrazów były utrwalane metodą technik pamięciowych. Wiedza i umiejętności zastosowania zasad pisowni zdobyta przez uczniów została pod koniec realizacji wszystkich podjętych działań podsumowana. Ku powszechnemu zadowoleniu społeczności szkolnej odnotowano znaczne postępy w zakresie poprawnej pisowni.


KONKURS RELIGIJNY

Dnia 27 listopada odbył się w Szkole Podstawowej nr 1 w Bieruniu Starym "Powiatowy konkurs religijny" dla klas drugich i trzecich. Dzieci w trzyosobowych drużynach odpowiadały na pytania i rozwiązywały rożne ciekawe zadania. Uczniowie naszej szkoły z klasy IIIa: Jakub Jaromin, Julia Smołka i Zofia Ścierska zajęli drugie miejsce. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody, dyplomy i słodkie upominki.OKO W OKO Z PYTONEM TYGRYSIM

Chwile grozy przeżyli uczniowie naszej szkoły podczas „żywej lekcji przyrody” w środę 27.12.2013r., kiedy na własne oczy zobaczyli węża dusiciela owijającego się wokół ciał swoich nauczycieli oraz najodważniejszych kolegów i koleżanek. Nie chcemy wiedzieć, co czuły potencjalne ofiary prawie 2,5-metrowego pytona tygrysiego? Na szczęście był najedzony! Wiele emocji wzbudziły również inne gady, które można było dotknąć a nawet pogłaskać. Wśród nich należy wymienić boa dusiciela, węża tajwańskiego i zbożowego, żółwia śródziemnomorskiego oraz jaszczurki agamy. Najbardziej zadziwiający okazał się chyba legwan zielony, który o dziwo był czerwony (podgatunek kostarykański). Wszystkim wydawało się, że bacznie obserwuje nas swoimi wielkimi oczami, które w rzeczywistości były koralami imitującymi oczy (dla zmyłki). Oczy tak naprawdę miał malutkie i zamknięte, bo znudzony i senny nie chciał nas oglądać. Podczas tej ciekawej lekcji prowadzący z wielkim poczuciem humoru podzielił się z nami przydatnymi informacjami odnośnie zwyczajów, odżywiania czy zasad opieki nad swoimi pupilami, które systematycznie przytulał i całował. Każdy z uczestników chyba zapamiętał metodę na odróżnienie żółwia dziewczynki od żółwia chłopaka. Trzeba przed osobnikiem położyć listek kapusty pekińskiej (najlepszy pokarm dla gadów). Jeżeli będzie jadł – to chłopak, a jak będzie jadła – to dziewczynka! A tak na serio to wszystkie osobniki męskie mają podbrzusze wklęśnięte, a samice podbrzusze proste. I jeszcze informacja dla wszystkich alergików – węże to jedyne zwierzęta nie wywołujące uczuleń, więc można je do woli przytulać i całować, a nawet z nimi spać! To wspaniałe doświadczenie umożliwił nam Pan Andrzej Pająk, który od blisko 40-stu lat fascynuje się światem zwierząt i prowadzi hodowle różnych gatunków z całego świata. To, co zobaczyliśmy podczas pierwszego spotkania jest tylko namiastką tego, co jeszcze zobaczyć możemy, dlatego jesteśmy chętni do dalszej współpracy.boaPRZEDŚWIĄTECZNY KIERMASZ CHARYTATYWNY

W dniu 25 listopada odbył się w szkole kiermasz charytatywny. Celem było zebranie funduszy na rehabilitację Godfreya Daka z Zambii oraz na projekt "Aniołowie misji", którym objęta będzie przez rok szkoła w Jisse (Peru). Duże znaczenie miało też propagowanie wśród uczniów wolontariatu. W zorganizowanie i przeprowadzenie kiermaszu zaangażowali sie wszyscy: Dyrekcja, pracownicy szkoły, uczniowie i ich rodzice. Uczniowie w dniu akcji sprzedawali wykonane wcześniej z nauczycielami kartki świateczne, ozdoby i stroiki. Rodzice ofiarowali wspaniałe i pyszne ciasta, które schodziły jak ciepłe bułeczki. Atmosferę tworzyły stosowne dekoracje wykonane przez nauczycieli świetlicy. Ze swoimi pracami pokazał się szkolny klub "Impresji dziecięcej". Nauczyciele języków obcych wraz z uczniami przygotowali oprawę muzyczną, w trakcie której dzieci prezentowały swoje wokalne zdolności. Wszystko odbyło sie w radosnej i ciepłej atmosferze. Kiermaszowi towarzyszyło duże zainteresowanie, szczególnie ze strony rodziców, o czym świadczy zebrana w tym dniu kwota 2363,50 zł. W następnym dniu niesprzedane ozdoby i ciasta oferowano uczniom w promocyjnych cenach. W tym dniu zebrano kwotę 179,60 zł. Organizatorzy osiągnęli swój cel, dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej. Obserwując tak dużą hojność darczyńców można mysleć o kolejnych akcjach. Wszystkim bez wyjątku z serca DZIĘKUJEMY.

ŚWIĘTO UŁAMKA

W dniach od 18 do 22 listopada przystąpiono do realizacji projektu edukacyjnego „Święto ułamka”, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły. W pierwszych dniach trwania projektu na korytarzach można było zobaczyć uczniów oglądających interesujące gazetki, na których zawarte były wiadomości o ułamkach. Po zapoznaniu się dzieci z treściami gazetek uczniowie rozwiązywali testy online. Na zakończenie projektu każda klasa napisała kartkówkę. Niektórym uczniom udało się napisać ją bezbłędnie! Zadawalający jest fakt, iż większość dzieci stwierdziła, że poprzez gry dydaktyczne prowadzone na różnych zajęciach i analizowanie wiadomości wywieszonych na gazetkach, utrwalili sobie zagadnienia związane z zapisem liczb i ułamkami.


NAKRĘTKI DLA ANTOSIA


UWAGA
W naszej szkole akcję rozpoczynamy i nakrętki dla Antosia zbieramy.
Tak więc zakrętki oddajesz a w zamian za to punkty dostajesz.
Po przez takie zachowanie środowisko ochronimy a tym samym Antosiowi pomożemy.
Osoby do których oddajecie nakrętki:
* Pani Wojnar – spotkać ją można zawsze w szatni;
* Pedagog i psycholog – w gabinecie szkolnym;
* Pani Pierończyk – matematyk;
* Pani Konop – nauczyciel klasy pierwszej.

KILKA SŁÓW O ANTOSIUFOTOMATEMATYKA PSTRYKA


UWAGA
W grudniu rozpoczyna się konkurs "Fotomatematyka w naszej szkole", jeśli uda Ci się zaobserwować ciekawe zjawisko, budowlę, która w jakiś sposób kojarzy Ci się z matematyką, pstrykaj zdjęcia!!! Udowodnij powiązanie z matematyką i dostarcz pliki nauczycielowi matematyki lub informatyki:)REGULAMINSPOTKANIE Z RODZICAMI NA TEMAT ZDROWEGO ODŻYWIANIA

W dniu 25.11.2013r. w naszej szkole podczas prelekcji z rodzicami gościliśmy w naszej szkole Panią dietetyk - Katarzynę Wrzos. Podczas spotkania rodzice uczniów otrzymali informacje na temat zdrowego odżywiania i poznali jak ważne w naszym odżywianiu jest spożywanie wody, której organizm się domaga. Dla tych którzy jeszcze raz chcą zapoznać się z przedstawioną prezentacją zapraszamy do jej obejrzenia oraz zapoznania się z przepisami na smaczne śniadania i smakołyki przygotowane przez Panią Katarzynę Wrzos. Uczniowie z koła teatralno – literackiego wystąpili przed rodzicami z przedstawieniem profilaktycznym dotyczącym szkodliwości palenia papierosów. Przedstawienie to ukazało nam historię papierosa, oraz wskazało widzom, jak negatywne skutki powoduje palenie tytoniu i jak wpływają one negatywnie na zdrowie człowieka.WODA ŹRÓDŁEM DOBREGO SAMOPOCZUCIA


ZDROWE I SMACZNE ŚNIADANIA DLA DZIECIZ ZIEMI WŁOSKIEJ DO POLSKI

W poniedziałek 18 listopada na uczniów dodatkowych zajęć z języka angielskiego i niemieckiego czekała miła niespodzianka – zajęcia z rodowitą Włoszką, Panią Emily Plozner. Niektórzy uczniowie po raz pierwszy mieli kontakt z językiem włoskim. Pani Emily opowiedziała uczniom o regionie, z którego pochodzi oraz chętnie odpowiadała na wszystkie pytania dzieci.

JESTEM TRENDY

W dniu 19.11.2013 w Szkole Podstawowej Nr 3 w Lędzinach im. J.Ch. Ruberga odbyło się przedstawienie teatralne wystawione przez uczniów koła teatralno – literackiego dotyczące szkodliwości palenia papierosów. Zorganizowane zostało dla klas IV – VI i przedstawiało historię papierosa. Ukazało uczniom jak negatywne skutki powoduje palenie tytoniu i jaki wpływają negatywnie na zdrowie człowieka. Całość była poprzedzona akcją gdzie uczniowie w dniach 12.11.2013 – 19.11.2013 tworzyli najciekawsze hasła mówiące o szkodliwościach palenia papierosów na plakacie klasowym oraz tworzyli prezentacje multimedialne. W dniu przedstawienia wszyscy uczniowie klas IV – VI przyszli ubrani w koszulki z napisami przedstawiającymi szkodliwości wynikające z palenia papierosów. Przedstawione zostały prezentacje multimedialne które zwyciężyły w konkursie. I miejsce zajęła Marzena Strojny kl. VI C, II miejsce zajęła Chrobok Dominika z koleżanką kl. V B i III miejsce zajęła Wiktoria Kocurek kl. V B. Organizatorami na terenie szkoły całej akcji były p. Wioletta Jasińska – Jarczak, p. Barbara Klimek, p. Magdalena Kogut, p. Regina Karwicka – Szkoda oraz p. Katarzyna Czubak. Takie akcje przeprowadzane są na terenie szkoły co rok i cieszą się powodzeniem oraz dużym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli. W przyszłym roku szkolnym również będziemy propagować zdrowy styl życia poprzez ukazanie negatywnych skutków wynikających z palenia papierosów.

FOTOREPRTAŻZBIÓRKA SŁODKOŚCI W RAMACH „WALKI Z OTYŁOŚCIĄ – WIEM CO JEM”

Zgodnie z założeniami w dniu 15.11.2013r. została zakończona akcja związana ze zbiórką słodyczy dla dzieci z Domów Dziecka oraz dzieci z Hospicjum „Cordis”. W klasach I – VI zebrano w sumie 20 kg różnorodnych słodkości z których zrobiono dwie jednakowe paczki dla w/w dzieciaków. Tak jak wcześniej było powiedziane dwie klasy, które zebrały największą ilość słodyczy zostaną nagrodzone koszami zdrowych owoców. Laureaci zostaną ogłoszeni i nagrodzeni na najbliższym szkolnym apelu prowadzonym przez Samorząd Uczniowski.

DZIEŃ ŚLĄSKI

W środę uczniowie klas VI uczestniczyli w fajnej imprezie w Gimnazjum nr 2 im. Gustawa Morcinka. Uczniowie gimnazjum przygotowali „ Dzień śląski”. Była super zabawa. Poczęstowano na początku gości żurem, potem były wróżby andrzejkowe, dawne zwyczaje, śląskie potrawy i konkursy oraz gry i zabawy. Mieliśmy możliwość podziwiania strojów śląskich, dawnych przedmiotów. Na koniec uczestniczyliśmy w dyskotece andrzejkowej. Impreza nam się podobała, miło spędziliśmy czas uczestnicząc w imprezie integracyjnej w gimnazjum.ŚWIĘTO NARODOWE

Jak co roku uczniowie naszej szkoły świętowali rocznicę niepodległości naszej Ojczyzny. Akademia miała miejsce 13 listopada 2013 r. Panie: Katarzyna Kałka, Ewa Kosteczko , Magdalena Gepert i Barbara Klimek przygotowały swoich podopiecznych do występu. Dekoracja to dzieło pani Beaty Pyras, natomiast oprawą muzyczną zajął się pan Michał Brożek. Uczennice prowadzące: Julia I Laura Galas przypomniały fakty z historii Polski. Usłyszeliśmy tez kilka patriotycznych wierszy. Potem na scenie zaprezentowali się uczniowie , którzy przypomnieli pieśni i piosenki żołnierskie z okresu początku wieku XX . Zostały one odśpiewane przez chór szkolny i wykonawców z poszczególnych klas. W ten dzień społeczność uczniowska zaskoczyła swoimi odświętnymi ubiorami i przypiętymi biało- czerwonymi kotylionami. Z zainteresowaniem wysłuchano i obejrzano przedstawienie, a pani dyrektor podziękowała za przygotowanie uroczystości.

GALERIA ZDJĘĆTYDZIEŃ ORTOGRAFII

Czas trwania:
Czas trwania: od 25.11.2013r. do 29.11.2013r. Utrwalenie pisowni wyrazów z „ó”, ,, u’’ poprzez różnorodne ćwiczenia i zabawy ortograficzne w klasach I-III.HARMONOGRAMBEZPIECZNA PRZERWA

Zdjecia wykonane w trakcie dużych przerw na dolnym i górnym korytarzu szkolnym:)

Wiem co jem – walka z otyłością

W naszej szkole w dniach od 26.10.2013r. do 15.11.2013r. w ramach akcji „Wiem co jem – walka z otyłością” w klasach I – VI propagowano różnorodne działania mające na celu promowanie zdrowego stylu życia. A działań tych na terenie naszej szkoły było bardzo wiele:
Na początek uczniowie klas I – III uczestniczyli w spotkaniu ze specjalistą zdrowego żywienia - panią Agnieszką Kościołek. Kolejnym działaniem była ogólnopolska akcja „Śniadanie daje moc”. Rozstrzygnięty został konkurs plastyczny pod hasłem "Wiem co jem".

W kategorii klas I zwycięzcami zostali:
• Mateusz Janota kl. I. A
• Julia Adamczyk kl. I. A
• Radek Gwoździowski kl. I. C

Wśród klas II pierwsze miejsce otrzymali:
• Sebastian Wojciech kl. II. A
• Wiktoria Palka kl. II. B
• Nina Janota kl. II. C
• Paulina Komorowska kl. II. D

W klasach III nagrody i dyplomy otrzymali:
• Bartosz Patalong kl. III. A
• Ania Sochacka kl. III. B
• Martyna Warzecha kl. III. C

Nawiązano także współpracę z grupami przedszkolnymi znajdującymi się w naszej szkole. Dzieci pod opieką pań wychowawczyń uczestniczyły w przedstawieniu starszych kolegów i koleżanek z klas I – III.
W ramach „Tygodnia Walki z Otyłością” w klasach IV-VI odbyły się dwa konkursy: poetycki i plastyczny.
I miejsce Damian Stanisławski kl. IV. C
II miejsce Natalia Ochab kl. IV. C
III miejsce Jakub Błotko kl. IV. C
Wyróżnienie Zofia Komandera kl. V. C

I miejsce Zofia Komandera kl. V. C
II miejsce Weronika Bołdys kl. IV. C
III miejsce Paulina Lysko kl. V. C

Gazetki szkolne na korytarzach oraz w klasach były przygotowane zgodnie z poruszaną tematyką i zachęcały do zdrowego odżywiania. Wychowawcy klas na lekcjach wychowawczych przeprowadzali pogadanki dotyczące zdrowego odżywiania. Nauczyciele wychowania fizycznego przygotowali zajęcia promujące aktywny styl życia. Wszystkim zwycięzcom gratulujemy, wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursach, zachęcamy do licznego udziału w kolejnych i życzymy dalszych sukcesów oraz zapału do pracy.SZCZEGÓŁOWE SPRAWOZDANIE
PREZENTACJAPROJEKT EDUKACYJNY „Święto ułamka, tabliczki mnożenia”

Czas trwania:
Czas trwania: od 18.11.2013r. do 29.11.2013r. Celem projektu jest zachęcenie uczniów do rozwijania swojej wiedzy i umiejętności w zakresie nauk ścisłych.HARMONOGRAMORGANIZACJA TYGODNIA LITEREK „Ó”, „U” KLASY IV-VI

Czas trwania „Tygodnia ortografii”:
od 25.11.2013r. (poniedziałek) do 29.11.2013r. (poniedziałek)
W wymienionym powyżej czasie uczniowie będą ćwiczyć reguły pisowni wyrazów z „ó” i „u” oraz interpunkcję. Przygotowane zostaną gazetki, na których dzieci znajdą poszczególne reguły wraz z konkretnymi przykładami. Zasady te będą ćwiczone na lekcjach poprzez uzupełnianie tekstów z lukami, w których trzeba będzie uzupełnić „ó” i „u” oraz znaki interpunkcyjne. Dodatkowo zestawy wyrazów będą utrwalane metodą technik pamięciowych. Wiedza i umiejętności zastosowania zasad pisowni zdobyta przez uczniów będzie pod koniec realizacji wszystkich podjętych działań podsumowana. Uczniom życzymy powodzenia i miłej zabawy.HARMONOGRAMWOJEWÓDZKI KONKURSU PRZEDMIOTOWY Z MATEMATYKI Z ELEMENTAMI PRZYRODY

8 listopada 2013r w godzinach 9.00 – 10.30 odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego. W konkursie uczestniczyło 11 uczniów z klas szóstych, rozwiązywali zestaw składający się z 24 zadań - 4 zadania sprawdzały umiejętności z zakresu przyrody, 20 zadań – umiejętności matematyczne. Każdy uczestnik konkursu mógł zdobyć maksymalnie 50 punktów, 42 punkty zapewniały kwalifikację do etapu rejonowego. W konkursie wzięli udział: Oliwia Kściuczyk, Szymon Siwek, Mateusz Skiba z klasy 6a; Julia Galas, Laura Galas, Aneta Nowowiejska, Weronika Żurek z klasy 6b oraz Weronika Bistyga, Zofia Dzierżak, Marzena Strojny i Mateusz Kapusta z klasy 6c. Do konkursu uczniów przygotowywały panie: Anna Mickiewicz, Magdalena Sojka, Małgorzata Pierończyk. Do etapu rejonowego zakwalifikowała się uczennica klasy 6B Weronika Żurek, która zdobyła 90% punktów. GRATULUJEMY!!!PIKNIK JESIENNY

W dniu 29 października w szkole odbył się konkurs matematyczno-przyrodniczy „Piknik jesienny”. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań i popularyzowanie wiedzy matematycznej i przyrodniczej wśród uczniów, jak również kształtowanie zdrowej rywalizacji i integracji społeczności uczniowskiej. Do konkursu przystąpiły 3 drużyny z klas: 4A, 4B, 4C. Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja konkursowa w składzie: mgr I. Borys mgr M. Sojka Zadaniem drużyn było rozwiązanie 2 zadań konkursowych: -Test o tematyce jesiennej z wykorzystaniem umiejętności przyrodniczych i matematycznych; -Ułożenie rozsypywanki z wykorzystaniem działań na liczbach naturalnych. Każda z drużyn mogła zdobyć 35 punktów. Po zebraniu i podliczeniu punktów, wyniki prezentują się następująco:
4A-23,5 pkt. III miejsce
4B-24 pkt. II miejsce
4C-26 pkt. I miejsce
GRATULUJEMY

Uwaga uczniowie!

Zachęcamy do udziału w:
Konkursie Poetyckim Festiwalu Spełnionych Marzeń
II Konkursie na Plakat Festiwalu Spełnionych MarzeńREGULAMINKonkurs z okazji święta Niepodległości „Dzień Niepodległości- kocham Cię Polsko”

Po raz pierwszy w naszej szkole odbył się konkurs dla klas V i VI ramach akcji szkolnej Historia Święta Niepodległości. Celem konkursu było: rozwijanie zainteresowań historycznych uczniów przez upowszechnianie wzorów i postaw patriotycznych, uświadomienie znaczenia świąt państwowych oraz inspirowanie kreatywności uczniów. Konkurs zorganizowano na wesoło, aby uczcić ważne wydarzenie. Uczniowie odpowiadali na pytania związane z historią hymnu i naszego kraju. Najwięcej zabawy mieli uczniowie podczas konkurs „ Piórkiem i węglem”, gdy jeden z uczniów miał zasłonięte oczy , a drugi mówił, jak ma malować. W konkursie wykorzystano również kalambury, uczniowie pokazując odgadywali różne sporty. Na koniec nasi uczniowie popisali się wspaniałą znajomością tematyki kulinarnej, dotyczącej znajomości potraw naszego kraju. Jury konkursu zasiadał Samorząd Uczniowski : Aneta Figiel, Julia Berger, KacperW konkursie uczestniczyli:
Klasa V a- Aleksandra Czarnuch, Paulina Sołtys
Klasa V b- Zuzanna Palka, Katarzyna Gąsiorczyk
Klasa V c – Zofia Komandera, Daria Matysek
Klasa Vd – Wiktoria Warzecha, Kamila Muła
Klasa VI a- Natalia Filipczuk, Wiktoria Mazurkiewicz
Klasa VI b- Jakub Matysek, Anna Arendarska
Klasa VI c- Przemek Kupczyk, Marzena Strojny

Okolicznościowe dyplomy i ogłoszenie wyników nastąpi podczas akademii z okazji Święta Niepodległości.


I miejsce zajęła drużyna z klasy V d
II miejsce zajęła drużyna z klasy Vc
III miejsce zajęła klasa drużyna z klasy Vb

Wszystkim uczestnikom gratulujemy znakomitej wiedzy. Organizatorzy: Katarzyna Kałka, Ewa Kosteczko, Barbara Klimek, Magdalena Gepert
Konkurs interdyscyplinarny

W dniu 7 listopada 2013 r odbył się w naszej szkol e I etap wojewódzkiego konkursu interdyscyplinarnego z języka polskiego z elementami historii. W konkursie uczestniczyło 17 uczniów z klas VI. Cele konkursu jest:
• Rozwijanie humanistycznych zainteresowań uczniów szkół podstawowych.
• Wdrażanie do samokształcenia i podejmowania odpowiedzialności za własny rozwój.
• Stwarzanie uczestnikom Konkursu możliwości prezentacji uzdolnień i samorealizacji.
• Kształtowanie postawy szacunku wobec kultury światowej i historii własnego narodu.
• Promowanie uzdolnionych uczniów oraz nauczycieli osiągających wysokie wyniki w pracy z utalentowanymi wychowankami.
W teście znalazły się zdania z historii oraz języka polskiego. Uczniowie musieli również wykazać się znajomością lektur: „Wigilijna opowieść” oraz „Przygody Odyseusza”. Uczniowie mieli do rozwiązania 29 zadań, na które składały się zadania wielokrotnego wyboru, krótkiej odpowiedzi oraz napisanie listu w imieniu Odyseusza do ukochanej żony, opisując w nim jedna z przygód. W tym roku szkolnym uczniowie musieli zdobyć 42 punkty by dostać się do II etapu. Niestety żadnemu uczestnikowi nie udało się zdobyć wymaganej liczby punktów. Mimo to gratulujemy wszystkim uczestnikom zaangażowania się w przygotowania do konkursu.
Organizatorzy konkursu: Ewa Kosteczko, Katarzyna Kałka

Wspomnienie o Edmundzie Niziurskim

Dnia 9 października 2013 roku zmarł Edmund Niziurski- pisarz , autor kultowych książek dla młodzieży. To On wymyślił Marka Piegusa I Pana Samochodzika. Do dziś czytelnicy uwielbiają wszystkich jego bohaterów. Choć pisarz ukończył studia prawnicze i dziennikarskie, postanowił poświęcić się całkowicie twórczości literackiej. Jego utwory takie jak: „Księga urwisów”, „Sposób na Alcybiadesa”, „Siódme wtajemniczenie”, „Klub włóczykijów”, „Naprzód, Wspaniali!” czy „Przygody Bąbla i Syfona” należą do kanonu literatury młodzieżowej. Czytelników książek Edmunda Niziurskiego do dziś bawi żywy język, humor sytuacji i postaci, prawdziwy obraz środowiska szkolnego i podwórkowego. Wiele z jego książek zostało zekranizowanych oraz przetłumaczonych na języki obce. Dwa utwory: „Księga urwisów” i „Sposób na Alcybiadesa” zostały wpisane na Listę Honorową IBBY, gdzie znajdują się tytuły najlepszych książek dla dzieci i młodzieży. Edmund Niziurski odszedł w wieku 88 lat. Miejmy nadzieję, że któryś z młodszych pisarzy przejmie pałeczkę po swoim Mistrzu. Bo kto będzie pisał dla młodych tak jak On?

ZAMIEŃ SŁODYCZE NA KOSZ WITAMIN!

Uwaga uczniowie klas IV, V i VI! Mamy dla Was propozycję nie do odrzucenia.
SZCZEGÓŁY PONIŻEJOGŁOSZENIEZ flagą narodową przez najnowszą historię Polski

6 listopada br. szkolnego w klasie szóstej a i b odbyła się pierwsza lekcja z cyklu „Lekcje historii najnowszej”, które prowadziła edukator, pani Joanna Kulesza – Kubiciel, w ramach współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.13 listopada lekcja taka będzie przeprowadzona w klasie szóstej c Na lekcji uczniowie poznali najważniejsze wydarzenia historii Polski z lat 1939 – 1989, uświadamiając sobie, jakie znaczenie dla Polaków miała flaga w tych ważnych momentach. Uczniowie nauczyli się także, jak należy odczytywać sposób używania flagi w różnych sytuacjach oraz dowiedzieli się, jak powinno zachowywać się w stosunku do różnych symbol narodowych. Zwieńczeniem zajęć było wykonanie przez uczniów prac w formie plakatu, collage’u, itp., które miały odzwierciedlić, czym jest dla nich flaga narodowa. Dzięki bogatemu materiałowi źródłowemu i zastosowaniu różnorodnych metod dydaktycznych lekcja zachęciła uczniów do samodzielnych poszukiwań informacji o wydarzeniach historycznych.

ŚWIĘTO DRZEWA

Każdego roku w październiku uczniowie naszej szkoły biorą udział w obchodach „Święta Drzewa”. W całej Polsce „Święto Drzewa” ma swoją inaugurację 10 października. Ta data wyznaczyła jednocześnie początek realizacji różnych przedsięwzięć realizowanych na terenie naszej szkoły, których celem było kształtowanie właściwych postaw wobec środowiska naturalnego oraz uwrażliwianie na piękno przyrody. Akcja trwała do końca października. Realizację założonych celów, rozpoczęliśmy od przeprowadzenia na lekcjach przyrody pogadanek ukazujących ogromne znaczenie drzew w środowisku przyrodniczym i w życiu człowieka, podsumowaniem których, była obowiązkowa praca dla uczniów klas IV-VI pod hasłem: „Las, jako źródło życia i miejsce odpoczynku” i „Co by było gdyby nie było drzew?” Uczniowie wykazali duże zaangażowanie w przygotowanie prac nie tylko pisemnych, ale i plastycznych. Była to wspaniała okazja do zaprezentowania swoich talentów twórczych i uzdolnień plastycznych, które będzie można podziwiać w najbliższym czasie na szkolnym korytarzu. Wykorzystując dotychczasową wiedzę uczniów zaproponowaliśmy im konkurs pod hasłem: „Zgadnij, jakie to drzewo?”, polegający na rozpoznaniu pospolitych gatunków drzew na podstawie obserwacji ich liści. Uczestnicy bardzo dobrze poradzili sobie z tym zadaniem, a tytuł najlepszych znawców drzew zdobyły: Wiktoria Warzecha (Vd) oraz Zofia Komandera (Vc). Największym zainteresowaniem cieszył się jednak konkurs „Moje magiczne drzewo”, polegający na wykonaniu modelu przestrzennego drzewa. Była to wspaniała okazja do rozwoju kreatywności. Uczestnicy wykazali się dużą pomysłowością i zaangażowaniem w realizacji tego zadania. Wyróżnione drzewka można podziwiać w korytarzu szatni szkolnej. Zwycięzcami w tej konkurencji są: Daniel Tobiasz z kl. IVc (I miejsce), Wiktoria Zelek i Maria Ścierska z kl. IVa (II miejsce) oraz Katarzyna Gałka z klasy Vb i Kacper Sierak z kl. IVa (III miejsce). Kolejnym etapem naszych działań były lekcje tematyczne na zajęciach przyrodniczo-ekologicznego koła zainteresowań: „W jaki sposób drzewa wpływają na środowisko przyrodnicze?”, podczas których uczniowie wykonywali doświadczenia odnośnie wpływu drzew na erozję gleby, osadzanie pyłu na liściach oraz obserwacje niszczenia liści i igieł pod wpływem kwaśnego opadu. Korytarz szkolny ozdobiła wykonana przez uczniów gazetka tematyczna oraz ekologiczne drzewo wykonane z rolek po papierze toaletowym. W myśl powiedzenia, iż nawet jedno posadzone drzewo przynosi korzyści wielu ludziom, zwierzętom i całej przyrodzie, grupa uczniów z koła ekologicznego, na czele z Panią Dyrektor Małgorzatą Szeligiewicz oraz Panią Wicedyrektor Iwoną Borys posadziła swoje drzewko w szkolnym ogrodzie. Obecnie uczniowie opiekują się posadzonym świerkiem i czują się za nie odpowiedzialne. Takie działania na rzecz środowiska przynoszą wymierne rezultaty – drzewa rosną i zmieniają się na oczach tych, którzy je zasadzili, wzbogacają krajobraz, w którym żyje cała społeczność, dostarczają tlenu wszystkim organizmom. Warto zaznaczyć, iż już stałym elementem naszych działań w ciągu roku szkolnego jest zbiórka makulatury i surowców wtórnych, w którą uczniowie są mocno zaangażowani. Obchody „Święta Drzewa” były doskonałą okazją do zabawy, rozwoju i nauki, jednocześnie aktywizacji uczniów do działań na rzecz ochrony przyrody poprzez bezpośrednie uczestnictwo. Uczniowie wykazali duże zaangażowanie w przygotowanie i przeprowadzenie akcji. Śmiało można stwierdzić, iż uczniowie posiadają dużą wiedzę związaną z omawianą tematyką: dostrzegają znaczenie drzew dla środowiska przyrodniczego oraz zależności pomiędzy człowiekiem a przyrodą. Wielu uczniów potrafi rozpoznać większość pospolitych gatunków drzew. Uczniowie chętnie rywalizują w konkursach, prezentując swoje zdolności twórczych Nasze działania uwieczniliśmy na zdjęciach, a wytwory pracy uczniów można podziwiać na korytarzach szkolnych. Uważamy, że tego typu zajęcia mają wielki wpływ na kształtowanie pozytywnych zachowań ekologicznych. Dlatego w przyszłym roku również, weźmiemy udział w tej akcji.

EUROPEJSKI MIESIĄC CYBERBEZPIECZEŃSTWA

W miesiącu październiku Szkoła Podstawowa nr 3 w Lędzinach przyłączyła się do akcji „Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa”. Głównym priorytetem kampanii było podniesienie wiedzy na temat zagrożeń jakie niesie współczesna technologia, jak również promocja bezpiecznego jej wykorzystania. Patronatem ogólnopolskich obchodów byli: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. W tym celu dla uczniów wszystkich klas naszej szkoły został przygotowany szczegółowy harmonogram działań. Nauczyciele klas I-VI przeprowadzili zajęcia na godzinach wychowawczych o tematyce bezpiecznego korzystania z Internet. Wykorzystano wiele materiałów Fundacji Dzieci Niczyje m.in.: grę planszową Misja, płyty z filmami 3,2,1 Internet, płyty z kreskówkami oraz broszury i scenariusze lekcji. Dla rodziców zostały przygotowane „Umowy bezpiecznego korzystania z Internetu” pomiędzy dzieckiem a rodzicem oraz „Zasady korzystania z Internetu”. Pani Barbara Konop dla klas I i II przeprowadziła prelekcje. Na zajęciach komputerowych klasy I-IV rozwiązywały quiz "Poznaj bezpieczny Internet z Plikiem i Folderem!" dostępny na stronie www.bezpiecznymiesiac.pl. Test składał się z kilkunastu pytań, sprawdzających znajomość zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Przed rozpoczęciem uczniowie mieli okazję lepiej przygotować się do zadania oglądając na stronie www.plikifolder.pl przygody bohaterów wprowadzających ich w wirtualny świat globalnej sieci. Natomiast uczniowie klas V-VI sprawdzali swoją wiedzę z bezpieczeństwa komputerowego, Internetu, bezpiecznego korzystania z portali społecznościowych rozwiązując quiz „Zostań Cyberbezpiecznikiem”. Każde pytanie opatrzone było komentarzem ekspertów. Test jest dostępny na stronie www.bezpiecznymiesiac.pl i na stronie projektu http://nisha.cert.pl. Klasy szóste dodatkowo obejrzały film edukacyjny „Stop cyberprzemocy” omawiający problemy niewłaściwego wykorzystania współczesnych środków komunikacji. Poruszająca historia dziewczynki, która zostaje sfilmowana telefonem komórkowym. Filmik bez jej zgody trafia do sieci. Celem było uświadomienie uczniom problemu, jak zachować się będąc świadkiem lub ofiarą przemocy w Internecie, gdzie należy szukać pomocy. W zeszytach przedmiotowych uczniowie napisali 4 najważniejsze zasady jakich należy przestrzegać korzystając z nowoczesnych środków komunikacji (portale społecznosciowe, czaty, telefonia komórkowa, komunikatory). 10 października w naszej placówce odbyła się prelekcja dla klas III – VI na temat „Bezpieczeństwa w Internecie”, którą przeprowadził wykładowca Szkoły Policji w Katowicach. Podczas prelekcji uczniowie zostali zapoznani z zagrożeniami, jakie czyhają na nich w cyberprzestrzeni. Uczniowie chętnie uczestniczyli w zajęciach, a całość cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Nasza społeczność uczniowska zadawała mnóstwo pytań dotyczących korzystania z Internetu i różnych komunikatorów, czy też uczestnictwa w popularnych społecznościach internetowych. To nie pierwsze zajęcia prowadzone przez wykładowcę z w/w placówki i na pewno nadal w przyszłości współpraca ze Szkołą Policji będzie kontynuowana. Nauczyciele języka angielskiego na swoich zajęciach przygotowali materiały dla uczniów z słownictwem i zwrotami w j. angielskim na które należy zwrócić szczególną uwagę podczas korzystania z obcojęzycznych stron www. Rozstrzygnięty został konkurs ogłoszony na początku akcji na plakat wykonany w dowolnym programie graficznym promującym akcję. Jury w składzie A.Uzdowska, M.Sojka, R.Karwicka wyłoniło zwycięzców:I miejsce – Wiktoria Warzecha kl.5 D II miejsce – Dawid Szarlej kl. 6 A III miejsce – Natalia Hopkowicz

Organizatorami akcji na terenie placówki byli: Regina Karwicka-Szkoda, specjaliści z gabinetu pomocy psychologiczno – pedagogicznej pani Magdalena Kogut i pani Wioletta Jasińska – JarczakKONKURS OLIMPUS

W dniu 6 listopada odbędzie się sesja jesienna Olimpiady z języka angielskiego Olimpus. Konkurs sprawdza wiedzę uczniów w zakresie czytania ze zrozumieniem, komunikacji, słownictwa i gramatyki, przeznaczony jest dla uczniów klas IV – VI. W tym dniu zapisani uczniowie przychodzą na godzinę 8.00. Konkurs odbędzie się w Sali nr 13. Organizatorem jest p. Uzdowska.KONKURS BÓBR

Zawody VIII edycji Konkursu Informatycznego Bóbr odbeda się 14 listopada o godzinie 12.00. Konkurs odbędzie się w sali nr 12. "..."Bóbr" to polska nazwa powołanego do życia w 2004 roku na Litwie międzynarodowego konkursu Bebras z zakresu informatyki oraz technologii informacyjnej i komunikacyjnej. Pod adresem http://www.bebras.org/ znajduje się strona Konkursu Bebras.Zasady konkursu są podobne do zasad bardzo popularnego w szkołach konkursu matematycznego "Kangur". Konkurs "Bóbr" jest adresowany do uczniów we wszystkich typach szkół. Udział w Konkursie nie jest związany z żadna opłatą".PLAKATPASOWANIE NA UCZNIA

W dniu 26 października 2013 r. dzieci z klas pierwszych zostały pasowane na uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im. J. Ch. Ruberga w Lędzinach. Na akademię zostali zaproszeni Rodzice uczniów. Uroczystość rozpoczęła się przemówieniem Dyrektora szkoły – Pani Małgorzaty Szeligiewicz. Następnie pierwszaki pokazały, co już umieją. Dzieci z dumą wygłaszały wiersze i śpiewały piosenki. Po prezentacji klas nastąpiła najważniejsza w tym dniu chwila: pasowanie na ucznia. Pasowania dokonała – za pomocą specjalnego pióra – Pani Dyrektor. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki. Później udali się do świetlicy szkolnej na przygotowany przez Rodziców słodki poczęstunek. Akademię przygotowali wychowawcy klas pierwszych: mgr B. Warzecha, mgr B. Zachura, mgr B. Konop. Dekorację sali wykonała Pani B. Pyras. Wszystkim pierwszakom życzymy samych sukcesów w nauce. Powodzenia!

KONKURS INTERDYSCYPLINARNY

W dniu 7 listopada odbędzie się I etap konkursu interdyscyplinarnego z języka polskiego z elementami historii dla uczniów klas VI. Konkurs będzie trwał od godziny 9.00- 10.30. W tym dniu uczniowie, którzy zapisali się do udziału , przychodzą na godzinę 8.30 .Konkurs zostanie przeprowadzony w sali nr 17. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwać będzie komisja w składzie Katarzyna Kałka, Ewa Kosteczko. W dniu 8 listopada obędzie się I etap konkursu interdyscyplinarnego z matematyki z elementami przyrody i dla uczniów klas VI. Konkurs będzie trwał od godziny 9.00- 10.30. W tym dniu uczniowie, którzy zapisali się do udziału , przychodzą na godzinę 8.30 .Konkurs zostanie przeprowadzony w sali nr 8. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwać będzie komisja w składzie Anna Mickiewicz, Magdalena Sojka.SZCZEGÓLOWY PRZEBIEG KONKURSUOgłoszenie

W dniu 7 listopada (czwartek) o godzinie 14.20, w sali nr 17, odbędzie się konkurs. Konkurs skierowany jest do uczniów klas VI i V. Tematyką konkursu będzie historia naszego hymnu i naszego kraju. Organizatorami konkursu są p. B. Klimek, p. M. Gepert, p. K. Kałka, p. E. Kosteczko. Ta propozycja jest realizowana w ramach z akcji „Tydzień niepodległości”. Szczegółowych informacji o konkursie udzielają organizatorzy. Udział w konkursie pozwala sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności. Nagrodą będą dodatkowe punktu i dyplomy. Zapraszamy do udziału. Katarzyna KałkaZNAM ZASADY RUCHU DROGOWEGO

W środę 23.X.2013r. w ramach projektu „Jestem wzorowym użytkownikiem ruchu drogowego” w naszej szkole odbył się turniej wiedzy dla klas II i III dotyczący znajomości przepisów ruchu drogowego oraz bezpiecznego poruszania się po drogach. W turnieju wzięło udział 14 uczniów, a w jury zasiadły panie mgr Iwona Borys, mgr Zuzanna Siemieniuch i mgr Alina Kapinos. Uczniowie ustalali kolejność zasad przechodzenia przez jezdnię, rozpoznawali znaki drogowe, określali miejsca szczególnie niebezpieczne w mieście oraz rozpoznawali służby ratownicze i numery telefonów alarmowych. Poziom wiedzy uczestników był bardzo wysoki. Dopiero ostatnie zadanie wyłoniło zwycięzców. Wśród klas trzecich I miejsce zajęła klasa III c , a wśród drugich najlepsza była klasa II d. Konkurs utrwalił wiadomości o ruchu drogowym tak potrzebne w życiu każdego człowieka. Miejmy nadzieję, że uczestnicy konkursu wykorzystają swoją wiedzę w praktyce. Cały turniej przygotowały panie: Alina Kramarczyk, Beata Warzecha i Anna Hajduk. Dekorację wykonała p. Beata Pyras.

Byliśmy na Śląskim Kongresie Oświaty !

W dniu 23 października 2013 roku reprezentanci naszej szkoły w osobach nauczycieli Ewy Kosteczko i Magdaleny Gepert oraz uczennicy Aleksandry Kupczyk z klasy V A uczestniczyli w Śląskim Kongresie Oświaty „Ambasadorzy Niemożliwego – Młodzi dla Młodych”. Byliśmy też jedynymi przedstawicielami z Lędzin. Miejscem spotkania nauczycieli, uczniów, samorządowców i działaczy społecznych była aula im. K. Lepszego w budynku Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Kongres rozpoczął się o godzinie 13.00 powitaniem gości i uczestników spotkania. Zebranych przywitali m.in. prorektor Uniwersytetu Śląskiego dr hab. Mirosław Nakonieczny oraz Śląski Kurator Oświat Stanisław Faber. Prowadzący zapoznali wszystkich z tematyką spotkania ,którą było m.in. zakończenie projektu „Z hałdy w Himalaje”. Następnie odbyła się uroczystość nadania tytułu Honorowego Ambasadora Niemożliwego pomysłodawcom i twórcom wymienionego projektu. Uhonorowanymi osobami zostali: Wojewoda Śląski- pan Zygmunt Łukaszczyk, Dziekan Wydziału ZSiT Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach- pan Zbigniew Waśkiewicz oraz Prezes Fundacji pomocy dzieciom ULICA- pan Adrian Kowalski. Następnie uczestnicy spotkania podpisali list Ambasadorów Niemożliwego i symbolicznie zaadresowano go do wszystkich szkół na Śląsku. Po krótkiej przerwie odbyła się projekcja filmu „Z hałdy w Himalaje”. Przedstawiony dokument wzbudził duże zainteresowanie , ale najciekawsze wydarzenie dopiero wszystkich czekało. Było to spotkanie z młodymi ludźmi, którzy uczestniczyli zarówno w wyprawie w Himalaje jak i do Skandynawii. Pełne pasji opowieści prawdziwie poruszyły wszystkich zebranych ,którzy z pewnością uświadomili sobie, że warto w dzisiejszym świecie stawiać na młodych. Przykładem innej aktywności i zaangażowania był występ zespołu Salake z Gliwic prezentujący taniec irlandzki. Trenerka pani Joanna Koćwin opowiadała o pracy z młodzieżą i sukcesach zespołu, który zaprezentował zebranym swoje umiejętności. Kolejnym punktem programu było wystąpienie młodych ludzi z Młodzieżowych Rad Miast. Liderzy opowiadali o swej pracy i zaangażowaniu w życie miast. Spotkanie przebiegało w milej atmosferze, panował wesoły i sympatyczny nastrój. Uczestnicy byli żywo zainteresowani poruszanymi problemami a największy aplauz wzbudziło wystąpienie uczestników projektu. Sądzimy, że i nasi uczniowie mogliby się zainteresować działalnością Fundacji ULICA - „Ambasadorzy Niemożliwego”, do czego gorąco zachęcamy. Każdy z nas ma bowiem jakąś granicę, którą chciałby przekroczyć zapominając o słowie „niemożliwe”, bo ci młodzi ludzie przekonali nas, że „niemożliwe” to tylko słowo. W chwili obecnej czekamy na odpowiedź na list, jaki przesłały panie : Magdalena Gepert, Ewa Kosteczko i Wioletta Jasińska – Jarczak do Fundacji ULICA . Wyrażono w nim chęć współpracy z organizacją. Planuje się także projekcję filmu „Z hałdy w Himalaje”, aby przybliżyć uczniom projekt „Ambasadorzy Niemożliwego- Młodzi dla Młodych”. Będzie to z pewnością ciekawe doświadczenie i wyzwanie zarówno dla naszych podopiecznych, jak i dla nauczycieli. Postawimy na młodych ludzi i pomożemy im pokazać , na co ich stać. Trzymajcie za nas kciuki!

Historia Święta Niepodległości

Harmonogram działań w klasach I – VI w ramach realizacji projektu związanego z obchodami Święta Niepodległości w dniach od 29.10.2013r. do dnia 08.11.213r.HARMONOGRAM


PREZENTACJATURNIEJ SZACHOWY

Dnia 22. 10. 2013r. odbyły się pierwsze eliminacje w miejskim turnieju szachowym o „Puchar Burmistrza Miasta Lędzin” w kategorii drużynowej. Pierwsza Drużyna w składzie: Ignacy Jakacki kl IV b, Jakub Przybyłek kl V b, Kacper Hudziak kl IV b, Kamil Ptak kl III a oraz Weronika Żurek kl VI b zajęli I miejsce. Druga drużyna w składzie: Mateusz Manzel kl IV b, Jakub Jaromin kl III a, Miłosz Płoski kl II c, Dominik Kupczyk kl III a, Magdalena Tam kl V d zajęli IV miejsce.
Dnia 23. 10. 2013r. odbyły się powiatowe zawody szachowe o „Puchar Burmistrza Miasta Lędzin” w kategorii drużynowej szkoła zajęła I miejsce otrzymując puchar. W kategorii indywidualnej dziewcząt uczennice Magdalena Tam kl V d zajęła I miejsce i Kamila Borkowska kl V d zajęła III miejsce. W kategorii indywidualnej chłopców uczeń Ignacy Jakacki kl IV b zajął II miejsce. Uczniowie za czołowe miejsca otrzymali dyplomy i nagrody.

OPINIE NA TEMAT ZDROWEJ ŻYWNOŚCI I ZAKUPÓW W SKLEPIKU SZKOLNYM

W tygodniu poprzedzającym obchody „Dnia walki z otyłością” (w dniach 15 - 18 października), wśród wybranych uczniów z klas III-VI zostały przeprowadzone ankiety odnośnie zdrowego odżywiania oraz zakupów w sklepiku szkolnym. Poniżej przedstawiamy sprawozdanie z przeprowadzonego badania.SPRAWOZDANIEBEZPIECZNY UCZEŃ

Harmonogram działań w klasach I – VI w ramach realizacji akcji "Bezpieczna przerwa"
Harmonogram działań w klasach I – III w ramach realizacji akcji "Bezpieczna droga"HARMONOGRAM
HARMONOGRAM„Wiem co jem …..”

Harmonogram działań w klasach I – VI w ramach realizacji akcji „Wiem co jem …..” w dniach od 26.10.2013r. do dnia 08.11.213r.HARMONOGRAMOrganizacja zajęć w dniu 26 października 2013r.

1. Klasy I – uroczystość „Pasowania na Ucznia” 2. Klasy II –III – zajęcia z wychowawcą w godz. 8.00 – 10.30 3. Klasy IV – VI – zajęcia z wychowawcą w godz. 11.30 – 15.00HARMONOGRAMJAN PAWEŁ II PAPIEŻ DIALOGU

Dnia 13 października 2013 roku obchodzony był w Polsce Dzień Papieski pod hasłem JAN PAWEŁ II - Papież dialogu. 16 października przypadała 35 rocznica wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Nasza szkoła włączyła się w obchody Dnia Papieskiego organizując wystawę o życiu i działalności Ojca Świętego. Rozważano także jego nauczanie. Każdy uczeń poprzez losowanie krótkich myśli z nauczania Jana Pawła II miał możliwość zapoznania się z nauką Ojca Świętego i przemyślenia otrzymanego cytatu. Dzień Papieski ożywił wspomnienie o Karolu Wojtyle i był wstępem do obchodów dnia Jego kanonizacji 27 kwietnia 2014

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU

Z okazji 35 rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża został przeprowadzony konkurs plastyczny. "Ojciec Święty Jan Paweł II" Celem konkursu było przybliżenie postaci Jana Pawła II oraz przypomnienie podstawowych wartości, które głosił. I miejsce - Julia Falkus VA II miejsce - Zuzanna Żukowska VA III miejsce - Aleksandra Czarnuch VA

WIZYTA W PLANETARIUM

W ubiegły piątek, tj. 18 października, uczniowie klas szóstych wzięli udział w wycieczce do Planetarium Śląskiego w Chorzowie. W czasie dwugodzinnego seansu, dzięki urządzeniu służącemu do odtwarzania wyglądu nieba w różnych szerokościach geograficznych oraz ruchów ciał niebieskich, mieliśmy niepowtarzalną okazję „wędrówki w czasie i przestrzeni”. Na półkolistym ekranie sztucznego nieba podziwialiśmy wygląd nieba w różnych miejscach na Ziemi i o dowolnym czasie. Dzięki ruchomym projektorom Słońca, Księżyca i planet byliśmy świadkami zmian na niebie dziennym i nocnym związane ze zjawiskami na Ziemi i w jej sąsiedztwie. Dzięki zajęciom uczniowie utrwalali materiał omawiany na lekcjach przyrody oraz wstępnie zostali zapoznani z zagadnieniami, które będziemy omawiać w najbliższym czasie. Mamy nadzieję, że wizyta w Planetarium nie była tylko wspaniałą okazją do relaksu, ale w przyszłości znajdzie odzwierciedlenie zarówno w lepszych wynikach w nauce, jak i w rozbudzeniu zainteresowań zjawiskami astronomicznymi wśród uczniów, czego sobie my, nauczyciele życzymy.

PASOWANIE NA UCZNIA

Dnia 26 października o godzinie 9:00 Dyrektor, Grono Pedagogiczne i społeczność uczniowska przyjmą do grona uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im. J. Ch. Ruberga w Lędzinach dzieci z klas pierwszych. Każda klasa pierwsza zaprezentuje przygotowany program artystyczny w postaci wierszy i piosenek. Uwieńczeniem uroczystości będzie pasowanie przez Panią Dyrektor każdego dziecka na ucznia naszej szkoły. Po uroczystej akademii dzieci przejdą na świetlicę szkolną na poczęstunek przygotowany przez rodziców. Bogusława Zachura Beata Warzecha Barbara KonopWIZYTA DZIENNIKARZA

17 października 2013r. odwiedził naszą szkołę redaktor naczelny tygodnika Echo- Jan Mazurkiewicz. Wizyta ta była zorganizowana przy współudziale Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lędzinach w związku z trwającym Rokiem Juliana Tuwima. Gość opowiadał o życiu i twórczości autora ,, Lokomotywy” , ,, Ptasiego radia” czy ,, Słonia Trąbalskiego”. Julian Tuwim to postać bardzo interesująca- autor tekstów kabaretowych i piosenek , dziennikarz , tłumacz czy wreszcie autor wierszy dla dzieci. Nasz gość zdradził nam kilka ciekawych informacji z życia poety. Mały Julek uwielbiał zwierzęta i w rodzinnym domu ku rozpaczy rodziców założył mini- zoo , później zaczął się interesować chemią i … spowodował wybuch. Nie lubił matematyki , ale bardzo szybko uczył się języków obcych. Biegle posługiwał się angielskim, rosyjskim, hiszpańskim i francuskim. Na koniec spotkania Jan Mazurkiewicz sprawdził znajomość wierszy poety. Uczniowie wspólnie z gościem wyrecytowali ,, Murzynka Bambo” i ,, Zosię Samosię” .

DODATKOWE ZAJĘCIA Z J.ANGIELSKIEGO

W RAMACH DODATKOWEGO NABORU ZAPRASZAMY WSZYSTKICH CHĘTNYCH UCZNIÓW NA DODATKOWE ZAJĘCIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO. DLA UCZNIÓW Z KLAS UCZĄCYCH SIĘ J. NIEMIECKIEGO ORAZ NA DODATKOWE ZAJĘCIA Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO DLA UCZNIÓW UCZĄCYCH SIĘ J. ANGIELSKIEGO. ZGŁOSZENIA PROSIMY KIEROWAĆ DO P. AGNIESZKI UZDOWSKIEJ ( J. ANGIELSKI) ORAZ DO P. BERNARDA ŻOKA (J. NIEMIECKI)EUROPEJSKI MIESIĄC CYBERBEZPIECZEŃSTWA

W Szkole Podstawowej nr 3 w Lędzinach trwa Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa. W ramach tej akcji w dniach od 7 października do 31 października 2013 roku zaplanowanych jest wiele działań, które realizowane są na różnych zajęciach.10 października w naszej placówce odbyła się prelekcja dla klas III – VI na temat „Bezpieczeństwa w Internecie”, którą przeprowadził wykładowca Szkoły Policji w Katowicach. Podczas prelekcji uczniowie zostali zapoznani z zagrożeniami, jakie czyhają na nich w cyberprzestrzeni. Uczniowie chętnie uczestniczyli w zajęciach, a całość cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Nasza społeczność uczniowska zadawała mnóstwo pytań dotyczących korzystania z Internetu i różnych komunikatorów, czy też uczestnictwa w popularnych społecznościach internetowych. To nie pierwsze zajęcia prowadzone przez wykładowcę z w/w placówki i na pewno nadal w przyszłości współpraca ze Szkołą Policji będzie kontynuowana. Organizatorami na terenie placówki byli specjaliści z gabinetu pomocy psychologiczno – pedagogicznej pani Magdalena Kogut i pani Wioletta Jasińska – Jarczak.

ORTOFRAJDA MALUBAJDA

07 października 2013 roku odbyło się w naszej szkole przedstawienie ortograficzne pt.,, Ortofrajda Malubajda’’ dla uczniów klas I-III. Inscenizacja została przygotowana przez uczniów klas trzecich. Przedstawienie miało na celu przybliżenie najmłodszym dzieciom ,,KOLOROWEJ ORTOGRAFII’’, gdzie ,,rz’’jest granatowe, ,,ż‘’-zielone, ,,h’’-brązowe, ,,ó’’-różowe, ,,u,ch‘’-posmolone. Bohaterowie demonstrowali wyrazy z trudnością ortograficzną zapisane za pomocą metody kolorowej ortografii, po to by uczniowie pisali je poprawnie pod względem ortograficznym.

ORTOGRAFICZNY TYDZIEŃ W KLASACH MŁODSZYCH

Od 30 września do 07 października rozwijano kompetencje ortograficzne u uczniów klas I – III w ramach bloku tematycznego ,,Jesień w lesie’’. Korytarze szkolne zostały udekorowane gazetkami o tematyce jesiennej, na których widniały wyrazy z trudnościami ortograficznymi, z którymi uczniowie zapoznawali się podczas wycieczek po korytarzu. W każdym dniu na poszczególnych etapach kształcenia utrwalano je w następujący sposób: I DZIEŃ 30.09.2013r. Nauczyciel przeprowadził dwie zabawy ortograficzne. II DZIEŃ 01.10.2013r. Uczniowie rozwiązywali rebusy, krzyżówki, loteryjki ortograficzne. III DZIEŃ 02.10.2013r. Uczniowie klasach pierwszych układali domina obrazkowe, bawili się grami ortograficznymi, odczytywali słowniki obrazkowe ( głoski, sylaby). W klasach drugich i trzecich pracowano ze słowniczkiem ortograficznym. Uczniowie opisywali brzozę, ćwiczono ortografię i gramatykę podczas krótkich ćwiczeń ortograficznych. IV DZIEŃ 03.10.2013r. Klasa I uzupełniała tekst obrazkowo-ortograficzny. Klasa II wykonała pracę plastyczno-ortograficzną. Klasy trzecie pisały dyktanda malowane z kolorowej ortografii, dyktanda ze słuchu z trudnością ortograficzną. V DZIEŃ 04.10.2013r. Gry ortograficzne z wykorzystaniem komputera i tablicy interaktywnej. Uzyskane efekty to: Klasy pierwsze napisały dyktanda obrazkowe. Klasy drugie wykonały prace plastyczno-ortograficzne i napisały dyktando. Klasy trzecie opisały brzozę, namalowały dyktando za pomocą kolorowej ortografii oraz napisały dyktando ze słuchu utrwalające podaną regułę ortograficzną.DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

14 października 2013 r. świętowaliśmy razem z naszymi nauczycielami. Odbyły się dwie akademie – jedna dla klas I-III a druga dla klas IV-VI. Impreza miała charakter koncertu życzeń dla nauczycieli oraz pracowników szkoły. Fantastycznie koncert poprowadzili: Natalia Filipczuk i Przemek Kupczyk. Pani Dyrektor na początek sprawowania najważniejszej funkcji w szkole zadedykowaliśmy piosenkę ,, Zacznij od Bacha” Z. Wodeckiego, dla pań przyrodniczek przeznaczony był ,, Liść ” Elektrycznych Gitar, dla polonistek ,, Na językach” Kayah. Największe brawa towarzyszyły piosence ,, Koko Euro spoko”, którą V a wykonała dla wuefistów. Barwny układ choreograficzny ,, Fantazja” przeznaczony był dla nauczycielek edukacji wczesnoszkolnej. Na wielkie brawa zasługuje Wiktoria Mazurkiewicz z klasy VIa, która wykonała piosenkę dla swojej wychowawczyni pani K. Kałki ,,Deszcze niespokojne” oraz utwór z repertuaru M. Rodowicz ,,Ech mała!” dla wszystkich pań pracujących w szkole. Pani B. Pyras usłyszała ,,Chodź pomaluj mój świat” a panie matematyczki ,,To co się da podziel na dwa”. Tyrolskie jodłowanie wykonał Patryk Kowalczyk dla pana B. Żoka , a dziewczyny z klasy VI b zaśpiewały koncertowo dla katechetek utwór ,,To wszystko sprawił grzech” . Imprezę zorganizowały p. Magdalena Gepert, p. Katarzyna Kałka, p. Ewa Kosteczko a przepiękną dekorację wykonała p . Beata Pyras.

ZAWODY MODELARSKIE SAMOCHODÓW ZDALNIE STEROWANYCH

Dnia 12. 10. 2013r. odbyły się powiatowe zawody modelarskie samochodów zdalnie sterowanych na torze wyścigowym. w kategorii indywidualnej uczniowie naszej szkoły zajęli następujące miejsca: II miejsce zajął Jakub Jaromin z klasy III a III miejsce zajęła Natalia Tomala z klasy V d IV miejsce zajęła Kamila Borkowska z klasy V d V miejsce zajęła magdalena Tam z klasy V d Uczniowie za czołowe miejsca otrzymali medale, dyplomy i nagrody a za dalsze miejsca dyplomy i nagrody.

NUDNA MATEMATYKA

Do półfinału w ramach konkursu wojewódzkiego „Nudna Matematyka” zakwalifikowały się następujące osoby: Marcelina Ścierska uczennica klasy VC Weronika Żurek uczennica klasy VIB Półfinały i finały odbędą się w salach Liceum Ekonomicznego w Katowicach w terminie 22.X.2013 dla klas piątych i 23.X.2013 dla klas szóstych. Uczennicom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.KONKURS INTERDYSCYPLINARNY

W szkole organizowany będzie w 7 i 8 listopada Konkurs Interdyscyplinarny. Głównym organizatorem konkursu jest Kuratorium Oświaty w Katowicach. W szkole podstawowej konkurs składa się z dwóch modułów: „Język polski z elementami przyrody” oraz „Matematyka z elementami przyrody”. Konkurs skierowany jest do uczniów klas szóstych ale chętni uczniowie z klas piątych też mogą brać udział. Zainteresowani uczniowie mogą zgłosić się do udziału w wybranym module do 15 października . Zapisy przyjmują Katarzyna Kałka, Ewa Kosteczko, Magdalena Sojka, Anna Mickiewicz. Proszę o zapoznanie się zainteresowanych uczniów z przebiegiem i organizacją konkursu. Katarzyna KałkaZASADY ORGANIZACJI KONKURSUHARMONOGRAM MIESIĄCA CYBERBEZPIECZEŃSTWA

Harmonogram działań w klasach I – VI prowadzonych w ramach realizacji akcji „Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa” w dniach 07.10 – 31.10. 2013HARMONOGRAMByliśmy w teatrze …- sprawozdanie z przedstawienia teatralnego „Ania z Zielonego Wzgórza”

Któż z nas nie zna historii o rudowłosej dziewczynce, która pewnego dnia zjawiła się na Zielonym Wzgórzu? Przypomnieli nam tę opowieść aktorzy z Katolickiego Teatru Edukacji, którzy zaprosili 4 października br. klasy IV i V do sali kinowej „Piast” na sceniczną adaptację „Aniz Zielonego Wzgórza”. W trwającym ponad godzinę spektaklu podziwialiśmy Annę Jędrzejak, Emilię Rutkowską, Ilonę Kryszak i Marka Jędrzejczyka, którzy występowali w Lędzinach już kilkakrotnie. Młodzi widzowie mogli przypomnieć sobie losy Ani Shirley i jej niezwykle przygody. Dzięki przedstawionym sytuacjom komicznym uśmiech nie schodził nam z twarzy. Przedstawienie charakteryzowała też oryginalna scenografia, kostiumy, efekty specjalne i ciekawa oprawa muzyczna. Spektakl utrzymany w wartkim i dynamicznym tempie na długo zapadnie nam w pamięć. Mamy też nadzieję, że aktorzy z Katolickiego Teatru Edukacji odwiedzą nas jeszcze nie raz.

AKCJA SPRZĄTANIE ŚWIATA

Każdego roku we wrześniu bierzemy udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata”. Działania te kontynuujemy również wiosną w związku z obchodami „Tygodnia Ziemi”. Dbamy o czystość terenu w otoczeniu szkoły oraz pobliski las. Akcja w naszej szkole cieszy się dużym zainteresowaniem, uczniowie bardzo aktywnie wykonują powierzone zadania, a worki zapełniają się w ekspresowym tempie. Wszyscy chcemy żyć w czystym środowisku, pragniemy, aby tereny naszego wypoczynku były kwitnące i zdrowe. Szkoda, że nie rozumieją tego niektórzy dorośli, którzy traktują las jak wysypisko, nad czym głęboko ubolewamy! W celu uświadomienia zagrożeń dla środowiska przez bezmyślne wyrzucanie śmieci, uczniowie wszystkich klas wzięli również udział w lekcjach tematycznych, podczas których zastanawiali się wspólnie jak ograniczyć ilość wytwarzanych odpadów we własnym gospodarstwie domowym. Wybrane pomysły przedstawiono w formie plakatów pod hasłem „DOBRE RADY NA ODPADY”. Członkowie kół ekologiczno-przyrodniczych wzięli udział w lekcji zorganizowanej na terenie supermarketu „TESCO” w Lędzinach, pod hasłem „Zawsze czujny – czyli o ekologicznych zakupach”, podczas której opracowywali zasady świadomego i odpowiedzialnego sposobu robienia zakupów. Wytwory ich pracy w formie projektów toreb ekologicznych można również podziwiać na korytarzu szkolnym. Wszyscy pamiętajmy, że nasze codzienne zachowania konsumenckie mają ogromny wpływ na stan środowiska, w którym żyjemy!

BIBLIOTEKA MULTIMEDIALNA

Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 3 posiada pracownię multimedialną z której mogą korzystać uczniowie szkoły. Komputery w bibliotece służą do samodzielnego wyszukiwania informacji w celach naukowych, dydaktycznych i edukacyjnych. Nie można ich wykorzystywać do prowadzenia prywatnej korespondencji, gier i zabaw. Uczniowie mogą korzystać z komputerów przed i po swoich zajęciach, w ramach zajęć świetlicowych i zajęć opiekuńczo – wychowawczych o charakterze bibliotecznym.SPRAWOZDANIE Z PRZEBIEGU TYGODNIA ORTOGRAFII DLA KLAS IV-VI

Czas trwania „Tygodnia ortografii”: od 30.09.2013r. (poniedziałek) do 07.10.2013r. (poniedziałek) W czasie trwania „Tygodnia ortografii” nauczyciele wraz z uczniami przygotowali gazetki, plakaty i wystawy zawierające reguły polskiej ortografii wraz wykorzystaniem ich w praktyce. Uwzględnione zostały następujące zasady: pisownia ó: wymiana ó na o, e, a; -ów, -ówka, -ówna na końcu wyrazu; pisownia u: w formach czasowników zakończonych na – uj, -uje, -ujący; w rzeczownikach zakończonych na -unka, -unek, -uś, -ura itd., u na końcu wyrazu, u na początku wyrazu; pisownia rz: wymiana rz:r; rzeczowniki rodzaju męskiego zakończone na –arz, -erz; rz po literach b, p, g, k, d, t, ch, j, w; pisownia ż: wymiana ż na g, z, ź, s, dz, h; sylaba ża-, żo-, żu-, ży- na początku wyrazu; ż po literach l, ł, n, r ; pisownia ch: wymiana ch:sz; ch po literze s, ch na końcu wyrazu; ch przed spółgłoskami; pisownia h: po literze z, wyrazy „hałaśliwe”, wyrazy „huśtające” się; wyrazy z „ó”, „rz”, „ż”, „u” niewymiennym; Na każdych drzwiach na górnym korytarzu uczniowie powiesili swoje imiona i pseudonimy , aby utrwalić pisownię wielka literą. Na pierwszej lekcji w czasie trwania „Tygodnia ortografii” nauczyciele uczący w danej sali lekcyjnej przygotowali krótki tekst dostosowany tematycznie do swojego przedmiotu. Zawierał on 20 wyrazów z problemem ortograficznym (wyrazy te zostały przygotowane tak, by zawierały jak najwięcej różnych reguł ortograficznych wymienionych powyżej). Następnie przez cały tydzień poszczególne klasy przychodzące do danej sali lekcyjnej utrwalali pisownię tych 20 wyrazów wykorzystując techniki pamięciowe (zakładki osobiste, zakładki liczbowe, pokój rzymski, metoda łańcuchowa itp.). Pod koniec tygodnia uczniowie powtórne napisali ten tekst z dwudziestoma wyrazami i nauczyciele porównali ze sobą te dwie prace pisemne. Dodatkowo ćwiczone wyrazy były wywieszone na poszczególnych gazetkach. Słowa te zostały w szczególny sposób wyróżnione na gazetkach tematycznych (wszystkie były zapisane na czerwono). Tydzień ćwiczeń przyniósł oczekiwane rezultaty, gdyż zdecydowana ilość uczniów napisała dyktanda bezbłędnie, natomiast dzieci, które popełniły błędy, zrobiły ich zdecydowanie mniej, niż przy pisaniu pierwszej wersji.POWSTANIE WARSZAWSKIE

Powstanie Warszawskie było walką o niepodległość całego kraju i wolność wszystkich Polaków. Godzina „W” – 1 sierpnia 1944 roku o 17.00 była początkiem Powstania Warszawskiego, w którym wzięli udział Żołnierze AK pochodzący niemal z wszystkich regionów Polski. MINĘŁO 69 LAT OD WYDARZEŃ, KTÓRE POWINNY ŻYĆ W PAMIĘCI POLAKÓW W CAŁYM KRAJU. TO BYŁA NASZA WALKA O WOLNOŚĆ. Warszawscy powstańcy byli często bardzo młodymi ludźmi, niewiele starszymi od Was. Pod ostrzałem okupanta potrafili zachować fantazję i humor. Świadczą o tym najlepiej piosenki, które śpiewali w tym właśnie okresie. Pałacyk Michla, Żytnia, Wola, Bronią jej chłopcy od „Parasola”, Choć na „tygrysy” mają visy, To warszawiacy, same urwisy. Hej! Czuwaj wiara i wytężaj słuch, Pręż swój młody duch, pracując za dwóch! Czuwaj wiara i wytężaj słuch, Pręż swój młody duch, jak stal! Uczniowie uczestniczący w zajęciach z „Edukacji czytelniczej i medialnej” pod kierunkiem pani Elżbiety Ostrowskiej z okazji 69 rocznicy Powstania Warszawskiego wykonali gazetkę upamiętniającą tą uroczystość.

UCZNIOWIE SP3 NA UNIWERSYTECIE

25 września 24 uczniów z klas IV - VI brało udział w XXII edycji konkursu wojewódzkiego "NUDNA MATEMATYKA". I etap eliminacji odbywa się zawsze w aulach Wydziału Matematyki Uniwersytetu Śląskiego. Młodzi matematycy mają więc okazję poznać być może swoją przyszłą uczelnię. Zadania konkursowe prezentowały wysoki poziom. Liczymy na awans naszych uczniów do następnego etapu konkursu.

ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

Wrzesień i październik to najlepszy miesiąc na organizowanie pikniku jesiennego. Uczniowie klasy VB Szkoły Podstawowej nr 3 w Lędzinach 27 września spotkali się na ul. Murckowskiej aby rozpocząć Święto Pieczonego Ziemniaka. Rozpalenie ogniska zapałkami, okazało się nie lada wyzwaniem. Tradycyjnie pieczono kiełbasę, chleb i ziemniaki. Rozegrano jesienny mecz o Złotego Ziemniaka. Sędziowania podjął się rodzic pan Krzysztof Śmigowski. Wyłonione zostały dwie drużyny z kapitanami: Jakubem Koczurem oraz Rafałem Bąkiem. Do pierwszej połowy wynik pozostawał remisowy. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 3:2. Gole strzelili: Wojciech Śmigowski, Jakub Koczur, Wiktoria Kocurek. Zwycięska drużyna otrzymał trofeum, które okazało się cukierkami Michałkami. Nagrodę ufundowali Państwo Śmigowscy. Po rozgrywkach nastąpiły zabawy wokół ogniska. Nie zabrakło wspólnego śpiewania do którego przygrywał na harmonijce ustnej Maciek Fajlhauer. Najwięcej emocji wzbudziła jednak zabawa w Mam chusteczkę haftowaną.

BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY

W czwartek 12.09.2013r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Lędzinach odbyło się spotkanie uczniów klas pierwszych z przedstawicielami Straży Miejskiej w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły”. Panowie Strażnicy zaprezentowali film o niebezpieczeństwach jakie czyhają na dzieci na drodze. Po filmie nastąpiła prelekcja i pogadanka na temat zasad zachowania się na drodze. Uczniowie zadawali pytania, na które uzyskiwali rzetelne odpowiedzi. Dla uczniów wyróżniających się znajomością zasad bezpieczeństwa na drodze zostały wręczone nagrody książkowe. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze.

EKOLOGICZNE SP3

W Szkole Podstawowej nr 3 w Lędzinach ogłoszone zostały liczne akcje ekologiczne. Udział w nich jest dobrowolny. Każdy uczeń, który przyłączy się do przeprowadzanej akcji otrzyma punkty dodatnie zgodnie z WSO.

  • Zbiórka makulatury
  • Zbiórka baterii
  • Zbiórka aluminiowych puszek po napojach
  • Zbiórka starych telefonów
  • Zbiórka znaczków z kartek i listów
  • Zbiórka karmy i materiałów na posłania dla zwierzat ze schroniska
Więcej szczegółów na plakatach w szkole.ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014

2 września 2013r. o godzinie 9.00 uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Lędzinach zebrali się na placu szkolnym, aby powitać nowy rok szkolny. Wszystkich powitała Pani Elżbieta Ostrowska, która sprawowała funkcję dyrektora szkoły przez ostatnie 5 lat, podziękowała uczniom i rodzicom za współpracę oraz przedstawiła swoją następczynię Panią Małgorzatę Szeligiewicz. Nowa Pani Dyrektor pogratulowała ustępującej za liczne osiągnięcia w czasie sprawowania kadencji. Następnie powitała uczniów, rodziców, nauczycieli oraz honorowego gościa Pana Jana Górskiego - pierwszego Dyrektora SP nr 3. Szczególne słowa powitania skierowała do uczniów klas pierwszych, specjalnie dla nich wiersz wygłosił kolega z klasy drugiej, pozostali drugoklasiści powitali swoich młodszych kolegów kwiatami. Pani Dyrektor życzyła wszystkim dobrych wyników w nauce, miłych chwil spędzonych w murach naszej szkoły, a także wspaniałych przyjaciół. Uczniowie i rodzice zostali poinformowani o planach organizacyjnych na nadchodzący rok szkolny. Po części oficjalnej uczniowie udali się do klas ze swoimi wychowawcami.
ARCHIWUM 2012/2013